Studenckie CV na 3 strony

studenckie cv Studenckie CV na 3 stronyCoraz częściej metodą osób, które mają krótkie doświadczenie zawodowe jest rozciąganie doświadczenia oraz umiejętności nawet na trzy strony CV. Choć pozornie wydaje się, że osoba taka rzeczywiście większe doświadczenie, specjalista się na to nie złapie.

Aby móc przedstawić  krótkie doświadczenie zawodowe na trzech stronach, młodzi kandydaci do pracy:

 • używają dużych czcionek
 • formatują dokument za pomocą podwójnych linii między wierszami
 • umieszczają nadmiernie duże nagłówki
 • umieszczają zdjęcie o dużym formacie, bez oblewania go tekstem (w efekcie CV zaczyna się dopiero od połowy strony)
 • umieszczają spis każdego zainteresowania, które jest w stanie właściwie i modnie wyglądać w CV
 • każdy staż lub pracę zawodowa opatrują długim na kilka linijek zakresem obowiązków

Wszystkie te zabiegi owocują najczęściej jednym – zatrzymaniem się rekrutera w połowie czytania CV. Jeśli w połowie drugiej strony stwierdzi on, że to co do tej pory przeczytaj to „lanie wody”, często nie kończy CV wcale – a to właśnie na końcu CV mogą znaleźć się smaczki w postaci doświadczeń dodatkowych czy zainteresowań, które mogą przeważyć szalę decyzji  zatrudnieniu.

Warto więc pamiętać o tym, aby nie rozciągać nadmiernie CV – efekt pozytywny z tego żaden, a można sobie jedynie zaszkodzić.

Dodaj komentarz

5 Responses to “Studenckie CV na 3 strony”

 1. Jeśli już dochodzi do rekrutacji, to w moim przypadku zawsze drukuję jedną stronę. Na więcej szkoda Papieru.

  Nawiasem mówiąc – ostatni dostałem CV kobiety, która w ciągu ostatnich 10 lat miała prawie 50 pracodawców, a w rubryce “Prace na stałe” zamieściła kilka pozycji doświadczenia trwających … 1 dzień 🙂

 2. Andrzej2d says:

  Pani Sabino. Bardzo często Pani pisze na temat pierwszej pracy studenta/absolwenta rozpoczynającego ścieżkę zawodową. Mam więc pytanie do osoby która zajmuje się bezpośrednio rekrutacją: Kogo firmy poszukują-młodych bez doświadczenia(albo z małym doświadczeniem)z wykształceniem czy osób wykwalifikowanych nie patrząc na wiek? Odnoszę wrażenie że firmy w Polsce z premedytacją odrzucają kandydatów po przekroczeniu magicznej 30 uznając takiego kandydata za nie wartościowego. Rozmawia Pani z kierownikami poszczególnych działów i dostaje Pani wytyczne-kto(w jakim wieku) jest atrakcyjniejszy dla pracodawcy? Młody czy stary?
  Pozdrawiam.

 3. Sabina Stodolak says:

  Panie Andrzeju – myślę, że to zależy od firmy i od stanowiska. Ja rekrutuję obecnie w branży, w której siłą rzeczy więcej jest młodych, choć jutro przyjmujemy Pana, który jest już w średnim wieku (po czterdziestce) – jego kompetencje przewyższyły wszystkich “młodych i zdolnych”.
  Mam osobiście nadzieję, że nie ma “magicznej 30 stki” bo bym już była na straconej pozycji:)Prawda jest jednak taka, że pracownik młodszy = (z reguły) tańszy. Młodszy staż, to tez mniej nawyków z poprzednich prac i przynajmniej pozornie, większe zaangażowanie w pracę (bo nie ma rodzin). Myślę Panie Andrzeju, że zawsze warto walczyć o to, by być specjalistą. Wtedy się ceni pracownika za kompetencje.
  A wytycznych co do wieku nie dostawałam w żadnym z prowadzonych projektów rekrutacyjnych w różnych firmach. Częściej wiadomo było, że “starszy za tą kasę nie przyjdzie” lub “starszy nie będzie znał tych technologii” – co jest niestety prawdą. Starsze osoby często nie dają rady w posługiwaniu się komputerem, oprogramowaniem czy nowoczesnymi gadżetami

