Romans ze współpracownikiem zgłaszany na piśmie

romans personalny Romans ze współpracownikiem zgłaszany na piśmieRomanse biurowe wcale nie są tak rzadkie jakby nam się mogło wydawać. Niekiedy kończy się na niewinnym flircie, czasem na pojedynczych spotkaniach a bywa, że w biurze poznajemy swojego przyszłego partnera życiowego. Biurowe związki bywają trudne – zwłaszcza jeśli pracownicy pracują w tym samym dziale a do tego dzieli ich hierarchia, z reguły jednak pracodawcy przymykają na to oko – zwłaszcza jeśli romans lub związek pracowników nie rzutuje na  jakość wykonywanej pracy. Z reguły, ale nie zawsze – pracownicy Rady dystryktu Fenland w hrabstwie Cambridgeshire w Anglii, będą musieli zgłaszać w dziele personalnym swoje romanse a informacje o nich pojawią się w ich aktach.

Na nowy pomysł wpadł Fenland District Council – otóż każdy pracownik, który wda się w romans (lub też będzie w związku) z pracownikiem z tego samego działu, będzie zobowiązany do tego, by złożyć stosowne, pisemne oświadczenie na temat swojego romansu. Dokument ten zostanie dołączony do akt. Przy okazji wprowadzania pomysłu w życie, ustalono również, że żadne intymne zachowania podczas pracy nie są dozwolone. Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia romansu w dziale personalnym ma być rozumiane jako złamanie regulaminu pracy i dawać podstawę do kar dyscyplinarnych.

Od zapisu w regulaminie pracy odwołują się teraz związki zawodowe tłumacząc się tym, że pracodawca nie ma prawa wnikać w życie prywatne swoich pracowników i oczekiwać od nich pisemnych deklaracji dotyczących tego z kim się spotykają i z kim sypiają.

Z podobnymi pomysłami spotkałam się już w amerykańskich korporacjach, w Polsce jeszcze nie – a czy u was pracodawca wnika w to, co dzieje się pomiędzy pracownikami? (w romantycznym i poza biurowym kontekście?)

źródło:reuters.com

Dodaj komentarz