Wykorzystaj staż, by lepiej wypaść podczas rekrutacji

Staże i praktyki to nie tylko szansa na to, by zdobyć oczekiwane przez pracodawców doświadczenie, ale również szansa na to, by sprawdzić swoje słabe i mocne strony jako kandydata uczestniczącego w procesie rekrutacyjnym. Jak to zrobić?

Na każdy staż czy praktyki, w obecnych czasach prowadzona jest rekrutacja – nierzadko nawet kilku etapowa. W przypadku dużych firm, kandydat na praktyki spotyka się z przedstawicielami działu HR. W mniejszych, rozmawia zazwyczaj z szefem, bądź opiekunem stażu. Kiedy staż się kończy, warto wybrać się do osoby, która nas na staż rekrutowała i poprosić o opinię na temat naszego sposoby prezentowania się podczas spotkania rekrutacyjnego.

Nie zawsze będzie na taką poradę miejsce, ale często może okazać się, że w ramach naszego stażu uzyskamy pomoc w dalszej drodze rekrutacyjnej – pracownik działu HR lub osoba która nas rekrutowała może bowiem:

Warto skorzystać z takiej możliwości i po prostu, pod koniec stażu czy praktyk, poprosić o pomoc – nic przecież nie tracimy.