10 błędów w CV popełnianych przez młodych kandydatów do pracy

Im więcej lat doświadczenia w pracy zawodowej mamy, tym bardziej jesteśmy świadomi pewnych mechanizmów, które zachodzą w procesie rekrutacji pracowników. Będąc jednak na samym początku drogi zawodowej, łatwo (mimo istnienia setek poradników) popełniać błędy, które wynikają ze zwykłej niewiedzy i braku doświadczenia w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych. Jeśli piszemy nasze pierwsze w życiu CV i drugi List Motywacyjny można przecież nie wiedzieć, że koniecznie należy unikać:

  1. Emotikonek i potocznego słownictwa – ich stosowanie pokazuje nie tylko to, że jesteśmy młodzi ale przede wszystkim podkreśla to, że brak nam biznesowej ogłady. Jeśli nie jesteśmy pewni czy słowo którego zamierzamy użyć w naszym Liście motywacyjnym nie jest nowomową sprawdźmy je w słowniku – nawet internetowym.
  2. Braku treści w mailu – choć w żadnym ogłoszeniu nie jest to formalnie wymagane, elementem kultury biznesowej jest nie wysyłanie maili (z załącznikiem) bez żadnej treści. Jeśli nie napiszesz choć jednego zdania typu „Witam. Przesyłam aplikację. Pozdrawiam” to od razu widać, że nigdy w życiu nie zdarzyło Ci się redagować jakiegokolwiek formalnego maila.
  3. Fikuśnych czcionek – najlepiej czyta się Cv i Listy napisane czcionką czytelną. Niezależnie też od tego jak lubisz gotyckie zawijasy, czy stylowe Art. Deco, korespondencji biznesowej i urzędowej w ten sposób się nie prowadzi. List Motywacyjny pisany niestandardową czcionką o ograniczonej czytelności daje dowód na to, że na korespondencji urzędowej również się nie znasz i jesteś w tym temacie laikiem.
  4. Podawania niepotrzebnych danych – Stan cywilny czy brak potomstwa, wyznanie – to rzeczy które nie tylko nie powinny interesować rekrutera, ale nawet nie mogą go interesować, zabrania bowiem tego prawo. Podawanie takich informacji nie tylko jest niepotrzebne, ale sprawia niekiedy wrażenie, że kandydat wpisuje stan cywilny, bo nie ma „czym zapchać szpalty”.
  5. Podawania każdego doświadczenia zawodowego, nawet jeśli trwało dwa dni – oczywiście, kandydat który dopiero rozpoczyna swoją karierę nie ma zbyt wiele doświadczenia, ale to nie znaczy, że należy wpisywać w CV każde doświadczenie zawodowe bądź około zawodowe. Opieka nad dziećmi sąsiadki, rozdawanie ulotek czy bycie hostessą na festynie nie są doświadczeniami, które warto wpisywać (chyba że starasz się o pracę w podobnym obszarze).
  6. Rozciągania CV na 3 strony – młode osoby, bojąc się że ich CV jest zbyt ubogie, potrafią niekiedy trzy miesiące doświadczenia i dwie prace wolontariackie rozciągnąć na trzy stronicową epopeję. Taki opis wcale nie sprawia wrażenia, że jesteś bardziej doświadczony, niż jesteś.
  7. Ogólników w Liście Motywacyjnym – „mam bogatą osobowość”, „świetnie pracuję w zespole i samodzielnie”, „mam odpowiednie kwalifikacje by pracować na tym stanowisku” (mimo iż nigdy nie miałeś z nim kontaktu) – takie informacje to tzw. „zapchaj dziury” Listu motywacyjnego, sugerujące, że kandydat nie wie co napisać, więc kopiuje dowolny List Motywacyjny z Internetu. Na pewno Ci to nie pomoże. Jeśli masz mało doświadczenia, spróbuj być nieco bardziej kreatywny i zainteresować sobą rekrutera.
  8. Braku wyszczególnienia obowiązków na stanowisku – rekruter nie jest wróżką, aby wiedzieć co mogłeś robić, będąc zatrudnionym w firmie „Zuzia sp. z.o.o” – jeśli Twoje CV zawiera tylko dane odnośnie miejsca zatrudnienia, bez wskazania na to czym się zajmowałeś, 90% rekruterów nie będzie miało ochoty dopytywać Cię o to, czy w firmie tej pracowałeś jako magazynier, asystent czy młodszy sprzedawca.
  9. Braku wyszczególnienia czasu zatrudnienia – osoba z pięcioletnim doświadczeniem w firmie, może pozwolić sobie na nie podawanie dokładnego miesiąca zatrudnienia i zakończenia współpracy – widać, że pracowała w jednym miejscu sporo. Jeśli jednak wpisujesz w CV trzy prace realizowane w ciągu jednego roku, określ czas pracy w poszczególnych miejscach – w przeciwnym razie, wrażenie jakie odnosi rekruter jest takie, że próbujesz zataić informację o tym, że Twoje doświadczenie to w sumie raptem 3 miesiące pracy.
  10. Literówek i błędów ortograficznych – takie błędy świadczą o byciu niechlujnym w pracy zawodowej. Jeśli nie chciało ci się sprawdzić Listu Motywacyjnego przed wysłaniem go do firmy, to pewnie też nie sprawdzisz maila, którego będziesz wysyłał z pracy do klienta.

Nawet osoba o małym doświadczeniu może sprawiać wrażenie dojrzałej i odpowiedzialnej. Rekruter nie oczekuje abyś w wieku 23 lat miał na koncie 5 lat doświadczenia zawodowego, ale jeśli mając tyle lat piszesz CV i List Motywacyjny jak 12 latek, nie oczekuj odzewu.