Kobiety lepsze niż mężczyźni. Przynajmniej jeśli chodzi o wielozadaniowość

multitasking 460x321 Kobiety lepsze niż mężczyźni. Przynajmniej jeśli chodzi o wielozadaniowośćKto lepiej poradzi sobie w sytuacji konieczności wykonania kilku rzeczy na raz? Kobieta czy mężczyzna? Nie zdziwi Was pewnie, że to kobiety wypadają w takich obszarach lepiej – choć i tak, nie zawsze i nie w każdym rodzaju zadań.

Badania nad wielozadaniowością i efektywnością związaną z płcią przeprowadzono na Uniwersytecie Hertfordshire. Profesor psychologii Keith Laws przez okres 8 minut kazała badanym wykonywać różne czynności jednocześnie. Następnie podsumowała wyniki i okazało się że w zadaniach, które wymagały myślenia przestrzennego , lepiej radziły sobie kobiety. To o tyle dziwne, że wyobraźnia przestrzenna była traktowana jako domena mężczyzn.

W zadaniach matematycznych czy czytaniu mapy nie zauważono różnic międzypłciowych.

Wielozadaniowość, to cecha, która pracodawcy lubią. Warto jednak, by Panie pamiętały o przysłowiu „jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” i nie starały się robić wszystkiego na raz. Wielozadaniowość –jak udało się już nie raz wykazać naukowcom – nie jest naszą naturalną cecha i z reguły przysparza zarówno dodatkowego stresu, jak i powoduje obniżenie sprawności wykonywania zadań.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Kobiety lepsze niż mężczyźni. Przynajmniej jeśli chodzi o wielozadaniowość”

  1. zenobiusz napisał(a):

    Znajdzie kobietę która jednocześnie prowadzi samochód, rozmawia przez komórkę, czyta (ze zrozumieniem) mapę i pije/je w czasie jazdy… powodzenia ;-)))))

  2. Łukasz Sikora napisał(a):

    Zgadzam się z treścią artykułu. Wielozadaniowość kobiet to rzecz pewna, sam nie raz mam okazje zaobserwować to w codziennym życiu.