Pies w biurze sprzyja współpracy

pies w biurze Pies w biurze sprzyja współpracyPsychologiczny wpływ zwierząt na nasze poprawę naszego samopoczucia, wrażliwość, skłonność do empatii oraz pozytywne nastawienie wobec innych został już dawno udowodniony. Teraz, naukowców zainteresowało to, czy obecność zwierzęcia w miejscu pracy może mieć pozytywny wpływ na współpracowników. Okazało się, że i owszem ma – chcecie dowiedzieć się jaki?

Aby zbadać to, czy obecność psa może wpłynąć na pracę i zachowanie pracowników, zaprojektowano dwa eksperymenty. W pierwszym stworzono 12 grup roboczych składających się z 4 pracowników. Każda z grup miała za zadanie wymyślić hasło reklamowe dla nowego produktu. Praca była zespołowa – każdy z członków grupy miał podać przynajmniej jedną propozycję, ale wybrać mieli wspólnie jedną. Podczas burzy mózgów, do pokoju w którym pracowała część grup roboczych wprowadzono psa, który spędził z pracownikami czas zadania. Po wymyśleniu haseł, pracownicy zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza, opisującego to, jak współpracowało się im z pozostałymi członkami grupy. W tych grupach, które podczas burzy mózgu miały psa, współpracę oceniono jako bardziej szczerą, spójną i o większym stopniu zażyłości i bliskości między współpracownikami, niż w grupach, które pracowały samodzielnie (bez psa).

W drugim eksperymencie, grupy grały w odmianę gry „dylemat więźnia”, cały zespół 4 osobowy był „oskarżony o popełnienie zbrodni”, każdy z członków mógł zaś dokonać decyzji – czy wstawić się za kolegami, czy też na nich donieść (jeśli cała czwórka wstawiła się za sobą, drużyna była oczyszczona z zarzutów (podczas dokonywania wyboru, jednostka nie może się jednak komunikować z innymi). Tak jak poprzednio, część grup otrzymała psa do towarzystwa podczas podejmowania decyzji. I ponownie okazało się, że pies działa pozytywnie na ducha zespołu – w grupach z psem badani byli o 30% bardziej skłonni do tego , by wstawić się za pozostałymi członkami grupy niż denuncjować.

Jaki z tego wniosek? Piesek w każdym biurze, zdecydowanie poprawiłby współpracę grupową. (Jutro, w Krakowie, w schronisku na Rybnej 3 odbędzie się dzień otwarty – może warto się wybrać i zapewnić pieskowi lepsze życie, a pracownikom dodatkowe wsparcie do działań zespołowych?)

Dodaj komentarz

One Response to “Pies w biurze sprzyja współpracy”

  1. regus napisał(a):

    Obawiam się, że sympatyczna atmosfera szybko minie, jak pies zachce na spacer ;]