 4. Alicja says:

  Pani Sabino! Pani wybaczy , ale to co Pani napisała Panu Anrzejowi w dn.8.o6.godz.:11:45, cyt.” że pracownik młodszy=(z reguły tańszy)” tak do końca nie jest prawdą!!!Tylko na stażu jest tańszy! Znam dużo młodych pracowników,”mają poprzewracane w główkach”i za 1300zł netto lub 14oozł netto nie będą pracować.Ja mam 48 lat- nie jestem gruba,sfrustrowana ani głupia- a nie mogę znaleźć pracy na dłuższy okres niż 15 miesięcy, ponieważ zawsze trafiam do firm, gdzie wolą stażystów lub przeważnie emerytów,za których nie płaci się ZUS-u.Proszę Pani tak się składa,że nie mam dzieci, nie jestem obarczona leniwym, nie umiejącym gotować mężem-mój mąż potrafi nawet cerować i szyć! mam duże doświadczenie , pracowałam w spółce akcyjnej przez 18 lat jako inspektor kontroli gospodarczej? przeprowadzałam kontrole tego typu jak pracownicy Urzędu Skarbowego, tylko że moja pensja oscylowała w granicach 1.100zł. No i co Droga Pani!założę się ,że Pani nie pracowałaby za takie pieniądze na tak odpowiedzialnym i wymagającym wiedzy stanowisku, na dodatek jestem auditorem z zakresu ISO.A już nie pracuję na w/w stanowisku , bo zlikwidowano go wraz ze sprzedażą firmy Niemcom. Na dodatek muszę napisać , że nie mam mgr przed nazwiskiem ani za piękne oczy tak nie pracowałam, a po utracie tam pracy pracowałam nawet jako koordynator ds. szkolenia / gdzie szybko nauczyłam si e i programów komputerowych i kalkulacji cenowych i wielu, wielu dla mnie obcych rzeczy. Jedno muszę podkreślić, że to nieprawda coPani pisze ,że starsi po 40-tce nie dają rady w posługiwaniu się komputerem czy gadżetami -więcej pokory Szanowna Pani, bo ja akurat jestem zaprzeczeniem tego co Pani napisała.Jest takie mądre przysłowie:” że nie pomoże fura sprzętu jak nie ma talentu”!!! A tak naprawdę to liczy się Droga Pani , to czy kogoś rekomendujemy do pracy -czytaj: czy zna go pracodawca czy jest zupełnie obcy!
  Mnie zawsze ceniono za kompetencje i wiedzę ,takt i kulturę osobistą,nie za urodę/ mimo, że jestem ładną kobietą/. To co piszę jest prawdą- nie jest przelukrowane, tak więc jeszcze szkoda, że nie spotkała mnie Pani na swej drodze- a może Pani zaproponuje mi spotkanie w sprawie pracy? Pozdrawiam serdecznie ! Alicja

 5. Sabina Stodolak says:

  @Pani Alicjo – pisząc użyłam frazy “z reguły” nie bez kozery – z reguły bowiem pracownik młody jest tańszy (co do stażystów ma Pani absolutną rację), z reguły też pracownik starszy ma trudności z obsługa palmtopów i innych blackberry 🙂 (Przypomnę, że na początku pisałam o Panu po 40 stce 🙂 powiem szerzej, że osoba ta pracuje właśnie przy kompie i robi to lepiej niż niejeden młody)
  Oczywiście nie zawsze jest tak że młodszy tańszy a starszy noga z IT, ale a) takie jest myślenie pracodawców, b) często tak właśnie jest.
  Przykro mi, że ma Pani trudności z utrzymaniem pracy. Mam też świadomość, że rynek jest trudny – sama jestem pracownikiem przecież. Skoro ma Pani papier ISO – może warto na to postawić? Może tez warto podkreślić w CV umiejętność obsługi komputera w bardziej konkretny sposób? Trudno mi na odległość doradzić. Ja aktualnie poszukuje grafika i specjalistę SEM – oba stanowiska specjalistyczne, trudno mi się więc spotykać w sprawie innych stanowisk pracy, bo teraz mam tylko te dwa “na tapecie”.