20 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

wywiad pytania 20 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnychO tym, jakie pytania można usłyszeń podczas rekrutacji krążą legendy. Przykłady dziwacznych i zaskakujących kandydatów pytań podawałam już nie raz, a nasi czytelnicy również chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w tym zakresie. Czas więc na kolejny rzut najbardziej dziwacznych pytań rekrutacyjnych – tym razem mamy kolekcję zebraną przez serwis Glassdoor.com. Co ciekawe, nie są to wymyślone i nigdy-nie-zadane-pytania, lecz pytania, które rzeczywiście padają na rozmowach – i to u dużych graczy na rynku.

 1. Gdyby zmniejszono cię do wielkości ołówka i włożono do blendera – jak byś się wydostał? (pytanie zadane w Goldman Sachs)
 2. Jaka jest filozofia wschodnich sztuk walki? (Aflac)
 3. Wyjaśnij, co wydarzyło się w tym kraju, w ciągu ostatnich 10 lat (Boston Consulting)
 4. Na skali 1-10 oceń, jak bardzo dziwaczny jesteś (Capital One)
 5. Jak wiele piłek do kosza zmieściłoby się w tym pokoju (Google)
 6. Gdybyś mógł być superbohaterem, to którym byś był? (AT&T)
 7. Masz 25 koni. W każdym wyścigu może biec 5 koni. Ile minimalnie wyścigów musi się odbyć, abyś mógł wybrać z 25 koni 3 najszybsze? (Bloomberg)
 8. Jak trzy kawałki tortu podzielić na 8 równych części? (Blackrock)
 9. Załóżmy że wybieram liczbę między 1 a 1000 – ile pytań musisz minimalnie zadać by zgadnąć która liczbę mam na myśli, jeśli jedyne co mogę odpowiadać to „wyższa” lub „niższa”? (Facebook)
 10. Jeśli w turnieju bierze udział 5623 graczy to ile rund trzeba rozegrać, by wybrać zwycięzce? (Amazon)
 11. Jabłko kosztuje 20 groszy, pomarańcza 40 groszy, grejpfrut 60 groszy – po ile jest gruszka? (Epic System)
 12. Ile świateł ulicznych jest na Manhattanie? (Argus Information & Advisory Services )
 13. Jesteś w ciemnym pokoju, masz 19 szarych skarpetek i 25 czarnych – jakie jest prawdopodobieństwo, że trafisz na jednokolorową parę? (Eze Castle)
 14. Co drewno i alkohol mają wspólnego? (Guardsmark)
 15. Jak zważyć słonia bez wagi? (IBM)
 16. Co myślisz na temat tego, że tylko mała część pracowników zarabia powyżej 100.000 zł rocznie? (New York Life)
 17. Ile butelek piwa sprzedaje się w tym mieście tygodniowo? (The Nielsen Company)
 18. Jak robi się M&M’sy? (US Bank)
 19. Co zrobiłbyś, gdybyś odziedziczył pizzerię po wujku? (Volkswagen)
 20. Zarządzasz 20 osobami. Jak ich zorganizować tak, by dowiedzieć się ile rowerów zostało sprzedanych w okolicy w ostatnim roku? (Schlumberger)

Zapraszam do zabawy – jak odpowiedzielibyście na pytanie nr 1, 4, 7 czy 18?

Dodaj komentarz

110 komentarzy to “20 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych”

 1. Andrzej napisał(a):

  ad.1 – spróbowałbym go rozkołysać,
  ad.4 – sam wg siebie? 3. według innych pewnie z 6,
  ad.7 – ani jednego wyścigu. kiepski byłby ze mnie właściciel, gdybym nie wiedział, które z moich koni są najlepsze.
  ad.18 – wolniej, niż się je zjada 😉

 2. Internauta napisał(a):

  Jest taka sytuacja- odpowiedziałem na ogłoszenie w sprawie pracy (redaktor portalu) i chcą, żebym przesłał artykuł na próbę (podali tematy) oraz zdjęcia….przy okazji mam podpisać oświadczenie, że zgadzam się na wykorzystanie artykułu i zdjęć w nieograniczonym czasie…czy to legalne? Czy należy traktować taką firmę poważnie?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Nie – firma ta chce Cię wykorzystać i zarobić na Twojej naiwności. Jeśli podpiszesz zgodę, firma uzyska artykuł na zadany temat zupełnie za darmo, bo twoja zgoda na rozpowszechnianie, to po prostu zrzeczenie się praw. I jest to legalne, bo zrzec się można, tyle że oni licza na to, że ty się nie zorientujesz i skuszony perspektywą przyszłych zysków dasz coś za darmo podczas dgy firma ta nie ma wobec ciebie żadnych zobowiązań – to coś jak „bezpłatne dni próbne”. Taką firmę proponuję „olać” lub tez napisać, że oczywiście jesteś skłonny podpisać zgodę na wykorzystanie artykułu i zdjęcia w nieograniczonym czasie, z zachowaniem majątkowych praw autorskich do materiału, które wynoszą (to wstaw kwotę) za przesłany artykuł (o zdjęciu nie pisz, chyba że sam bedziesz autorem – jeśli ściągasz z darmowych serwisów nie masz praw majątkowych). Proponuję również dopisać, że przy publikacji zachowujesz autorskie prawa osobiste i chęć opublikowania artykułu z pominięciem Twojego nazwiska wymaga każdorazowej zgody autora w formie pisemnej, ze wskazaniem źródła publikacji. – Jestem na 100 % pewna, że ta firma o której piszesz, nie zechce już od Ciebie żadnego artykułu po czymś takim, ale jeśli ktoś chce za darmo korzystać z cudzej pracy nie mówiąc tego wprost, to jest to oszustwo, które trzeba tępić.

 3. Zdzich napisał(a):

  Odpowiedź na 7 jest prosta: jeżeli mam wybrać najszybsze (nieważne jaką ilość) z danej puli to i tak muszę sprawdzić wszystkie. Czyli w tym przypadku musi odbyc się 5 wyścigów po 5 koni.

  • krizi napisał(a):

   Zdzichu, oczywiście, że nie.
   Skąd masz wiedzieć czy 3 najszybsze konie nie zostaną wybrane do jednego wyścigu?
   Z pewnością musisz zrobić najpierw 5 wyścigów i wybrać te 15 koni.
   Niby możnaby było zrobić dalej 3 wyścigi po 5 koni itd.
   Ale chyba można próbować wykorzystać wiedzę, że masz 3 najszybsze konie z danego wyścigu ale masz też informację który był pierwszy który drugi i króty trzeci.
   Tak więc można zmniejszyć liczbę gonitw pewnie do 7-8.

   • a napisał(a):

    6 wyścigów wg. twoich założeń, w ostatnim birze udział 25/5 koni.
    ale tak na prawdę to wystarczy 5 wyścigów stoper, kartka i ołówek

 4. Krzysztof Pawlak napisał(a):

  mądrale, gryżi piórki, A dać jemu łopate i w Polske niech autostrady buduje!
  tam łopata oberwie za idiotyczne pytania! debile!
  pytaniem chca kogoś wybadać jest część takich a reszta to Debile

 5. Grześ napisał(a):

  To ja powiem, że słyszałem taką historię, gdzie bardziej dziwnie zachowywał się kandydat.

  „Czasem w poszukiwania pracy włącza się cała rodzina:

  – Odpowiedział Pan na nasze ogłoszenie. Czy przypomina Pan sobie jakiego

  stanowiska dotyczyło?

  – Nie, babcia wysyłała moje CV”

 6. Internauta napisał(a):

  Dziękuję za odpowiedź. Wiem, że to oszustwo, ale wciąż nie mogę uwierzyć, że firmy pozostają bezkarne i stosują takie praktyki. Przecież jeśli 40 osób odpisze na takie ogłoszenie, to oni będą mieć 40 artykułów plus 120 zdjęć dla siebie! (Trzeba wysłać 3 zdjęcia własnego autorstwa). Już wielokrotnie pojawiały się komentarze i artykuły na temat podobnych praktych, albo dyskryminujących kogoś ogłoszeń o pracę, ale firmy dalej robią co chcą. Czy naprawdę nie da się nic z tym zrobić?

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Hmmm… zrobić się z tym formalnie nic nie da. Oni liczą na to, że nieznajomość prawa i cheć zdobycia zlecenia sprawią, że za djęcia dostaną za darmo, a prosba o zrzeczenie się praw jest legalna i działa mniej więcej tak, jakbyś ty podszedł do kogoś na ulicy i poprosił o troche kasy – dopóki ktoś da ci ją dobrowolnie, to to nie jest kradzież prawda? To co ewentualnie można by zrobić, ale to już wymaga czasu i środków, to wysłanei do takiego serwisu artykułu i zdjeć i dołaczenie takiej klauzuli jak napisałam poprzednio. Jesli nic z tymi zdjęciami nie zrobią -trudno. Jeśli jednak mimo wszystko opublikują je (a serwisy takie prowadzą często albo dzieciaki, albo „wielcy przedsiębiorcy”, którym chęć zyskow często przyslania rozum), to mozna ich do sądu podać. O kradzież i odszkodowanie. Niestety, to jest pracochlonne, czasochlonne i kosztogenne i musi się komuś chcieć. A i tak nie sądzę, by miało to wpływ na zmniejszenie sie ilości takich serwisów. Raczej walczyc mozemy z tym, nie wysyłajac próbnych tekstów z klauzulą – „proszę dowolnie rozporządzac moim dziełem, gdyż jestem luzerem i dalem się zrobic w jajo” 🙂 Powodzenia w dalszej pracy

 7. levena napisał(a):

  Zgadzam się z przedmówczynią. Standardem jest że jak szukasz pracy jako redaktor, proszą Cie o tekst próbny- służy to weryfikacji. Podpisanie samego oświadczenia jest legalne, ale z twojego punktu widzenia jest bardzo niekorzystne i wysoce podejrzane zwłaszcza, że wymagane jest zdjęcie. Jeśli masz być redaktorem, nie masz obowiązku robienia zdjęć. Ewentualnie możesz zaproponować jakieś darmowe zdjęcie z serwisów gdzie legalnie można je wykorzystać zdjęcia do użytku komercyjnego, ale to i tak nie będzie twoje zdjęcie. Nie wiem co dokładnie karzą Ci podpisać, ale jeśli zgadzasz się na wykorzystanie i korektę przez redakcje, znaczy to tyle że mogą sobie zrobić z artykułem co im się żywnie podoba. Jeśli jest to znana marka- możesz spróbować, przynajmniej będziesz mógł się pochwalić testem opublikowanym w znanym serwisie. Wygląda jednak, że rekrutacja jest dla nich źródło darmowych artykułów. Jeśli mają 100 kandydatów, uzyskują 100 darmowych artykułów i zdjęć za darmo i mogą sobie je wszystkie legalnie wykorzystywać. Ewentualnie zatrudnią 1 redaktora.

 8. Łukasz Gajewski napisał(a):

  Mistrzowskie pytania 🙂
  Odpowiedzi na nie… to już odkrywanie przyczyn powstania świata 🙂

 9. Kristo napisał(a):

  Ad.18 polecam program „Jak to jest zrobione” na discovery channel

 10. skan dowodu osobistego napisał(a):

  Ostatnio coraz częściej zaczynają się pojawiać wzory cv pracodawców w których wymagają skanu dowodu osobistego i nr konta w banku.Czy to jest dozwolone?Dowodem mogę się przecież wylegitymować na spotkaniu rekrutacyjnym,a konto zakłada się w kraju w którym się pracuje.Czytałem już takie wypowiedzi,że niektórzy po zjezdzie do kraju nie doliczyli się kilku wypłat,a na miejscu można to sprawdzić w każdym bankomacie.Proszę o opinie,może jestem przewrażliwiony ale z tymi biurami różnie bywa.

