Pensja stażowa obowiązkowa?

staze platne Pensja stażowa obowiązkowa? Oddział brytyjski The Chartered Institute of Personnel and Development, międzynarodowej organizacji skupiającej osoby profesjonalnie zajmujące się zarządzaniem zasobami ludzkimi, postuluje wprowadzenie nowej formy wynagrodzenia – „stażowego”, które miałoby być obowiązkowe dla wszystkich firm, prowadzących staże dla absolwentów i studentów.

Z badań CIPD wynika, że 37% staży realizowanych w Wielkiej Brytanii, to staże bezpłatne. Takich ofert dla absolwentów  – ze względu na wysokie bezrobocie – jest coraz więcej. Jednoznacznych danych co to tego, jaki procent staży realizowanych w Polsce to staże bezpłatne nie udało mi się uzyskać, ale na raczej na pewno nie jest to mniejsza ilość.

Wynagrodzenie stażowe, miałoby wynosić 2,5 Funta / godzinę, a docelowo miałoby zapobiec nadużyciom że strony firm, które przyjmując stażystów, nie zapewniają im możliwości rozwoju i zdobywania doświadczenia, a jedynie wykorzystują sytuację, by zdobyć bezpłatnych pracowników. Według CIPD, wprowadzenie „pensji dla stażysty” mogłoby tez pozwolić na aktywizacje środowisk mniej zamożnych, które obecnie – ze względu np. na koszty dojazdu, nie są w stanie pozwolić sobie na udział w bezpłatnym stażu.

Jak uważacie? Czy podobny przepis byłby w Polsce również dobrym pomysłem?

Dodaj komentarz

One Response to “Pensja stażowa obowiązkowa?”

  1. autogiełda says:

    Cyba to dobry pomysł;)