TOP 10 prac wakacyjnych dla nieletnich

Osoba, która nie ukończyła 18 lat, nie może podejmować pracy w pełnym wymiarze godzin. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w okresie letnim, kiedy nie ma zajęć w szkole – nieco sobie dorobić do wakacji. Wprawdzie nieletni nie zarobi kokosów – są to jednak pierwsze doświadczenia, które mogą się przydać w przyszłości. Co zatem najczęściej robi nieletni w Polsce?

1. Roznoszenie ulotek

Najczęściej wykonywaną przez osoby niepełnoletnie pracą, jest roznoszenie ulotek. Można je roznosić po domach, przy ruchliwych trasach samochodowych na światłach, lub po prostu stojąc i wręczając je na ulicy. Nie jest to praca przyjemna, często bowiem przechodnie nie chcą kolejnych ulotek, ale też nie nazbyt trudna. Zarobić można realnie, od 4 do 7 zł na godzinę. Ze względu na sporą ilość oszustów, najlepiej aby po raz pierwszy po zlecenie, młodociany poszedł z osobą dorosłą – wtedy, mając świadka, minimalizuje się ryzyko tego, że ktoś nieletniego oszuka i nie zapłaci mu za pracę.

2. Zbiory owoców

W niektórych rejonach Polski, nieletnich zatrudnia się przy zbiorach truskawek, malin czy wiśni. Praca ta, jest pracą na akord – czyli płacone jest od ilości uzbieranych owoców. Zarobki zależą więc od wytrzymałości i szybkości pracy. Przy zbiorach w Polsce można dorobić 200-300 zł tygodniowo.

3. Konsultantka kosmetyczna

Wiele osób nieletnich (zwłaszcza dziewcząt) dorabia jako konsultantki kosmetyczne w firmach prowadzących sprzedaż bezpośrednią. Wprawdzie umowy z firmą mieć nie mogą, ale wystarczy cicha umowa z mamą lub sąsiadką, aby móc zacząć sprzedawać. Ta praca może stać się początkiem pracy trwającej nawet poza sezonem, warto tu jednak pamiętać, że przy sprzedaży bezpośredniej nie istnieje pensja podstawowa – cały dochód opiera się na procencie od sprzedaży.

4.Handel obnośny

Na plażach i w miejscowościach turystycznych, coraz częściej zatrudnia się nieletnich do pracy przy sprzedaży lodów, orzeszków, popcornu i innych przekąsek, które chętnie zamawiają turyści. Praca trwa ok 6-8 godzin dziennie a wynagrodzenie zależne jest od ilości sprzedanego towaru. Można więc zarobić zaledwie kilka złotych, jak i można zakończyć dzień ze 100 zł w kieszeni. Nieletni są chętnie zatrudniani do tej pracy ze względu na niższe oczekiwania finansowe.

5.Pomoc kuchenna

Młodzież między 16 a 18 rokiem życia, może też zatrudnić się w charakterze pomocy kuchennej. Najłatwiej taką pracę dostać w turystycznych miejscowościach, bo w dużych miastach, okupują te wakaty studenci, a pracodawcy wolą zatrudnić osoby nieco starsze, zakładając że są bardziej odpowiedzialne. W pracy pomocnika kuchennego zarobić można różnie – od 1000 zł do 1500 zł miesięcznie. Praca kelnera na ogół jest dla nieletnich zamknięta ze względu na możliwy kontakt z alkoholem.

6.Opieka nad zwierzętami

W okresie wakacji, dużo osób wyjeżdża nie mając z kim zostawić swojego kota, rybek czy myszoskoczka. Tu pojawia się opcja dla osób nieletnich. Za tydzień opieki nad zwierzakiem, która dla osób lubiących zwierzęta nie jest problemem, można dostać 100 – 200 zł. Jak taką pracę dostać? Najlepiej ogłosić się w Internecie, a dodatkowo, na początku wakacji ponaklejać ogłoszenia o opiece w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

7.Rozklejanie plakatów

Pracę można też dostać w charakterze osoby rozklejającej plakaty. Pytać o nią trzeba w instytucjach kulturalnych, kinach. Wypłata jest liczona „od plakatu”.

8.Hostessa

Do pracy w charakterze hostessy promującej np. żywność w hipermarketach przyjmowane są również osoby ze statusem ucznia, pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Praca jest nie trudna, choć stanie przez 8 godzin może zmęczyć. Wynagrodzenie zwykle waha się wokół kwoty 6-7 zł netto w zależności od rejonu?

9.Dostawca pizzy

W sezonie zatrudnia się też nieletnich do dowozu pizzy. Wymagana jest jednak karta motorowerowa, którą wyrobić może sobie nawet 13 latek. Z reguły też, pracodawcy wymagają zgody dorosłych opiekunów nieletniego. Zarobki są różne – liczone albo ilością dostaw albo czasem pracy. Więcej niż 1200 – 1500 zł nie należy się spodziewać.

10. Praca w McDonald’s

McDonald’s jest obecnie jednym z niewielu korporacyjnych pracodawców, którzy umożliwiają młodzieży pomiędzy 16 a 18 rokiem życia pracę zarobkową, w pełni legalną i bezpieczną. Starający się o posadę przechodzi normalny proces rekrutacyjny a w ramach swoich obowiązków wykonuje prace lekkie. W akcji „Zarób na Wakacje / Ferie” uczestniczy jedynie część restauracji w Polsce, warto więc sprawdzić na stronie korporacyjnej, czy restauracja w interesującym nas rejonie bierze udział w akcji promującej pracę młodocianych.

Osobom nieletnim nie jest łatwo znaleźć pracę. Wynika to głównie z już i tak wysokiego bezrobocia i faktu, że zamiast nieletniego można za tą samą stawkę zatrudnić studenta, z którym nie ma aż tylu problemów natury prawnej. Poza tym, część pracodawców nauczona doświadczeniem takim, że nieletni niekiedy nie są jeszcze na tyle odpowiedzialni i rezygnują z pracy bez słowa, nie chcą słyszeń o kolejnym 17 latku w firmie. Warto jednak zawsze próbować i rozważyć wszelkie alternatywy – pomoc w robieniu zakupów, wyprowadzanie psa na spacer czy wreszcie opiekę nad dzieckiem sąsiadów. Może jednak dla nieletniego z zapałem coś się znajdzie…