 11. ProgWeb napisał(a):

  1. Ołówek jest dość wysoki. Jeśli nie sięgałbym do krawędzi stojąc wyciągnął bym ręce i ewentualnie podskoczył żeby złapać się rantu naczynia; podciągnął i wyszedł. 🙂

  4. 10! w końcu jestem programistą 🙂

  7. 0! Kolega @Andrzej słusznie zauważył, że dobry hodowca na wyścigi wystawia najszybsze konie, a nie testuje na niech dopiero je 😀

  9. 1, bo przynajmniej raz trzeba się spytać, a szansa 1/1000, że trafi się za 1szym razem 😀

  11. A ile ma kosztować? 🙂

  15. wystarczy zbiornik z podziałką milimetrową wypełniony wodą 🙂 Kto uważał na fizyce, ten wie co to za doświadczenie 🙂

  18. A jakiego koloru? :>

  Ogólnie większość to podchwytliwe proste pytania, z prostymi albo dowcipnymi odpowiedziami, ale cześć to pytania z natury „Co było pierwsze kura czy jajko?” 🙂

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   @Grześ – bywa i tak. Z mojej praktyki – kandydat przychodzi, siedzi i odpowiada znudzony półgębkiem na pytania. W końcu się nieco zirytowałam i pytam czy on chce tą prace, na co kandydat „ja nie chce, ale matka czeka na mnie na dole, więc nie dałem rady uciec”… (a potem się dziwicie, że rekruterzy bywają podejrzliwi 🙂
   @Zdzich – teoretycznie tak, ale wyobraź sobie sytuacje, że w 1 biegu biegnie 3 realnie najszybszych koni (taki przypadek) – w takim układzie zwycięzca kolejnego biegu, może być słabszy niż trzeci koń z pierwszego, wiec nawet jeśli weźmiesz po najszybszym z każdego biegu, możesz się pomylić (chyba że masz timer 🙂

 12. moofka napisał(a):

  @ProgWeb: odnośnie 15 mylisz się, i to bardzo. objętość != waga, tylko w przypadku znanej objętości i gęstości możesz obliczyć wagę, a raczej gęstości słonia nie znasz…

 13. merty napisał(a):

  Pytanie 7. Jeśli możesz mierzyć czas to wystarczy 5 wyścigów, jeśli nie – to musi być ich 6.

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   @merty – nie do końca, 6 może być za mało… wyjaśniałam to Zdzichowi nieco wyżej. Ktoś ma dalsze pomysły?

 14. ryo napisał(a):

  @Sabina to jest jak z poszukiwaniem drugiego maksymalnego elementu 🙂
  na wyłonienie najlepszego (bez mierzenia czasu) potrzeba 5 + 1 wyścigów,
  Wiemy, że drugii koń musiał gdzieś przegrać TYLKO z najlepszym wierzchowcem. mamy bierzemy 4 konie z drugiej serii, oraz jednego konia który w pierwszej serii przegrał z najlepszym.
  Podobnie sytuacja ma się z trzecim koniem, musiał przegrać tylko z pierwszym i drugim, także będzemy potrzebowali kolejnego wyścigu, by znaleźć trzeciego konia.
  W sumie potrzebujemy 5 + 1 + 1 + 1 = 8 wyścigów.

 15. Gość napisał(a):

  Wyścigów musi być 12.
  Po kolei.
  Na początek 5 wyścigów i z każdego bierzemy 3 najlepsze konie, może się przecież okazać że trzy najlepsze były w jednej puli.
  Wytypowaliśmy w ten sposób 15 koni. Więc kolejne 3 wyścigi.
  Mamy 9 koni. Więc musimy rozegrać 2 gonitwy.
  Pozostało nam 6 koni. Wykonujemy 1 gonitwa i wybieramy 3 konie plus jeden który nam pozostał.
  Mamy 4 konie i robimy ostatnia gonitwa i mamy na 100% trzy najlepsze konie.
  Czyli 5+3+2+1+1=12

 16. otoja napisał(a):

  1. Ja bym powiedziała, że w postaci wiórek.. bo co za różnica skoro to i tak martwy ołówek…
  4. w swojej własnej opinii 1 🙂 a co do cudzej ciężko sprecyzować 🙂
  5. A napompowanych, czy nie? Nie jest sprecyzowane, więc można strzelać, jak się powie za dużo- bronić się, że reszta upchana bez powietrza ;p
  9. Tu w pierwszym odruchu pomyślałam o dziel i zwyciężaj…

 17. ja napisał(a):

  8 wyścigów na pewno wystarczy.
  Najpierw dzielimy je na 5tki a następnie:
  6) wszyscy wygrani – i mamy najlepszego
  7) czterech z 6 + 2. z grupy, gdzie był zwycięzca z 6)
  8) analogicznie do 7

  W 6. się nie da. Może jest jakiś skomplikowany wzorzec, żeby uzyskać 7

 18. Klusek. napisał(a):

  ProgWeb, z tym pytaniem dotyczacym liczby pomiedzy 1 a 1000..

  odpowiedz na to pytanie mozna uzyskac poprzez uzycie prostego algorytmu rekurencyjnego (jak w przypadku wież Hanoi)

 19. garret napisał(a):

  25 koni -> 5 wyścigów po 5 koni i ostatnie dwa z każdego odpadają (pozostaje 15 koni)
  15 koni -> 3 wyścigi po 5 koni i znowu ostatnie dwa odpadają (pozostaje 9 koni)
  9 koni -> 2 wyścigi, pierwszy z 5 końmi (odpadają dwa ostatnie) i drugi z 4 końmi (odpada ostatni)
  6 koni -> 1 wyścig z 5 końmi i odpadają dwa ostatnie, jeden koń nie bierze udziału (zostają 4 konie)
  4 konie -> 1 wyścig i mamy najlepszą trójkę 😉
  —————————————————————–
  12 wyścigów 😉 oczywiście nie znam osoby, która by tak odpowiedziała na rozmowie kwalifikacyjnej 😉

 20. Jacek napisał(a):

  Skoro przy 9 pytaniu rozmówca może odpowiedzieć „więcej” lub „mniej”, to nie da się zgadnąć za pierwszym razem, bo nie padnie odpowiedź „tak”.

 21. maxiz napisał(a):

  Hmm tych wyścigów będzie całkiem sporo.

  Wpierw 5 po 5, później z każdego wyścigu bierzemy po 3 najszybsze konie (w sumie 15) robimy kolejne 3 wyścigi (nie ma znaczenia który koń gdzie biegnie). Znowu bierzemy tylko te ktore zajęły trzy pierwsze miejsca (zostaje 9). Robimy dwa wyścigi (i tu jeżeli dobrze rozłoży sie konie chyba wiadomo które 3 są najlepsze), jeżeli nie to robimy jeszcze jeden wyścig 5 koni, (3 z 1 i 2 z 2) Jeżeli którykolwiek z 2 nie załapie sie do 3 najszybszych to mamy swoje najszybsze konie. Jeżeli zajmą np. 1 i 2 miejsce to potrzeba jeszcze jednego. Czyli po 11 albo 12 wyścigach mamy rezultat.

 22. Przypadek napisał(a):

  ad. 14. Aby były doskonałe wymagają pracy i pasji.

 23. Marcinex napisał(a):

  Zdecydowanie odpowiedzią jaką oczekuje pracodawca jest 0 wyścigów, ale gdyby patrzeć na to ze strony matematycznej to wydaje mi się, że potrzebujemy 12 wyścigów, żeby określić prawidłowo 3 najszybsze konie.

  Kluczem mojej interpretacji jest fakt, że w każdym wyścigu mogą biec 3 najszybsze konie. Przykładowo koń na miejscu 3. z wyścigu A, może być szybszy niż zwycięzcy wyścigów B,C,D,E. I tak.

  WYŚCIGI 1,2,3,4,5 – Po 5 koni w każdym i po 2 najsłabsze z każdego wyścigu odpadają, bo są na pewno słabsze od 3 koni – pozostaje 25-10=15 koni

  WYŚGIGI 6,7,8 – analogicznie po 5 koni, po 2 najsłabsze odpadają, pozostaje 15-6=9 koni

  WYŚCIGI 9,10 – w jednym biegnie 5 koni i odpada 2, w drugim 4 konie i odpada najsłabszy, pozostaje 9-3=6 koni

  Teraz pozostaje pytanie jak rozmieścić 6 koni. Do tego potrzebujemy kolejnych 2 wyścigów

  WYŚCIG 11 – w którym biegnie 5 koni i dwa najsłabsze odpadają. Pozostają nam 5-2+1(nieużywany koń)=4 konie

  I w ostatnim 12 WYŚCIGU, biegną 4 konie, z czego odpada najsłabszy i pozostają nam 3 najszybsze konie 🙂

 24. wmac napisał(a):

  Potrzeba dokładnie 12 wyścigów:
  Najpierw z 5 wyscigów z każdego odrzucasz po 2 najsłabsze konie, zostaje 15 koni.
  Potem 3 wyscigi, odrzucasz po 2 najsłabsze z każdego, zostaje 9 koni
  2 wyścigi, z jednego odrzucasz 2 z drugiego 1 konie, zostaje 6 koni,
  1 wyścig, odrzucasz dwa najsłabsze zostają 3 plus jeden który nie startował
  ostatni wyścig i już wiadomo kto rządzi w stadzie.
  Odrzucam za każdym razem po dwa konie z pięciu, ponieważ te 3 które zostały, teoretycznie mogą być tymi najszybszymi

 25. pendowski napisał(a):

  @ProgWeb:
  1. a gdzie ty widziales olowek w rekami?
  7. kiepska odpowiedz. kon to nie zaprogramowana maszyna, ze biega zawsze tak samo – mozna zalozyc, ze w sezonie utrzymuje wzglednie stala forme, ale tak czy siak – kiedys jakos musisz sprawdzic ktory z koni jest najszybszy.
  blizsza jest juz 5, ale zakladamy wtedy, ze mamy urzadzenie pomiarowe i mozemy zmierzyc czas kazdemu z koni – jezeli nie, to juz sie klania probabilistyka.
  9. fatalna odpowiedz – ktos odpowiada na pytanie „wyzsza” lub „nizsza”, wiec jak ma ci odpowiedziec ze to ta liczba (zakladajac ze masz szczescie i trafiles na ta 1/1000). ja bym szedl bardziej w strone „dziel i zwyciezaj” panie programisto.
  11. 30gr (ceny sa relatywne w swojej grupie – drozszy owoc kosztuje x% wiecej od tanszego. gruszki sa drozsze od jablek, grejfruty sa drozsze od pomaranczy. grejfrut kosztuje 150% ceny polaranczy, wiec grusza kosztuje 150% ceny jablka)
  15. jak juz zauwazyla moofka – i z reszta i ty – nalezalo uwazac na fizyce – tak sie mierzy objetosc, a nie wage. mozna to rozwiazac roznorako – wyskalowane plyty lub liny, ktore pekaja przy okreslonej masie – ja zastosowalbym rownowaznosc masy i energii ze szczegolna teorie wzglednosci
  18. wedlug pewnej opowiesci istnieje koneser tychze cukierkow, ktory po zakupie opakowania bierze zawsze 2 z nich w reke („gladiatorow”), ustawia jeden na drugim i sciska – zawsze jeden z nich peka, a ocalaly „walczy” z kolejnym. kiedy w opakowaniu skoncza sie cukierki w reku pozostaje 18. ostatni m&m’s, ktory okazal sie najsilniejszy ze wszystkich – tenze cukierek trafia do koperty i zostaje odeslany do fabryki w celu rozrodu.

  na pytanie nr. 4 odpowiedzialbym, ze nie podano wlasciwosci skali (mozna sie domyslac, ale..) oraz fakt, iz dziwacznosc jest wlasnoscia niemierzalna ze wzgledu na swoja realtywistyczna nature. zalozmy, ze powiem 10 i zostane zatrudniony, to w takim razie nie jestem 10, bo jest nia osoba ktora owa 10 jest sklonna zatrudnic, co czyni moja odpowiedz nieprawdziwa i pozbawiona sensu. z drugiej strony bedac rzeczywista 10 wszystko co robie jest dla mnie normalne, wiec w swoim mniemaniu jestem 1-ka, wiec i ta odpowiedz nie mialaby sensu.

 26. Ad2. "be water my friend..." ;) napisał(a):

  ehhh „programiści”… właśnie po to takie (w sporej części) zadania są, żeby sprawdzić czy się spało na lekcjach matematyki, fizyki, itd. i czy przypadkiem podstawy logiki, prawdopodobieństwa czy ogólnie matematyki na poziomie maturalnym nie są kandydatowi obce.

