Jeśli Chińczyk pracuje za “miskę ryżu”, to Polak za pół miski!

chinski inzynier Jeśli Chińczyk pracuje za miskę ryżu, to Polak za pół miski!Czy niedługo chińscy producenci odzieży i obuwia zaczną zlecać szycie odzieży Polakom? Może tak się stać, bowiem jako siła robocza powoli stajemy się tańsi niż naród o którym mówiło się, że pracuje za przysłowiową miskę ryżu. Chińscy pracownicy, żądają coraz wyższych zarobków – w efekcie zarabiają lepiej niż najmniej zarabiający Polacy.

Jak podało dziś Wnp.pl, Chińscy pracownicy nie są usatysfakcjonowani zarobkami, które otrzymują. Żądają więc podwyżek, które – jak na razie – otrzymują. W efekcie przeciętna pensja robotnika w Chinach to obecnie 3000 juanów. Opiekunka do dzieci (zgodnie z wnp.pl) zarabia 4200 juanów. Jak ma się to do Polskich zarobków? Otóż całkiem ciekawie – obecny kurs to bowiem 0,43 zł za juana. Zatem zarobki robotnika wynoszą ok., 1300 zł a opiekunki do dziecka 1800 zł – nie wiem jak Wy, ale ja znam sporo opiekunek, które zajmują się dziećmi za nieco mniejsze pieniądze.

Oczywiście, problem zarobków w Chinach jest nieco bardziej poważny – wiele osób pracuje tam bez umów (zatem również za niższe pensje), a wykorzystywanie do pracy dzieci to norma. Niemniej jednak świadomość, że w Polsce praca jest bywa, nie jest pocieszająca (choć Chińskim obywatelom gratuluje jedności i walki o lepsze pensje).

Dodaj komentarz

6 Responses to “Jeśli Chińczyk pracuje za “miskę ryżu”, to Polak za pół miski!”

 1. z uk says:

  Pani Sabino… Chiński pracownik oprócz tego że zarabia więcej niż przeciętny Polak to jeszcze jego pensja ma o wiele wyższą siłę nabywczą. W Chinach nie ma “zachodnioeuropejskich” cen tak jak ma to miejsce w PL, które notabene niejednokrotnie są wyższe niż w krajach zachodnich (np ceny elektroniki, samochodów, ubrań etc etc).

 2. Andrzej2d says:

  Wstyd…. mam wyższe wykształcenie i nie stać mnie na chińską opiekunkę do dziecka bo zarabiam tylko troszkę więcej od niej.

 3. nilp says:

  na rękę tylko dostają? no i jaki odsetek zarabia tyle?

 4. ProgWeb says:

  Nie zapominajmy również, że ten boom w chinach napędzają niskie podatki, a u nas… mamy czerwona Platformę, Purpurowy PiS i jeszcze czerwieńszy SLD, a wszyscy mienią się liberałami obniżającymi nam podatki 🙂

  To ja wolę chińskiego “liberała” nie ukrywającego, że jest komunistą, który na prawdę obniży mi te podatki 🙂

  (jaki ten świat czerwony i wywrócony do góry nogami..)

 5. wadasko says:

  Dlaczego w Polsce przez pewien okres czasu żyło się normalnie jak w innych państwach? oto odpowiedz ponieważ większość polskich fachowców wyjechało zagranice zabrakło rąk do pracy i raptownie stawki poszły do góry za wykonywaną prace a jak wielu osobom nie wyszło zagranicą i powracali do polski to znowu stał się przesyt siły roboczej i pracodawcy (wyzyskiwacze)zniżyli stawki bo wiele ludzi zgodziło się na takie pieniądze !!!!!!!!!!!!!!!! nie róbmy tego bo jaka wiadomo na całym świecie polak dobrze i sumienni wykonuje swoją prace to dlaczego mamy być traktowani jak osiołki do ciężkiej roboty za minimum . dlaczego skandynskie i związki potrfią określeślić minimóm zarobków ale za te minimóm człowiek żyje godnie i jeszcze jest w stanie odłożyć co nieco nawet na podstawowych stanowiskach pracy jak budowa czy też sprzątanie lub kierowca a nie mówie już o wyższych lub średnim wykształceniu ale tam szanują pracownika a nie daj bóg żeby nie zapłacili pieniędzy to ten pracodawca już może zwinąć manatki bo związki zawodowe nie dadzą mu żyć ale to (prawdziwe związki które naprawde walczą o ludzi i ich prawa bo wiedzą poco są i o czyje racje walczą . nie dawajmy się wykorzystywać i doceńmy to co robimy niech wartość naszej pracy przełoży się na jakość naszego życia Wadasko pozdro

 6. Pani Anna says:

  Tyle, że trzeba jeszcze porównać siłę nabywczą pieniądza… otóż w Chinach, przy porównywalnych pensjach, ŻYCIE JEST TAŃSZE. Chińskie przedmioty kupuję na Ebay w cenie od 60 do 600% taniej…
  Chińczyk pracuje za miskę ryżu. Polak – za garść ryżu…