Stanowisko cenzora w Wikipedii

Internet rozwija się tak dynamicznie, że nie ma chyba branży, która tak obfitowałaby w nowe stanowiska i możliwości rozwoju. Widzieliśmy już stanowisko „nadwornego” mikroblogera, lub blogera dla gwiazdy, a kilka dni temu powstało kolejne ciekawe stanowisko – Robert Harris został kimś w rodzaju „cenzora Wikipedii”.

Potrzeba zatrudnienia takiej osoby wynikła z tego, iż w Wiki znajduje się wiele treści – głównie zdjęć, które noszą znamiona nielegalności (np. można uznać je za zdjęcia pornograficzne), lub też wywołują w niektórych czytelnikach odrazę. Twórcy Wikipedii nie chcą, aby ich czytelnicy rezygnowali z korzystania z Wikipedii przez zawartość tego typu treści, od miesięcy zastanawiano się więc gdzie leży granica między wiedzą i edukacją a wrażliwością i moralnością. Z zastanawiania się niewiele wynikło, dlatego też utworzono nowe stanowisko pracy mając nadzieję, ze zatrudniona osoba będzie w stanie rozwiązać problem.

Do pracy przy Wikipedii i problemie treści, które mogą naruszać dobre obyczaje, zaproszono Roberta Harrisa – pisarza i wieloletniego dziennikarza, który był dyrektorem Canadian Broadcasting Corporation i przez lata zajmował się problematyką standardów edycyjnych. Robert został zatrudniony na kontrakt, można się więc spodziewać, że po rozwiązaniu problemu, stanowisko zniknie. Nie zmienia to faktu iż warto przyjrzeć się Internetowi pod kątem jego rozwoju – być może za kilka lat, będzie to naprawdę spory rynek pracy. A ponieważ niewiele szkół kształci w zakresie działań w Internecie, jet to spora szansa dla tych, którzy mają zapał, ale nie zdecydowali się na studia lub wybrali mało przyszłościowy kierunek.

źródło:gossamer-threads.com