  Ad 7. jeśli przyjąć że każdorazowo konie biegają tak samo to rozwiązanie jest całkiem proste:
  pierwsza seria to 5 wyscigów, z każdego z nich przechodzą dalej 3 koniki (bo w pojedynczym biegu mogą to być właśnie te najszybsze konie) 4 i 5 miejsca można odrzucić więc do drugiej serii przechodzi 15 koników (po 3 z każdego biegu) i mamy kolejne 3 gonitwy, po których zostanie nam 9 koników a wśród nich nasza 3, dalej chyba już tłumaczyć nie trzeba a i dodawać każdy(?) potrafi…

  Ad 9. cwaniactwo dobra rzecz, pytanie częste a w tym tłumaczeniu ważną rolę odgrywa słowko „musi” a nie może więc szukamy minimalnej ilości pytań, które na pewno dadzą nam rozwiązanie, więc chodzi ni mniej ni więcej jak o branie liczby dokładnie w połowie każdego podprzedziału, ogólnie, zwłaszcza na stanowiska ścisłe, znajomość ciągów i logarytmów (Ad 10.) „bywa” przydatna 😉

  Ad 13. zadanie maturalne z prawdopodobieństwa na poziomie podstawowym

  Ad 5., 12., 17. klasyczne przykłady pytań na szacowanie, w tych pytaniach nie wynik jest ważny tylko tok myślenia (logika) oraz proste rachunki i w tym wypadku świadomość tego czym jest objętość ( w odróżnieniu od masy 😉 np. słonika ) jak np. w zadaniu 5 może okazać się pomocna ale nie musi 🙂

  pozostałe pytania to czasami podobna bajka a czasami zupełnie inna, sprawdzająca inne cechy kandydata (kreatywność, determinację, logikę) i raczej cwane odpowiedzi w stylu „jak moje to wiem, który najszybszy”, kończy się krótkim mhm a co jeśli nie i tu już zaczyna się mięsiwo w postaci kluczowych odpowiedzi… bo to nie test, tylko rozmowa i spora część z tych pytań to tylko punkt wyjścia 🙂 czasami perfidny innym razem nie

 27. ksulpaks napisał(a):

  Pytanie 7. Zakładam, że nie mam stopera.
  Na początku jest 25 koni. Najpierw seria 5 biegów (I-V) po 5 koni (czyli startują wszystkie). W każdym biegu odpadają po 2 konie. Zostaje 15.
  W VI biegu startują same z 2. miejsc w biegach I-V. Pozostaje w grze tylko zwycięzca, reszta odpada, czyli mamy 7 koni (przykładowo jeśli w biegu VI. wygrał koń, który był 2. w biegu III, to pozostali w grze wszyscy zwycięzcy z biegów I-V, 2. z III i 3 z III)
  W VII biegu jedzie dowolna piątka z tych co zostali. Najlepiej ten jedyny z 3. miejsca w pierwszej serii plus zwycięzcy pozostałych biegów z pierwszej serii, wtedy jeśli on wygra to już koniec zabawy, a jeśli wygra ktoś inny to do VIII biegu awansuje pierwszych 3 z VII plus te dwa, które jeszcze zostały w grze ale nie startowały w VII.
  VIII bieg jest definitywnie ostatni, pierwsza trójka jest najszybsza w całej stawce.

 28. Znam sie na koniach napisał(a):

  @Sabina: 6 to poprawna odpowiedź. Zapewniam Cię 🙂 Ale nie będę psuł zabawy rozwiązaniem przecież.

 29. Gracek napisał(a):

  Mam metodę na 9 wyścigów, ale może jest jakaś sprytniejsza.

 30. Luka napisał(a):

  @Sabina
  Mi wyszło 7. Organizujemy 5 wyścigów po 5 koni i zapamiętujemy kolejność pierwszej trójki z każdej grupy. Następnie (w wyścigu zwycięzców – tak będę nazywał ten etap) ścigają się konie najszybsze i również zapamiętujesz najszybszą trójkę. Konia najszybszego już znamy, ale by poznać drugiego i trzeciego wystarczy zorganizować wyścig koni:
  drugiego i trzeciego z grupy, w której pierwotnie był najszybszy koń (wyłoniony w wyścigu zwycięzców), najszybszego i drugiego z grupy w, której koń w wyścigu zwycięzców był drugi i trzeciego z poprzedniego etapu. Wszystkie możliwości są przewidziane i do tego jest komplet koni, więc musi być dobrze 🙂

  Może brzmi to nieco chaotycznie, ale wystarczy chwilę to przemyśleć i wszystko jest oczywiste 🙂

 31. Siwak napisał(a):

  ad 7. Da się to zrobić w 9 wyścigach: najpierw po 5 koni. Zostaje 15 koni, które indeksujemy literkami (A jeśli był pierwszy, B jeśli drugi i C jeśli trzeci) . Ustawiamy w każdej z grup (A, B, C) i znowu ścigamy. Wyłaniamy po trzy najszybsze z każdej z grup i indeksujemy cyframi 1, 2, 3.) W tym momencie mamy już 8 wyścigów i wiemy, że konie z grup A są zawsze szybsze od koni z grup B , B są szybsze od C, 1 od 2 i 2 od 3. Koń z indeksem A1 na pewno jest najszybszy. Z pozostałych koni do pierwszej trójki mogą wchodzić jedynie: A2, A3, B1, C1 i B2. Ścigamy i wybieramy dwa najlepsze. Razem z A1 tworzą pierwszą trójkę.

 32. jajajajajaja napisał(a):

  Na pytanie z końmi nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Podstawowe pytanie jakie trzeba zadać to czy można mierzyć czas. Jeżeli tak, to wystarczy 5 gonitw. Nawet jeśli mamy czasomierz, to bardziej analityczny umysł zacznie wytykać szczegóły, np. koń inaczej będzie biegł w towarzystwie szybszych (element rywalizacji), itp. W takim wypadku trzeba dla pewności rozpatrzyć 6 gonitw (finałowa piątka to pięć najlepszych czasów, jednak nie gonitw! jak słusznie zauważyła Sabina ). Najbardziej miarodajny efekt dałoby napisanie wzoru na kombinacje ( rachunek prawdopodobieństwa, silnie, chyba dwumian newtoona ale juz nie pamiętam;). Wedlug mnie celem pytania jest zbadanie Twojego sposobu myślenia – głąb powie, że nie wie, myśliciel że 5, może 6 a geniusz zacznie rozkminiać.

 33. Bildorf napisał(a):

  11 wyscigow,
  5 zeby wylonic po 3 z kazdego wyscigu, jak mowila sabina
  zostaje 15
  kolejne 3 zeby wylonic 9
  kolejne 2 zeby wylonic 5 z 9 (5 i z nich 3 wylaniamy i powtorka)
  +ostateczny wyscig

 34. Bildorf napisał(a):

  co do 8, to tniemy poziomo,
  9, 10 prob bo nie wiadomo jaka bedzie pierwsza liczba
  10, przynajmniej 13

 35. pendowski napisał(a):

  @merty, @Sabina
  jezeli nie mamy stopera, to 6 to zdecydowanie za malo, bo to ze kon wygral w swojej grupie (5 koni), nie oznacza, ze jest szybszy od konia z ktory dobiegl np. na 3-cim miejscu w innej grupie (odpowiedz 6 zaklada, ze najpierw scigaja sie konie w grupach po 5, a nastepnie konie z 1 miejsc z tych wyscigow jak rozumiem).
  wstepnie tak po chlopsku powiedzialbym, ze min. 9 wyscigow (pierwszy losowy, potem wyscig trojek, zeby sprawdzic ktore 3 „grupy” [tj. grupy po 3 najszybsze konie z pierwszego wyscigu] sa najszybsze, a nastepnie ze 2 wyscigi gdzie porownujemy 2-ki [2-gie miejsca], 3-kami i jedynki z tych grup [bo przypominam ze wygrana w grupie nie oznacza wcale, ze kon np. z 2-go miejsca jest szybszy od konia z 3-go miejsca z innej grupy], ze fakt iz ] i ostateczny wyscig zeby wylonic najlepsza 3-ke), ale bym musial na spokojnie sobie to rozpisac i popatrzec.

 36. Luka napisał(a):

  @ProgWeb
  Co do słonia moofka słusznie zuważył/a, że nie znasz jego gęstości, a sugerowanie się człowiekiem nie musi być najlepszym pomysłem, jednak pomysł ze zbiornikiem można wykorzystać. Można na nim zbudować sporą tratwę i na niej ustawić słonia. Powinna być na tyle duża by go utrzymać. Teraz zacznij odcinać jej kawałki aż w końcu się zatopi – w ten sposób poznałeś graniczną powierzchnię tratwy. Znając gęstość wody i drewna i wymiary tratwy możesz z łatwością obliczyć masę słonia i mamy nadzieję, że umie pływać 😉
  Jest jeszcze inny sposób. Jeśli znasz współczynnik sprężystości jakiejś mocnej sprężyny, to możesz postawić na nią słonia i zmierzyć odchylenie, ale to chyba jest już „waga” podobnie jak wykorzystanie dźwigni z jakimś ciężarem i jego równania.

  W 9. chodziło raczej o tzw. przeszukiwanie binarne, czyli minimalnie będzie 10 zapytań w najgorszym przypadku 😉 Pytała firma głównie informatyczna, więc pewnie chcieli wiedzieć czy kandydat ma jakiekolwiek pojęcie o optymalizacji. Tak przy okazji, to był kiedyś taki teleturniej „20 pytań” i chodziło o to by w dwudziestu pytaniach odgadnąć hasło przeciwnej drużyny, która mogła odpowiadać tylko tak, albo nie. Program się skończył, gdy pewien zespół (bodajże studenci z UW – nie jestem pewien) zastosował ten algorytm i pytał: czy wasze hasło jest w słowniku (o porządku alfabetycznym) przed hasłem „nabój”? Jeśli tak, to czy jest przed hasłem „Garb”? itd… Oczywiście wygrali 🙂

 37. Mical napisał(a):

  Co do koni, to wybieramy pięć losowych koni, biegną. Odrzucamy dwa najwolniejsze, dodajemy dwa kolejne, znowu biegną i tak w kółko. Przy 25 koniach to jest 1 + (25 – 5) / 2 = 11 wyścigów. Z ostatniego wyłaniamy zwycięzców.

 38. tommy napisał(a):

  @Sabina – zakładając, że nie można mierzyć czasu koniom – najpierw 5 wyścigów po 5 koni w każdym, po dwa ostatnie odpadają, zostaje 15 koni. organizujemu 3 wyścigi po 5 koni – w pierwszym zwycięzcy, w drugim konie z drugich miejsc, w trzecim – z trzecich.
  i tak:
  – winner pierwszego wyścigu jest najszybszym koniem w całej stawce. drugi i trzeci mogą być odpowiednio drugim i trzecim najszybszym koniem – przechodzą do wyścigu numer 9
  – winner i drugie miejsce z wyścigu numer dwa mogą być drugim i trzecim koniem w stawce – przechodzą do wyścigu numer 9
  – winner trzeciego wyścigu może być koniem numer trzy w stawce (bo w pierwszej gonitwie z dwoma innymi przegrał) – przechodzi do wyścigu numer 9
  – do wyścigu numer 9 mamy pięć koni – pierwszy i drugi są odpowiednio drugim i trzecim koniem w stawce
  ergo, potrzeba 9 wyścigów:)

 39. bolek napisał(a):

  1. systemem pucharowym wylaniasz najszybszego
  2. potem z pozostalych systemem pucharowym wybierasz najszybszego
  3. potem z pozostalych systemem pucharowym wybierasz najszybszego
  4. …
  5. profit

 40. Michał napisał(a):

  ad 7.
  9, najpierw po 5 koni potem wszystkie pierwsze razem wszystkie drugie razem i wszystkie trzecie razem potem 1,2,3 z 6 biegu i pierwsze z 7 i 8 biegu
  jest tu pewna nadmiarowość bo najszybszy jest wyłoniony wcześniej niż w ostatnim biegu (więc nie musi już biegać) ale nie wiem czy dało by się to jeszcze zoptymalizować

