Programy referencyjne w rekrutacji

program referencyjny Programy referencyjne w rekrutacjiWśród wielu osób poszukujących pracy panuje przekonanie, że pracę w Polsce można dostać jedynie „po znajomościach”. Rzeczywiście, sporo firm decyduje się na zatrudnienie pracownika , którego zaproponuje na dane stanowisko inny pracownik. Są to tzw. rekrutacje z polecenia, a kandydat znajduje pracę, nie tyle „po znajomości” ile dlatego, że został przez innego pracownika polecony do pracy. Często dlatego, że w firmie funkcjonuje tzw. program referencyjny. Co to takiego?

Program referencyjny, jest zachęceniem pracowników firmy do tego, by pomagali oni w obsadzaniu wolnych wakatów w firmie poprzez polecanie na wolne stanowisko swoich znajomych. Od pracy „załatwianej”, praca z polecenia różni się o tyle, że kandydat który został polecony i tak przechodzi standardowy proces rekrutacyjny, czyli również musi przesłać CV, przejść przez proces rozmów kwalifikacyjnych czy testów umiejętności. Jeśli się sprawdzi, zostaje zatrudniony.

A co z programu referencyjnego ma pracownik, który polecił kandydata? (Poza tym, że zyskuje sobie wdzięczność kolegi i zamiast obcej osoby może współpracować z osobą znajomą, otrzymuje również premię. Jej wysokość jej różna – zależna od ustaleń wewnątrz firmy, ale zawsze powinna być motywująca dla pracownika. Jak wynika z Raportu Płacowego, na taką formę dodatkowego wynagradzania, decyduje się 13% firm w Polsce. Z polecenia, rekrutuje co druga.

Dodaj komentarz

One Response to “Programy referencyjne w rekrutacji”

  1. student says:

    Czy mozna wiedziec w oparciu o jaki Raport Placowy przytaczane sa dane w powyzszym artykule? dzekuje