 41. Karol napisał(a):

  25 koni:
  robie 5 wyścigów i z każdego odrzucam po dwa konie – zostaje mi w sumie 15 koni
  potem 3 wyścigi z odrzucaniem i zostaje 9 koni,
  dziele teraz tą 9 na dwie grupy – 5 i 4 konie. w pierwszej wyłaniam 3 – najlepszego dorzucam do 4 i tam robie wyścig. z pierwszej grupy mam 3 konie, z drugiej kolejne dwa wiec w sumie 5 (akurat na wyścig!!!)
  robie ostatni wyścig
  w sumie 11 wyścigów, ale nie wiem czy to jest optymalne :>

  a reszta:
  1. rozbujać!!!
  2. wygrać, nie walcząc, „ustąp aby zwyciężyć”, o tym można długo 🙂
  3. waldek z kiepskich najpierw odszedł, ale teraz już wraca 😀
  4. z 7-8
  5. z powietrzem czy bez?
  6, batman pewni
  8. każdy z osobna na osiem i wziąć posklejać w grupy po 3 małe kawałeczki 🙂
  9. lg(n), czyli 10
  10. znowu lg(5623)
  11. bokserska? z 50zł 😉
  13. (19/44)*(18/44)+(25/44)*(24/44)
  14. palą się, zawierają węgiel, można się nieźle urąbać :>
  15. równoważnia z nierównymi ramionami (pod warunkiem ze znam swoją wagę)
  19. zdziwiłbym się, bo nie wiedziałem ze mam wujka z pizzerią :>

 42. Rekruter napisał(a):

  Niestety większość z Was się myli i zarazem ma rację. Większość pytań jest skonstruowana w taki sposób, że proste odpowiedzi nie robią na nikim wrażenia. Najlepsze odpowiedzi, które wskazują na kreatywność i znajomość tematu to na pewno nie odpowiedzi szablonowe/standardowe.
  Kiedyś na rekrutacji na administratora serwera padło pytanie „co się stanie jeśli ktoś wpisze w shellu ping ?
  jedna osoba odpowiedziała: serwer sprawdzi czy inny serwer (pod podanym adresem) żyje,
  druga odpowiedziała: powłoka shella poszuka co oznacza komenda ping w znanych ścieżkach (zmiennej PATH), jeśli znajdzie tam wykonywalny plik to…, jeśli nie to….. tutaj wywód trwał chyba z 5 minut i pokazał, że dana osoba zna się na serwerach bardzo dobrze, na końcu dodał oczywiście standardową funkcjonalność programu ping.
  Możecie się domyślić, która osoba została wybrana.

 43. sss napisał(a):

  @ProgWeb a znasz gestosc slonia? Bo jesli nie, to zbiornik z woda Ci nie pomoze aby zwazyc slonia. Gdybys chodzil na fizyke to bys wiedzial.

 44. Rafal napisał(a):

  A gdzie przetłumaczone pytanie:
  13. “There are three boxes, one contains only apples, one contains only oranges, and one contains both apples and oranges. The boxes have been incorrectly labeled such that no label identifies the actual contents of the box it labels. Opening just one box, and without looking in the box, you take out one piece of fruit. By looking at the fruit, how can you immediately label all of the boxes correctly?”

  Kluczem jest informacja, że pudełka zostały źle oznakowane (na 100% źle)…

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   @Rafal – nie tłumaczyłam wszystkich – kilka przykładów zagadek logicznych wystarczy – chciałam raczej pokazać obszary tych dziwnych pytań, ale widzę że zagadki przypadły Wam do gustu 🙂

 45. Satch napisał(a):

  Pytanie 8 proste : dzieli sie kazdy z trzech kawalkow na 4 czesci i odklada 1/4. wtedy powstaja 4 kawalki kazdy majacy 3/4 wielkosci pierwotnych trzech kawalkow. i wtedy kazdy dzielimy na pol i mamy 8 kawalkow. nie wszystkie pytania tutaj sa takie bezsensowne, wiem bo mialem niestety taki przedmiot jak ZZL (nie polecam :/). Np dla mnie to pytanie o pizzerie jest dość dobrym pytaniem dla kogoś ubiegającego się o stanowisko kierownicze. Ja bym wtedy odpowiedział, że choć lubie gotować i piec, w tym również pizza mi dobrze wychodzi, nie chciałbym się jednak tym zajmować zawodowo, bo nie znam sie na tym tak dobrze i wolałbym pizzerię przerobić w pub o tematyce sportowej 🙂

 46. gw!d0n napisał(a):

  PRZYDŁUGI WSTĘP:

  Witam. Jestem osobą, która już spędziła troche swojego życia na rozmowach kwalifikacyjnych. Pamiętam swoje pierwsze rozmowy ten stres, zdrętwiałą szczękę… wieczorne płókanie migdałów alkoholem :PPP (chciałbym zaznaczyć, że nie spożywam alkoholu 😀 ) Człowiek jest ambitny i daje z siebie 10!, ale do pewnego momentu. Szef na Tobie polega, zostajesz po godzinach (bez płatnych oczywiście), żyjesz pracą! I dowiadujesz się, że zarabiasz mniej niż wszyscy inni. Tak było ze mną i od tego czasu chodziłem sobie na rozmowy kwalifikacyjne w Polsce z „przysłowiowym” jajem. Może kiedyś sporządze artykuł, o tym. Robiąc sobie jaja na rozmowach kwalifikacyjny około 90% ofert do mnie wracało z propozycją współpracy, ale mi nie zależało na pracy w Polsce.

  POZDROWIENIA:
  Pozdrawiam siebie i wszystkich wykształciuchów po studiach scisłych.
  Życzę „kupe” 🙂 szczęścia wykształciuchom po kierunkach humanistycznych.
  Licealiści i wszyscy w tym wieku. Jest dla Was jeszcze szansa! Nie marnuj 3.5 czy 5 lat wyjeżdżaj za granicę!

  MOJE ODPOWIEDZI NA PYTANIA Z ARTYKUŁU:
  1.Gdyby zmniejszono cię do wielkości ołówka i włożono do blendera – jak byś się wydostał? (pytanie zadane w Goldman Sachs)

  (Wyciągnąłbym pendrive, który nosze przy kluczach i powiedziałbym) Nosze amulet przeciw magii.

  2.Jaka jest filozofia wschodnich sztuk walki? (Aflac)

  Temat „rzeka”. Nie da się tego wyrazić słowami, trzeba byłoby to zademonstrować. (Rozmowa może być kontynuowana np. To proszę zademonstrować) To proszę podpisać, kilka dokumentów zanim zaczniemy pokaz. 😀

  3.Wyjaśnij, co wydarzyło się w tym kraju, w ciągu ostatnich 10 lat (Boston Consulting)

  Szukam.. i tak szukam… i nic pozytywnego nie znalazłem.

  4.Na skali 1-10 oceń, jak bardzo dziwaczny jesteś (Capital One)

  Tak na 6, ale po alkoholu 10, dlatego nie spożywam alkoholu

  5.Jak wiele piłek do kosza zmieściłoby się w tym pokoju (Google)

  Wiele. Mnie raczej intryguje, kto byłby odpowiedzialny za ich ułożenie w tym pokoju.

  6.Gdybyś mógł być superbohaterem, to którym byś był? (AT&T)

  Jest w czym wybierać, ale zdecydowanie byłbym „Super D(pierwsza litera Twojego imienia)”. (Jeśli rozmówca będzie wogóle interesować Twoja odpowiedź, może zapytać kto to?. Odpowiedziałbym „Nie zna Pan Super D?!… Miło mi” 😛

  7.Masz 25 koni. W każdym wyścigu może biec 5 koni. Ile minimalnie wyścigów musi się odbyć, abyś mógł wybrać z 25 koni 3 najszybsze? (Bloomberg)

  To bez znaczenia. Gdybym miał 25 koni, to wszystkie najszybsze bym sprzedał, a sobie pozostawił tylko te, które wygrywają wyścigi. Bo o to chodzi w wyścigach, prawda?

  8.Jak trzy kawałki tortu podzielić na 8 równych części? (Blackrock)

  Matematyką (miałem to pytanie zadane na rozmowie)

  9.Załóżmy że wybieram liczbę między 1 a 1000 – ile pytań musisz minimalnie zadać by zgadnąć która liczbę mam na myśli, jeśli jedyne co mogę odpowiadać to „wyższa” lub „niższa”? (Facebook)

  Minimalnie, a zarazem optymalnie to 1 pytanie.

  10.Jeśli w turnieju bierze udział 5623 graczy to ile rund trzeba rozegrać, by wybrać zwycięzce? (Amazon)

  Załóżmy, że będzie 5624, bo ja wezmę jeszcze udział… no i zwycięzce już znamy.

  11.Jabłko kosztuje 20 groszy, pomarańcza 40 groszy, grejpfrut 60 groszy – po ile jest gruszka? (Epic System)

  (można z żartem, albo popisać się umiejętnościami analizy np.)
  Jabłko jest dostępne u Nas lokalnie na rynku, więc cena jest stosunkowo niska. Pomarańcza i grejpfrut są głównie importowane, więc ich cena jest kilkukrotnie większa niż jabłka. Gruszka jest dostępna lokalnie jak jabłko, lecz jest trudniej strawna. Więc cena musi być zbliżona do jabłka. Lecz ostatnio w mediach nagłaśnia się, że jabłka mają tendencję do zapobiegania tworzeniu się nowotworów układu pokarmowego. Wnioskuje, że gruszka nie powinna przekroczyć 20 groszy, czyli ceny jabłka.

  12.Ile świateł ulicznych jest na Manhattanie? (Argus Information & Advisory Services )

  Sygnalizacji świetlnych na Manhattanie jest wystarczająco dużo minus jedna.
  (Gdy zostaniemy zapytani, dlaczego minus jeden) Narzeczona wjechała wczoraj w jedno swiatło. (Więc tu powinna paść stwierdzenia ubolewania czyt. korporacyjna wazelina np Nic się Jej nie stało.) Wszystko z nią w porządku, ale takiej pary pedał już nie dostaniemy. 😛

  13.Jesteś w ciemnym pokoju, masz 19 szarych skarpetek i 25 czarnych – jakie jest prawdopodobieństwo, że trafisz na jednokolorową parę? (Eze Castle)

  100%! Zawsze po ciemku dokonasz wyboru innego niż oczekiwałeś. Gdy się człowiek śpieszy, to może się cieszyć, że wogóle znalazł pare skarpetek. (najlepiej wypowiedzieć to z frustracją 😉

  14.Co drewno i alkohol mają wspólnego? (Guardsmark)

  Po alkoholu należy wyspać się w ciepłym łóżku. (Tu może paść kontra. Typu ale ja mam łóżkow wodne :P) Odpowiedź: Przykro mi.

  15.Jak zważyć słonia bez wagi? (IBM)

  Zapytać go o książeczkę zdrowia, bądź okresowy bilans badań.

  16.Co myślisz na temat tego, że tylko mała część pracowników zarabia powyżej 100.000 zł rocznie? (New York Life)

  (Jeśli zarabiamy mniej niż 100,000 zł)
  Ale w Polsce?!.. Myślę, że to „kupa”(to słowo jest bardzo ważne, daje moc temu zdaniu 😉 kasy! (Rozmyślając) Ciekwaie ile kasy Tato takiego delikweta zarabia na stanowisku kierowniczym. 😛 (nie przejmuj się, że gość może się obrazić, jeśli tak zrobi to znaczy, że nie chcesz tu pracować 😉 chyba, że nie planujesz rozwoju zawodowego i awansu.)

  (Jeśli zarabiamy więcej bądź 100,000 zł)
  (Nie oszukujmy się, gdybyś tyle zarabiał w Polsce nie szukałbyś nowej pracy 😛 )

  17.Ile butelek piwa sprzedaje się w tym mieście tygodniowo? (The Nielsen Company)

  Statystyki tego nie publikują, lecz możemy znaleść ile sprzdaje się butelek Z PIWEM.

  18.Jak robi się M&M’sy? (US Bank)

  troche czekolady + konserwanty

  19.Co zrobiłbyś, gdybyś odziedziczył pizzerię po wujku? (Volkswagen)

  Z Włochami czy bez?
  (Bez) To bym ich zatrudnił.
  (Z Włochami) nie szukałbym pracy 😉

  20.Zarządzasz 20 osobami. Jak ich zorganizować tak, by dowiedzieć się ile rowerów zostało sprzedanych w okolicy w ostatnim roku? (Schlumberger)

  Negocjowałbym z browarami umowę, a następnie wysłałbym tych 20 na blokowiska z skrzyniami browaru. Do statystyk roweru dodałbym, statystki skradzionych samochodów, samochodowego sprzętu audio i okradzionych piwnic.

  PYTANIA Z KTÓRYMI JA SIĘ SPOTKAŁEM

  1. P. Wie Pan ile to jest pieniedzy!
  D. Widziałem na filmie.

  2. P. Nikt Panu nie da takiej kwoty!
  D. W niemczech dadzą na kasie w supermarkecie, a w zawodzie 4 x więcej.
  P. To po co Pan marnuje Mój czas.
  D. Ćwiczę przed rozmowami z zachodnimi pracodawcami. Czy możemy np. zmienic teraz wersję językową np. na angielską lub niemiecką? (Gość nie znał, żadnego języka mimo, że robi w IT. Wiem bo na początku gość chwali się, że cała jego rodzina tu pracuje i są w zarządzie i zatrudniają tłumaczy i nie liczą się z kasą LOL )
  P. Jest Pan beszczelny!
  D. To teraz będziemy się obrażać?!

  3. P. Jakie są Pana słabe strony?
  D. Mam również zalety. np. 1. Pracuję nad swoimi słabościami 2. Nie dyskutuje o nich
  P. Dlaczego? (Zawsze pada to pytanie. Gość idzie na łatwizne w sporządzeniu Twojego profilu)
  D. (Stosowałem tu wiele odpowiedzi, ale najlepsza była spontaniczna) Religia mi zabrania. Czy to mnie w jakiś sposób w Pana ocenie dyskryminuje?
  P. (Posłuchaj świetnego tłumaczenia się gościa :P)

  4. P. Pana największe osiągnięcie?
  D. Wrodzona skromność

  5. (Często dostaje się jakieś testy itp. Jestem osobą mocno techniczną, więc wiele pytań jestem w stanie zakwestioniować, dlatego przychodzę z długopisem, który pisze w 4 różnych kolorach 😀 Uwaga! Uważaj, jeśli nie znasz się precyzyjnie w temacie to odpuść sobie. Dość często poproszą Cie, żebyś poświecił 5 minut na rozmowę z gościem na temat tego testu. Świetna rywalizacja i mina gościa, który odpowiada za sporządzony test. Wystawiasz się na atak, ale jak jesteś „KOZAK” to może Ci… (chce powiedzieć, że będzie musiał wieczorem przepukać migdały alkoholem, jeśłi jesteś kozak ;P )

  6. W moim przypadku dość często dostaje kod do analizy i bezsensowane pytania typu „Jaką wartość będzie miec zmienna abc”. Dość często kod jest specjalnie utrudniany, przez brak wyrównania lini kodu, co trudnia jego analizę, bądź nazwy zmiennych są typu aa ab a1 a2 a3 itp. Taki kod powstał na szybko i nie było szans, żeby gościowi chciało się go sprawdzać. Dlatego zawsze szukam pierwszego błędu, który pozwoli mi stwierdzić. „Kod się nie kompiluje, więć nie można precyzyjnie odpowiedzieć na zadane pytania”. Raz mi się zdarzyło, że siedział szef i osoba techniczna, która właśnie przygotowała ten kod i po jego minie widać było, że gość jest zaskoczony, lecz… Szef patrzy! I gość (techniczny) odpowida „Bardzo dobrze! Jest Pan pierwszą osobą, która to zauważyła. (Bez sensowne próba odwrócenia uwagi ze strony gościa technicznego) Większąść kandydatów… a później… a to przecież jet tak widoczne… Super sobie Pan z tym poradził.

  PLANY:
  Może wygospodaruje trochę czasu i uderze na kilka rozmów, nagrywając je i udostępnie je społeczności, lecz już niedługo opuszczam nasz ukochany kraj, więc nie obiecuje.

  3ma

 47. Solo napisał(a):

  @moofka: nie kompromituj się proszę. Spałaś na tej lekcji albo jeszcze jej nie odbyłaś.
  Lepiej poczytaj o Archimedesie zamiast siedzieć na fejs-dzbuku czy innych głupotach.

 48. anka napisał(a):

  o m&msach oglądałam program i wiem haha

 49. karol napisał(a):

  gruszka kosztuje 20 groszy, po 10 za kazda samogloske.

 50. kacper napisał(a):

  Z tymi końmi (w wersji bez timera), to najlepsze co wykombinowałem to coś takiego:
  1. Robimy 5 wyścigów po 5 koni -> ponieważ w każdym mogą być te 3 najszybsze, to z każdego wyścigu przechodzą nam 3 konie, teraz dzielimy je tak

  2. bierzemy 5 zwycięzców każdego wyścigu (w śród nich musi być najszybszy koń) i z nich wyłaniamy 3 najszybsze
  pośród pozostałych 10 koni mogą być maksymalnie 2 z 3 najszybszych zatem robimy 2 wyścigi po 5 koni z każdego przechodzą dalej 2 najszybsze, zatem zostaje 7 koni.
  3. z trzech wyścigów z punktu 2, bierzemy zwycięzców każdego wyściu, czyli 3 konie, na razie się nie ścigają, pozostałe 4 biegną w wyścigu (w śród nich są maksymalnie 2 najszybsze), więc bierzmy 2 zwycięzców, zostało nam 5 koni
  4. ostatni wyścig jest oczywisty i wyłania zwyciężców

  razem 10 wyścigów

 51. Jacek napisał(a):

  1 – blender nie jest aż tak wysoki, jak bym był wielkości ołówka to na pewno dało by rade podskoczyć i wydostać się.
  7 – żeby wybrać 3 najszybsze konie to trzeba systemem turniejowym -> każdy z każdym (25 wyścigów) -> półfinały (10 najlepszych) -> Finał (3 najlepsze wygrają).
  18. MM’sy robi się z czekolady i barwnika.

 52. DDD napisał(a):

  Cala ta rekrutacja to G##$ warta analiza. Studenciny lub inni „doswiadczeni” w pracy z ludzmi maja sprawdzic czy TY nadajesz sie na dane stanowisko. Nic dziwnego ze taka osoba jak moj 60 letni ojciec gdyby musial przejsc rekrutacje na ostatnie 5 lat pracy przed emerytura pracy by nie znalazl. Mimo ze jest inzynierem i specjalista od 41 lat. Doswiadczony z zarzadzaniem ludzmi i praca na kierowniczym stanowisku. Inzynierem z krwi i koci. Debilne pytania ktore maja „niby” sprawdzic OSOBOWOSC a nie aktualna wiedze zkreslily by go z kazdego stanowiska. Bo dla niego liczy sie wiedza wiedza wiedza wiedza a nie inne pierdoly. A osoba ktora mnie rekrutuje zamiast zapytac CO JA WIEM, techniczne pytania etc zadaje mi pytanie w stylu narysuj drzewo i gałezie… i niby to ma potwierdzic czy sie nadaje do pracy w grupie…. a cala moja wiedza techniczna schodzi na drugi plan.

  HR i cala ta szopka to stek bzdur. Ekipa ktora ma rekrutowac. Moze to modne dla nowego pokolenia ale inzynierowie i specjalisci ze starej gwardi wiedza jak sprawdzic delikwenta na stanowisko.

 53. Exverxes napisał(a):

  W 7 to zależy jak do tematu podejść. Można stwierdzić, że 5×5 wystarczy, bo w każdym wyścigu mamy wynik danego konia. Problem jednak polega na tym, że taka próba jest mocno nie miarodajna. Może być, że w tym konkretnym wyścigu koń, który ogólnie jest najszybszy miał zły dzień (na przykład coś mu dolegało), a więc nie znajdziemy najleszego. Aby proprawić próbę, najlepiej by było wyścigi powtórzyć i na podstawie odpowiednio dużej próby (na przykład 50-100 wyściguów/koń) można oszacować który jest najszybszy. Oczywiście, jeżeli są to moje konie, to ten temat mam na pewno mam pojęcie na temat koni i ich budowy, a co za tym idzie jestem w stanie oszacować szybkość danego konia oglądając go.

  Po przeczytaniu wyższego nasuwa się odpowiedź na 4 – minimum 3.

  Co do blendera (1), to skoro jest to sen, to poprostu otworzył bym rękoma plastik (jak by była to zwykła folia) i wyszedł. Nie widzę problemu.

 54. Marcin napisał(a):

  @ProgWeb: odnośnie 15: częściowo masz racje ponieważ w ten sposób można zważyć ciała o gęstości mniejszej od gęstości wody, bo jeżeli wrzucisz kamień i on osiądzie na dnie to nie będzie to jego masą masa wypartej wody.

 55. tomalczak napisał(a):

  1. napisze na ściance „wyjmij mnie”

 56. Kacper napisał(a):

  Co do pytania 7 są dwie poprawne odpowiedzi:
  Pierwsza, jak już ktoś wcześniej zauważył gdy będziemy mierzyć czas to wystarczy tylko 5 wyścigów,
  ale mam nadzieję, że zadającemu to pytanie nie o taka odpowiedź chodziło.

  Drugi przypadek jest ciekawy, bo nie możemy wziąć 5 zwycięzców i zrobić jakby finał , gdyż jak to zauważyła Sabina Stodolak, w pierwszym wyścigu mogą biec 3 najszybsze konie.
  Więc tak robimy 5 wyścigów i z każdego wyścigu 3 konie przechodzą do kolejnego etapu. W drugim etapie zostaje 15 koni (3×5) teraz robimy 3 wyścigi i do trzeciego etapu przechodzi 9 z koni . W trzecim etapie będą 2 wyścigi (w jednym pobiegną 4 konie) i tak samo do czwartego etapu przechodzą 3 konie z każdego wyścigu. W czwartym etapie mamy 6 koni, 1 (szczęściarz) przechodzi automatycznie do etapu piątego(finał) a pozostałe ścigają się i 3 najlepsze przechodzą do finału, w finale zostają wyłonione 3 najszybsze konie.

  Teraz odpowiedź na pytanie: Ile musi odbyć się minimalnie wyścigów?
  5+3+2+1+1 = 12

  Ja bym tak na to pytanie odpowiedział

 57. CJonson234 napisał(a):

  Sabina, ja sądzę że też się mylisz. Ja uważam że wyścigów musi być 25! Bo przecież w każdym wyścigu można wystawić tylko jednego konia (własnego), pozostałe 4 konie należą do rywali. No a potem porównać czasy.

 58. daras napisał(a):

  7) z mierzeniem czasu wystarczy 5 wyścigów, bez mierzenia więcej bo trzeba brać 3 najszybsze konie z danego wyścigu (przecież może być tak, że akurat wylosujesz wszystkie najszybsze konie do jednego wyścigu, wybierając tylko 1 z nich pomijasz pozostałe). Czyli w pierwszej turze 5 wyścigów, w drugiej turze 3 wyścigi, w trzeciej 2 i czwartej 1. Sumarycznie – 11 wyścigów

 59. Leff napisał(a):

  ktos wie jak podzielic 3 kawałki tortu na 8 czesci?:)

  ja ze swojej strony dodam kolejne pytanie: ile razy w ciągu doby zdarzy się taka sytuacja, że na zegarku, który ma 3 wskazówki (h, min i sec) 2 z nich się spotkają?

 60. ZiP napisał(a):

  pyt. 14 alkohol metylowy to tzw. spirytus drzewny – otrzymywany w wyniku suchej detylacji drewna. Bardzo trujący.
  pyt. 15 za pomocą basenu z wodą i pomiar wuporu wody przez słonia (prawo Archimedesa)

 61. ZiP napisał(a):

  @moofka
  Ciała organiczne w większości składają się z wody – można w ramach uproszczenia przyjąc gęstość wody – wynik będzie oczywiście niedokładny

 62. surf napisał(a):

  @Sabina
  Ja wyliczyłem 10 wyścigów (w), gdy nie ma stopera.
  1. 5w po 5 koni + 1w 5najlepszych w grupie – zostaje 12 koni które mogą zająć 2 lub 3 miejsce
  2. 2w po 5 koni – 2 z kazdego w przechodzi dalej, zostaje 6 koni
  3. 1w 5 koni – 2 przechodzi dalej, zostaje 3 koni
  4. 1w 3 koni – znane 2 i 3 miejsce

  razem 10w

 63. surf napisał(a):

  Pewnie da się mniej, bo jeśli 3ci koń z drugiego wyścigu jest lepszy niż 2 koń z pierwszego wyścigu, to 2 koń z drugiego wyścigu też jest od niego lepszy – nie trzeba ich porównywać

 64. Sirac napisał(a):

  1. obudziłbym się
  4. 9 też jestem programistą ale jeszcze się uczę
  5. napompowanych czy płaskich
  7. 8 wyścigów
  a co do „kiepski byłby ze mnie właściciel, gdybym nie wiedział, które z moich koni są najlepsze.” WŁAŚCICIELU konie można odziedziczyć albo właśnie kupić a na słowo nikomu nie wiara 🙂
  9. zdecydowanie 1 choć brakuje informacji TRAFIŁEŚ 🙂
  10. a po ilu graczy w rundzie? jak 5623 to wystarczy 1
  11 ostatnio były po 30 gr
  13. 50% albo trafisz albo nie
  14. kiedyś piłem wódkę zrobioną z krzesła
  16 zawsze chciałem być w jakiejś mniejszości

 65. Integer napisał(a):

  7. Jeśli mamy stoper, to 5 wyścigów wystarczy. Jeśli nie mamy stopera, to potrzeba aż 7 wyścigów! Najpierw 5 wyścigów bazowych jak ze stoperem. Potem wyścig zwycięzców wyścigów bazowych (warto dodać, że na tym etapie wiemy tylko, który koń jest najszybszy ze wszystkich, nie znamy natomiast 2giego i 3ciego miejsca). Potem sprytny 7m wyścig, który ciężko opisać (do wyścigu włączamy 2gie i 3cie miejsce 1szej grupy bazowej, 1sze i 2gie drugiej grupy bazowej i pierwsze trzeciej grupy bazowej).

  9. Potrzeba sufit z logarytmu przy podstawie 2 z 1000 czyli 10 pytań.

 66. konie napisał(a):

  Musiało by być 11 wyścigów.
  Z pierwszych 5 wyścigów przechodzą po 3 konie, zostaje 15,
  z kolejnych 3 wyścigów pozostaje 9
  z kolejnych 2 wyścigów pozostaje 6 (elminujemy najwolniejszą jednostkę napędową – jesteśmy w stanie na podstawie rotacji startujących ze sobą koni)
  i pozostaje na finał 5 koni, a ten wyścig pozwoli wybrać trzy najlepsze

 67. anonim napisał(a):

  co do pytania 7. to zakladajac ze jednak trzeba zawody przeprowadzic i nie potrafimy mierzyc czasu, to 6 wyscigow nie wystarczy, bo moze dojsc do sytuacji ze w np. w jednym z pieciu wyscigow beda wszystkie 3 najszybsze konie, wiec nalezalby z kazdego wysciu eliminowac 2 najslabsze do momentu az zostana 3 najszybsze

 68. kj napisał(a):

  1. Po zmiksowaniu ktoś by mnie wysypał.
  2. Siły należy używać tylko w stateczności, w obronie koniecznej.
  3. Nasz rząd okradał nas, oszukiwał, rozdawał państwo ruskim, amerykańcom i innym, którym lizał 4litery, przy tym zwiększając dług publiczny, ogólnie działanie na szkode państwa
  5. Zależy jakiego rozmiaru 🙂
  7. 5
  8. Wszystkie kawałki podzielić na 8, i potem połączyć po 3 części
  9. 10 bo log(2)1000 ~10
  10. zależy od zasad i znaczenia rundy-można 1 rundę z wszystkimi i posortować po wynikach.
  11. gruszka nie jest w sprzedaży
  13. kombinatoryka…. oj moja skleroza
  14. głównym budulcem jest węgiel
  15. wrzucę do „wanny” z wodą , zmierzę objętość wypartej wody, w dużym przybliżeniu może być
  16. Myślę, że też powinienem tyle zarabiać
  18. Szybko, a jeszcze szybciej się zjada
  20. Wyznaczyć jednego, który nimi będzie zarządzał i iść na kawę 🙂

 69. Moby napisał(a):

  @Sabina :
  Jak dla mnie jedynym sposobem na wybranie najszybszych koni jest pięć wyścigów z timerem. Ewentualne kombinacje w celu wyłonienia zwycięzców w kilku mieszanych wyścigach jest w istocie testem na wybranie najwytrzymalszych a nie najszybszych koni.

 70. Qlturalny napisał(a):

  1. każdy szanujący się ołówek ma metalowe spodenki między drewienkiem i gumką a więc wcisną bym te spodenki między ostrze blendera tak blokują ostrze i rysikiem wybił bym dziurkę w denku przez którą bym czmychną
  2. liczne onomatopeje symulując świst ciętego przez opięci powietrza: pfff!!!!!!! fffffffff!!!!!!!!!
  3. ostateczny upadek Wioletty Willas
  4. 10 silnia
  5. nie wiem, ale podejrzewam że około 900 razy mniej niż parówek parówek wieprzowych w tym samym pokoju
  6. Wiolettą Willas
  7. 6, pierwszą trójkę w drugie serii finalistów
  8. Zależy czy jest to ciasto kruche, czy nie kruche
  9.Tylko jedno…. potrafię czytać w myślach
  10. Jeśli ja tez startuje to tylko jedną
  11. 35 groszy z czego 15 to podatki
  12. Jest tylko jedno światło, tym światłem jest Jezus Chrystus
  13. Najwyżej wcisnę w robocie że jedną uprałem z wybielaczem
  14. Można pić na pohybel i heblować tez można
  15. Jezus jest odpowiedzą na wszystko
  16. A jaka z nich jest w życiu szczęśliwa ?
  17. AGH wyrabia 90% normy
  18. Elektroliza czekoladowej kulki w kadzi z lukrem pod napięciem 3000V
  19. Pizza Hut była by w tarapatach
  20. Najpierw zwolnił bym 19-stu

 71. Win napisał(a):

  Zdichu sprawa nie jest taka oczywista jak mówisz.

  Pierwsze pytanie zawężające brzmi – czy mamy do sypozycji pomiar czasu na wyścigach czy tylko kolejność wbiegająch koni. Jeśli jest zegar to jest to dziecinnie proste. Jeśli go nie ma to robi się na prawdę złożone. Jak puścisz 5 koni i jeden wygra to w drugim wyścigu ostatni który przybiegnie może być szybszy od pierwszego na mecie w pierwszym wyścigu.

  Wnioskujemy dalej… ponieważ pytanie z zegarem jest zbyt proste to domyślamy się, że nie ma zegara. W takim razie zostaje nam taki system – bierzemy jednego konia x do sprawdzenia – dobieramy 4. Powtarzamy tak 6 razy (4*6=24). W ten sposób dzielimy konie na dwie grupy – te co są szybsze od konia x i te co są wolniejsze. Dalej bierzemy tylko grupę szybszych, wybieramy z niej jednego konia y i powtarzamy to samo tylko w grupie tych koni. itd Idea jest taka, że jak konie porównujemy z sobą to nic nam to nie daje, ale jak wszystkie konie porównójemy do jednego wybranego to mamy już konkretne odniesienie, które pozwala selekcjonować konie 🙂

  Nie można podać jednej odpowiedzi bo sytuacja może się różnie ułożyć. Za pierwszym sprawdzeniem może się okazać, że tylko 2 konie są szybsze od wybranego konia i kończymy zadanie 🙂 Jeśli jednak grupa koni będzie większa od 2 to trzeba sprawdzać dalej.

  Pani Sabino mam Pani jakieś ciekawe oferty pracy? 🙂

  pytanie 15 jest banalne – wsadzę go do wody i sprawdzę ile wody wyparł objętościowo. Potem sobie obliczę ile ta woda waży i mam jego wagę.

  Można też jak ktoś pamięta z fizyki postawić go na końcu konika z placu zabaw i po drugiej stronie postawić siebie. Swoją wagę znamy. Teraz przy przesuwaniu punktu podparcia znajdziemy równowagę – trzeba to potem policzyć ale nie wiem jak 🙂
  W takich pytaniach chodzi chyba też o to, żeby podać metodę dobrą. Szczegóły to sobie można potem sprawdzić w sieci spytać itd itp

  Pytanie 5 jest jak najbardziej sensowne. Polega na sprawdzeniu jak kandydat szacuje wielkości. Ja jestem słaby tak wiec się nie podejmuje tego szacowania.

  14. – od razu mi się nasunęło, że ze spalania obu można uzyskać energię.

  16 też ma jasną intencję. Sprawdza czy ktoś nie jest zawistny. Oczywiście jest tylko jedna poprawna odpowiedź – rynek wycenia wartość pracy i jak ktoś chce tyle zarabiać to musi umieć tyle co inni którzy zarabiają 100k. Oprócz tego można powiedzieć, że tylu zarabia bo CHCE zarabiać. Bardzo wielu po prostu tak mocno nie dąży do celu zarabiania takich pieniędzy.

  17 – Nielsen bada rynki. Pytanie logiczne, wystarczy znać statystykę ile piwa wypija przeciętny konsument szybko przemnożyć przez liczbę mieszkańców pełnoletnich (tutaj też trzeba znać proporcję na 100 osób ile jest w wieku takim, że pije) i gotowe.

  10 pytanie nie ma dla mnie większego sensu. Jest masa sposbów na rezegranie turniejów w zależności od dyscypliny. Nie da się nic sensownego powiedzieć bez większej ilości informacji. Nie wiem też jaką mam niby „kreatywną” odpowiedź dać…

  8 – dosyć łatwe – trzeba podzielić każdą część na 8 części dzieląc na 1/2 potem każdy na 1/2 i potem każdy na 1/2 – to daje 8 części – potem wziąć i połączyć ze sobą po trzy z każdej dzielonej trójki – gotowe.

  13 bylo by banalne gdyby ilość jednych i drugich była równa. Tak to zależy… Pierwsze „losowanie” robimy i trafiamy powiedzmy na szarą, to potem mamy szansę 18/18+25 – czyli 18 /43 -czyli około 50%. Jeśli przy pierwszym losowaniu trafimy na czarną to mamy 24/19+24 = 24/43 – ponad 50%. Z tym że nie wiem jak to dokładnie połączyć w całość – szansa na wariant pierwszy jest 19/19+25 a na drugi jest 25/25+19. Jednak ktoś kto się chociaż trochę matmy uczył nie będzie miał problemu 🙂

  9 pytanie jest tak trywialne, że chyba nie muszę nawet odpowiadać. około 9 pytań maksymalnie. Robi się to tak – czy jest to 500? mówi mniej – czy jest to 250 mówi więcej, czy jest to 375, mówi więcej – to dzielimy różnicę między 375 a 500 na pół i o taką liczbę pytamy. Bardzo znany sposób i bardzo prosty.

  PS: kto się bawi w zagadki logiczne to może wiele podobnych pytań rozwiązać. Jest kilka typów zagadek i są pewne metody jak do tematu podejść. Jak ktoś nie rozwiązywał wcześniej to musi mieć spory talent… 🙂

 72. justman napisał(a):

  5 wyscigow – w kazdym mamy 3 potencjalnie najlepsze konie
  zostaje w takim razie 15 najszybszych
  ——
  robimy 3 kolejne wyscigi i wybieramy po 3 najlepsze konie
  zostaje 9 najszybszych
  ——
  tu musimy zrobic 2 wyscigi – 5 koni i pozostale 4
  zostaje nam 6 najszybszych
  ——
  robimy wyscig (jeden kon stoi i czeka)
  zostaja nam 3 najlepsze + 1 ktory czekal
  —–
  ostatni wyscig daje kolejnosc

  ===== w sumie 5 + 3 + 2 + 1 + 1 = 12 wyscigow

 73. Niko napisał(a):

  @Sabina Stodolak: będzie ich w sumie 7. W 5 początkowych biegach wyłaniasz porządki w obrębach grup. Następnie ścigasz liderów ze sobą liderów tych grup. Pierwszy (załóżmy, że pochodzi z grupy A i jest oznaczony A1) na pewno jest najszybszy ze wszystkich, ale nie jesteś pewna co do B1 i C1, bo A2 i A3 mogą być szybsze od nich lub B2 może być szybszy od C1. W 7. wyścigu puszczasz więc A2, A3, B1, B2, C1.

 74. E napisał(a):

  Mnie sie pytano – serio.
  Ile waza wszystkie samochody swiata ?
  Ile krokow zrobilbys w podrozy dookola swiata ?
  Odpowiedzialem na obydwa … DUZO 🙂

 75. Marian napisał(a):

  Odpowiedź na 7
  Jeżeli jest możliwość mierzyć czas, wystarczy 5 wyścigów.
  Inaczej tylko 6 wyścig pokaże trzech najszybszych.

 76. Marian napisał(a):

  I konie tez mogą biegnąc każdy raz z rożną szybkością. Wtedy niema rozwiązania.

 77. gw!d0n napisał(a):

  Zgadzam się z DDD. Cała ta rekrutacja na prowizorka! Tak naprawdę wszyscy kandydacji są sortowaniu rosnąco po oczekiwaniach finansowych i wybierani od 1 miejsca w dół(czyli Ci, którzy chcą najmniejszą stawkę). Najlepsi są młodzi i ambitni, bo nie będą się sprzeciwiać, jeśli będą musieli zostać po godzinach, nie będą kwestionować terminów itd. Większośc z Was pokończyła studia i jak z doświadczeniem!? Po 5 latach macie po 2 lata doświadczenia w McDonalds, KFC itd. Gdzie inżynierowie z krajów „rozwiniętych” po 3.5 roku mają doświadczenia w zawodzie co najmniej 2 lata! A na praktykach zarabiają kwoty, które przewyższają nasze pensje w zawodzie. I większość z Was może uda się osiągnąć, bądź prześcignąć granicę tej kwoty, lecz kogo to będzie wtedy obchodzić! Ten inżynier za ten czas będzie już miał własne mieszkanie i rodzinę. No a My?! Będziemy pewnei spłacał kredyt 20 – 30 lat, bądź jeszcze wynajmować i próbować odłożyć do skarpety troche drobnych.

  U naszych „sąsiadów” też są korupcje i łapówki, lecz zarządzają ludzie, którzy mają dobrze poukładane w głowie. Każdy może żyć na przyzwoitym poziomie i każdego jest stać na założenie rodziny. Amen.

  Wielkie dzięki za takich gości jak DDD, który orientuje się co jest grane. Pewnie DDD jesteś z starego systemu nauczania i miałeś jakąś możliwość interpretacji i kreatywności w szkołach.
  Obecnie dziś należy „podpasować” się pod klucz 🙂 Chętnie dowiem się jakie wyjaśnienia macie na ten temat.

  3ma

 78. Niko napisał(a):

  @Marian: a jak sobie to wyobrażasz w 6 biegach? Ja pokazałem, jak to zrobić w 7 biegach, Ty palnąłeś 6 bez żadnej konstrukcji – to mnie uraziło.

 79. Luka napisał(a):

  @konie
  @Sirac
  @ i wielu innych
  wystarczy 7 wyścigów i wcześniej opisałem tę metodę przy założeniu, że nie korzystamy ze stopera i szybkość koni jest przechodnia (jeśli koń A jest szybszy od B, a B od C, to oczywiście A jest szybszy od C), a tym samym odpadają takie zjawiska jak uwzględnienie gorszej formy konia itp. Biorąc pod uwagę tego typu zjawiska pozbawiamy się jednego słusznego rozwiązania i pozbawiamy pytanie znamion zagadki matematycznej.

 80. Luka napisał(a):

  @Solo
  Wytłumacz mi proszę jak można takie zważenie przeprowadzić i co wziąć pod uwagę, bo widocznie też tą lekcję przespałem.

 81. Astur napisał(a):

  @mofka, pendowski, sss – trzeba było właśnie uważać na fizyce. Objętość wody wypartej przez ciało, jest równa wadze tego ciała, o ile jego ciężar własciwy jest równy lub mniejszy niż wody. Skoro jednak słonie umieją pływać, to jest właśnie takowy.
  A gdyby by była większa? Cóż, w takim wypadku przydałoby się użyć czegoś innego, o znanym ciężarze właściwym. Np. zawiesiny sproszkowanego wolframu w rtęci.

  Co do .1. – gdyby zmniejszono mnie do wielkości ołówka i włożono do blendera, to by się rozpadł. W pytaniu nie ma nic o zmniejszeniu ciężaru, proszę więc sobie wyobrazić, że zostaje skupiony na obszarze o wielkości równej końcu ołówka… Wystarczy podskoczyć ze dwa razy.

 82. Sinus napisał(a):

  7: zakładając brak zegarka… SIEDEM gonitw.
  Początek – wiadomo, 5 gonitw po 5. To klasyfikuje nam konie w grupy A,B,C,D,E. Wiemy, że A1>A2>…>A5 w każdej grupie. Posyłamy jeszcze gonitwę A1,B1,C1,D1,E1 i mamy zwycięzcę nr 1.
  Ustawiamy sobie te literki tak, żeby A1>…>A5 oraz A1>B1>…>E1.
  Teraz potrzebujemy spostrzeżenia. Koń „drugi ze wszystkich” musiał przybiec tuż po zwycięzcy, ale nie dać się nikomu wyprzedzić – zatem na pewno już biegł z nim w gonitwie: albo w A1-E1, albo w A1-A5. Jest to zatem albo A2, albo B1. Taki na przykład D3 był o 2 miejsca wolniejszy od D1, a D1 o 3 miejsca od A1. Taki E5 to w ogóle ostatnia szkapa.
  Trzeci? Podobnie: albo A3 (tuż po A2 w gonitwie A1-A5), albo C1 (tuż po B1 w A1-E1), ALBO B2 (bo był tuż po potencjalnie-drugim B1 w gonitwie B1-B5). Oczywiście trzecim może też okazać się któryś z A2 i B1.
  Co zatem mamy? A2,B1,A3,B2,C1. W tej piątce jest 2 i 3 miejsce spośród wszystkich.
  No to biegniemy.
  Zwycięzca tego biegu jest 2. koniem spośród wszystkich.
  Drugie miejsce to 3. koń spośród wszystkich.

 83. Sinus napisał(a):

  O masz ci los, nie odświeżyłem strony i identyczny sposób rozumowania, nawet z literkami, Niko dał powyżej. Kto pierwszy, ten lepszy :]

 84. Luka napisał(a):

  @Astur
  Nie wiem jak objętość wody może się równać wadze wypartego ciała, ale to szczegół…
  Przeprowadź sobie myślowy eksperyment:
  Zanurz w wodzie sześcian (1cmx1cmx1cm) odlany z żelaza i zmierz o ile podniósł się poziom wody. Następnie zanurz takich samych rozmiarów kostkę ołowiu i również zmierz…. Tyle samo? To teraz połóż obie kostki na wadze szalkowej. Zaskoczony?

 85. Grzegorz napisał(a):

  AD7
  prawidłową odpowiedzią jest 7 –
  – dzielę grupę 25 koni na 5 grup, przeprowadzam 5 wyścigów
  – przeprowadzam wyścig 5 najlepszych koni z poprzednich 5 wyścigów. otrzymuję najszybszego konia spośród wszystkich 25. Wiadomo, że czwarty i piąty koń w 6 wyścigu nie może należeć do najlepszej trójki, dobieram teraz konie do siódmego wyścigu, po którym dostanę drugiego i trzeciego najlepszego konia – z grupy 5 koni, do której należy zwycięzca szóstego wyścigu biorę kolejnych dwóch najlepszych (znam je, bo na początku przeprowadziłem wyścig), dołączam drugiego konia z szóstego wyścigu i z grupy, do której on należy biorę najszybszego konia i dodatkowo dołączam trzeciego konia z szóstego wyścigu.

  jest dobrze 🙂 najlepiej sobie to rozrysować.

 86. Win napisał(a):

  Update do zadania z końmi!

  Jednak system żeby zacząć od zrobienia 5 wyścigów po 5 koni działa (mój sposób też działa ale w najgorszym razie wybieramy do porównania zawsze najgorszego konia i po 6 wyścigach, wiemy tylko, że ten jest najgorszy :)).

  czyli robimy tak:
  5 wyścigów po 5 koni. Teraz chwila zastanowienia mamy 5 zwycięzców i 20 pozostałych koni. Wiemy że pośród 20 pozostałych nie może byc konia najszybszego bo każdy z nich przegrał chociaż z jednym 🙂 Czyli wyścig 5 najszybszych daje nam 1 najszybszego konia!

  Teraz uwaga! 4 konie które zostały ZNOWU dokładamy do puli i powtarzamy 5 wyścigów. Teraz pośród zwycięskich koni jest znowu najszybszy ale drugi w kolejności.
  itd…

  Czyli ilość wyścigów – 5+1+5+1+5+1 = 18 wyścigów załatwia sprawę 🙂

  Niestety zmyliło mnie, że pośród pierwszej najszybszej piątki koń powiedzmy, nr2 może być wolniejszy od wszystkich przegranych nie ze swojego wyścigu. To jednak nie ma znaczenia! Dlaczego? Bo mamy inne konie z których każdy jest szybsz od 4 ze swoich wyścigów!

  Mam nadzieję, że moja odpowiedź jest dla was zrozumiała jeśli nie to pytajcie. Odpowiem na wszelkie wątpliwości.

  kluczem jest uświadomienie sobie, że w 20 które pozostaje po pierwszych 5 wyścigach nie może być najszybszego konia – bo jakiegokolwiek wskażecie to wiemy, że jest przynajmnej jeden – ten które wygrał jego wyścig – który jest szybszy.

 87. Win napisał(a):

  Niko twoje myślenie jest błędne!

  7 wyścigów nie wystarczy. Nie możesz potem robić wyścigów koni, które przybiegły na 2-gich miejscach. Problem polega na tym, że spośród 4 koni, które zostały z pierwszej najszybszej piątki żaden może nie być drugim najlepszym. Inaczje każdy z 4 koni w pierwszej najszybszej 5 może przegrać wyścig z koniem nr 2 z wyścigu, który wyłonił zwycięzcę pierwszego finału 5 koni.

  Dobra ponumerujmy, żeby było jasno:

  A1, A2, A3, A4, A5
  B1, B2, B3, B4, B5
  C1, C2, C3, C4, C5
  D1, D2, D3, D4, D5
  E1, E2, E3, E4, E5

  Pięć wyścigów – A,B,C,D,E. Teraz bierzemy konie z 1 i robimy wyścig. Teraz powiedzmy, że wygrał go A1. I Teraz najważniejsze! – B1,C1,D1,E1 mogą być gorsze(!!) od konia A2. Dlatego trzeba z powrotem konie B1,C1,D1,E1 wrzucić do puli i powtórzyć wszystko od nowa.

  PS: Luka widziałeś kiedyś żeby szybkość nie była przechodna? Coś tam kojarzysz ale nie wiesz co 🙂 Jest oczywistym, że szybkość jest przechodnia. Nie ma przechodniości np w tenisie ziemnym – jak A ograł B, a B ograł C to WCALE nie oznacza, że A ogra C 🙂

 88. Luka napisał(a):

  Ostateczne rozwiązanie kwestii końskiej!
  Dla wszystkich wątpiących w to, że 7 wyścigów nie wystarczy.
  Użyję oznaczeń Niko.

  ETAP I
  Dzielimy 25 koni na 5 grup (A-E) po 5 i organizujemy dla każdej grupy wyścig.
  Następnie zapamiętujemy kolejność koni w każdej grupie i oznaczamy je w ten sposób:

  A1 B1 C1 D1 E1
  A2 B2 C2 D2 E2
  A3 B3 C3 D3 E3
  A4 B4 C4 D4 E4
  A5 B5 C5 D5 E5

  np. koń A1 przybył jako pierwszy w grupie A, koń E4 przybył jako czwarty w grupie E.

  ETAP II
  W tym etapie organizujemy wyścig dla liderów, aby wyeliminować część koni, które zajęły w swoich grupach pierwsze, drugie i trzecie miejsce, wnioskując z definicji przechodniości (jeśli koń X jest szybszy od konia Y oraz Y jest szybszy od konia Z, to koń X jest szybszy od konia Z.).

  Załóżmy, że konie w tym wyścigu dotarły w tej kolejności: B1, A1, E1, D1 C1
  Ustawię teraz tabelę koni według kolejności ich liderów:

  B1 A1 E1| D1 C1
  B2 A2| E2 D2 C2
  B3| A3 E3 D3 C3
  B4 A4 E4 D4 C4
  B5 A5 E5 D5 C5

  Kreski dodałem po to, aby ograniczyć zasięg „kandydatów” na drugie i trzecie miejsce (najszybszym koniem jest oczywiście koń B1). Ten zasięg tłumaczyć można wnioskowaniem z wyżej przytoczonej definicji. Koń E2 nie jest godzien podium, bo szybszy jest od niego koń E1, a od tego A1, więc co najwyżej czwartego miejsca. Podobnie koń A3 – szybszym od niego jest koń A2, a od niego A1 itd….
  Aby rozstrzygnąć drugie i trzecie miejsce wystarczy zorganizować wyścig koni B2, B3, A1, A2 i E1.

  Mam nadzieję, że już nie będzie wątpiących w to 🙂

  PS Rozwiązanie ogólne:
  Gdyby należało znaleźć cztery, pięć… najszybszych koni, to wystarczy poprzestawiać te ograniczenia tak by odległość (w tej tabeli) od najszybszego konia (lewy górny róg) była o jeden mniejsza od pożądanej liczby najszybszych koni – dla trzech jest to dwa jak w przykładzie. Odległości liczy się w pionie i poziomie – bez skosów.

 89. Lolek napisał(a):

  @ Gość 12 stycznia 2011 23:49

  Wyścigów musi być 12.
  Po kolei.
  Na początek 5 wyścigów i z każdego bierzemy 3 najlepsze konie, może się przecież okazać że trzy najlepsze były w jednej puli.
  Wytypowaliśmy w ten sposób 15 koni. Więc kolejne 3 wyścigi.
  Mamy 9 koni. Więc musimy rozegrać 2 gonitwy.
  Pozostało nam 6 koni. Wykonujemy 1 gonitwa i wybieramy 3 konie plus jeden który nam pozostał.
  Mamy 4 konie i robimy ostatnia gonitwa i mamy na 100% trzy najlepsze konie.
  Czyli 5+3+2+1+1=12

  Jeśli to prawda to jest to wsteczny ciąg Fibonacciego /liczby pierwsze/

 90. michal napisał(a):

  To i ja dolacze do pytania 7 z konmi w sposob matematyczny, bez mierzenia czasu.

  Odpowiedz: 8

  Jak kazdy zaczal – 5(+) wyscigow. Wylaniamy 3 najszybsze z kazdej grupy (mamy 15 koni)

  Nastepnie najszybsze konie z kazdej grupy zbieramy do kupy i w kolejnym wyscigu (+1) wylaniamy tylko _najszybszego_konia_, ktory jest rowniez najszybszym koniem w kolekcji, a dwa ostatnie miejsca odpadaja. (wiec zostaje 12 koni)

  Od tego momentu szukamy tylko dwoch koni, bo pierwszego juz mamy, wiec z tych pierwszych wyscigow odrzucamy dodatkowo trzecie miejsca, oprocz grupy w ktorym byl najszybszy kon. (mamy 8 koni)

  Bierzmy 5 losowych koni – wylaniamy 2 najszybsze (+1)
  Do tych dwoch najszybszych dorzucamy 3 konie, ktore zostaly i robimy wyscig (+1). Dwa najszybsze konie z wyscigu daja nam drugiego i trzeciego najszybszego konia z naszej kolekcji.
  Koniec.

 91. michal napisał(a):

  ajj, lekko zle. po 6 wyscigu (najszybszych koni z grup), 2 konie odpadaja, a razem z nim konie z 2 i 3 miejsca z tej samej grupy z pierwszych wyscigow (mam nadzieje, ze to zrozumiale jest 🙂
  wiec w momencie 7 wyscigu mamy nie 8, a 6 koni.

 92. michal napisał(a):

  … i znowu zle :/ sorry, za 3 posty pod rzad 😉

  Odpowiedz: 7

  Konie z grupy 3 najszybszego konia w 6 biegu tez odpadaja, wiec zostaje nie 6 a 5 koni. ehh..

 93. Luka napisał(a):

  @Win
  „PS: Luka widziałeś kiedyś żeby szybkość nie była przechodna? Coś tam kojarzysz ale nie wiesz co 🙂 Jest oczywistym, że szybkość jest przechodnia.”
  Była to odpowiedź na tego typu opinie, jak:
  „Może być, że w tym konkretnym wyścigu koń, który ogólnie jest najszybszy miał zły dzień (na przykład coś mu dolegało), a więc nie znajdziemy najleszego.” Exverxes 13 stycznia 2011 10:34
  „Może być, że w tym konkretnym wyścigu koń, który ogólnie jest najszybszy miał zły dzień (na przykład coś mu dolegało), a więc nie znajdziemy najleszego. Aby proprawić próbę, najlepiej by było wyścigi powtórzyć…”
  I nic mi nie świta, tylko zaznaczam swoje założenia, aby sprawa była jasna jaki przypadek rozpatruje. Doskonale wiem co to jest relacja przechodnia, zwrotna, symetryczna, asymetryczna… itp. a problemy z logicznym myśleniem widzę u Ciebie. Napisałeś:
  „Teraz powiedzmy, że wygrał go A1. I Teraz najważniejsze! – B1,C1,D1,E1 mogą być gorsze(!!) od konia A2. Dlatego trzeba z powrotem konie B1,C1,D1,E1 wrzucić do puli i powtórzyć wszystko od nowa.” To że konie B1,C1,D1,E1 mogą być gorsze od A2, to się zgadzam, ale bardzo kiepskim pomysłem jest „wrzucanie do puli” koni B1,C1,D1,E1… Dlaczego? Bo potrzeba nam tylko drugiego i trzeciego miejsca! Konie D1 i E1 nie mogą być na podium, bo szybsze od nich były konie B1 i C1, więc (wnioskując z definicji, która jest przecież dla Ciebie oczywista – a jakże) konie, które zajęły pozostałe miejsca w tych grupach również!
  Przemyśl to sobie jeszcze raz i za przeproszeniem nie p#$%$#$ 😀

 94. hudini napisał(a):

  Pytanie z końmi:
  25 koni dzielimy na pięć grup A (12345), B(12345), C(12345). D(12345) i E(12345). Mamy pięć gonitw. Dla ułatwienia prezentacji przyjmijmy, że w każdej zwycięża koń1, czyli A1, B1, C1, D1, E1. Mamy 6 gonitwę zwycięzców. Wygrywa A1. Mamy pierwszego najszybszego konia. Teraz ten który zajął 2 miejsce (B1) musi się zmierzyć z końmi z grupy A(2345), gdyż w tej grupie mogły być konie wolniejsze tylko od A1. Jeżeli B1 przegra z tymi końmi, to wystarczy nam 7 gonitw do wyłonienia najszybszej trójki, a będą to A123. Jeżeli natomiast B1 wygra to mamy dopiero drugiego co do szybkości konia. Teraz potrzebujemy kolejnego wyścigu do wyłonienia trzeciego co do szybkości konia. C1 musi się zmierzyć z A(2345). Jeżeli C1 przegra, to wystarczy nam 8 gonitw do wyłonienia najszybszych koni a będą nimi A1, B1, A2. Jeżeli natomiast wygra, to musi się jeszcze zmierzyć z końmi z grupy B(2345), bo przecież B1 był od niego szybszy, więc i pozostałe konie z grypy B mogą być szybsze.
  Dla wyłonienia najszybszych 3 koni potrzebnych więc będzie minimum 7 gonitw a maksimum 9.

 95. qcx napisał(a):

  Padło już kilka poprawnych odpowiedzi na zadanie 7, ale wszystkie mają dość zagmatwane opisy, więc oto „Zadanie 7 w kilku prostych krokach”:

  1. Dzielimy konie na 5 grup, w każdym urządzamy wyścig. Konie z miejsc 4. i 5. w swojej grupie odpadają (zostaje 15, było 5 wyścigów).
  2. Urządzamy wyścig wśród zwycięzców grup. Zwycięzca tego wyścigu automatycznie zostaje najszybszym koniem(zostaje 14, było 6 wyścigów).
  2a. Eleminujemy grupy koni na miejscu 4. i 5., bo dla każdego z nich są przynajmniej 3 konie szybsze od nich(-6, pozostaje 8).
  2b. Z grupy konia na miejscu 3. liczyć się może tylko on. (-2, zostaje 6)
  2c. Z grupy konia na miejscu 2. liczy się on, i ten tuż za nim (może on być 3-ci najszybszy). (-1, zostaje 5).
  3. Urządzamy końcowy wyścig wśród tych 5-ciu. Dwa pierwsze konie to 2-gi i 3-ci najszybszy (najszybszego już mamy w kroku 2). To jest siódmy wyścig.

  Odpowiedź brzmi więc 7.

 96. dupa napisał(a):

  Pytania bardzo ciekawe. Moim zdaniem na większość z nich, nie ma jednego prawidłowego rozwiązania. Odpowiedzi mają za zadanie zdradzić nasz tok rozumowania. Wydaje mi się również, czytając poniektóre komentarze, że nadmierna logika może wyprowadzić na manowce.

 97. kj napisał(a):

  @Koniki
  należy założyć, że koń biegnie zawsze z tą samą prędkością, inaczej nie ma to sensu, a i nie może być remisu nigdzie.

  Liczba wyścigów może być różna, gdzie minimum to 7, ale tylko w przypadku, gdzie z grupy pierwszego konia , co najmniej jeden jest szybszy od drugiego konia z 2go wyścigu, wtedy od razu mamy kolejność: pierwszy-wiadomo, drugi-najlepszy z ostatniego wyścigu, 3ci-drugi z ost.

  Gdy w 7 wyścigu drugi koń z 6 wyścigu jest pierwszy, to należy jeszcze rozegrać wyścig między pozostałymi końmi z grupy pierwszego i drugiego i tu znów może się skończyć lub nie zależnie z której grupy koń zwycięży, ale dalej nie chce mi się myśleć.
  BTW:
  Nie możemy sobie założyć, że z którejś grupy 4 i 5 jest wolniejszy od 1go z innej grupy, gdyż znamy tylko relację między pierwszymi i nie wiemy jaka jest różnica, w przypadku dużej różnicy ostatni z grupy drugiego, może być szybszy niż pierwszy z grupy 3go (3ci).

 98. kj napisał(a):

  A nie na te pytania w większości istnieje dokładne lub przybliżone rozwiązanie, ewentualnie wiele równoważnych takich rozwiązań…
  I logika nie wyprowadza na manowce, bynajmniej nie „poprawna” logika….

 99. hajle napisał(a):

  Ludzie! Jak możecie nie rozumieć pytania nr 1!

  „Gdyby zmniejszono cię do wielkości ołówka i włożono do blendera – jak byś się wydostał? (pytanie zadane w Goldman Sachs)”

  wymyślacie różne sposoby zamiast ZASTANOWIĆ się o co chodzi w pytaniu.

  DLACZEGO KTOŚ MA WSADZAĆ WAS DO BLENDERA I ZMIKSOWAĆ?!

  to pytanie sprawdza waszą NAIWNOŚĆ i to czy dacie się wykorzystać czy nie

  należy na nie odpowiedzieć:

  NIE ZEZWOLĘ ANI NA ZMNIEJSZENIE MNIE ANI NA WSADZENIE DO BLENDERA. JEŻELI PAŃSTWA FIRMA MA TAKIE PLANY WZGLĘDEM MNIE TO NIEDOBRZE O NIEJ ŚWIADCZY.

 100. -aulka napisał(a):

  ad.7- 6 wyscigow, ktos napisal, ze nie bedzie psul zabawy, ja sie dolaczam, ciekawa jestem tylko, czy tak samo mysli jak ja 🙂