Płatny urlop na edukację

szkolenie edukacja Płatny urlop na edukacjęJeśli zamierzasz podnosić Swoje kwalifikacje zawodowe pamiętaj o tym, że przysługiwać będą Ci dodatkowe dni wolne od pracy, za które należeć Ci się będzie wynagrodzenie. Taką nowelizację, w zeszły piątek, uchwalił Sejm.

W myśl nowych przepisów każdy pracownik, który zdecyduje się podwyższać swoje kwalifikacje – niezależnie od tego, czy decyduje się na ten krok z polecenia szefa czy też jest to jego własna inicjatywa, będzie miał prawo do dodatkowych 6 dni wolnych od pracy, które przeznaczone mają być na przygotowanie się do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (w tym również matury) lub przygotowanie się do obrony pracy dyplomowej – tu wolnego można będzie otrzymać aż 21 dni.

Pracownik, którego zajęcia odbywać się będą w czasie pracy, będzie mógł zostać zwolniony z całego dnia lub jego części z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wśród zmian znalazł się również zapis o gwarancji zatrudnienia pracownika skierowanego na szkolenie. Jeśli pracodawca zdecyduje się zapłacić za edukacje, automatycznie pracownik będzie musiał pracować w firmie przez trzy lata – inaczej, będzie musiał zwrócić koszty szkolenia pracodawcy. Oczywiście są od tej zasady wyjątki – praca szkodliwa dla zdrowia, odejście ze względów rodzinnych  lub sytuacja w której pracodawca narusza obowiązki wobec pracownika. Zniknie więc konieczność podpisywania przez pracowników lojalek, bo umowa taka będzie obowiązywać niejako automatem. Ciekawe zatem czy więcej, czy też mniej osób zacznie się szkolić…

Dodaj komentarz

6 komentarzy to “Płatny urlop na edukację”

 1. Iza napisał(a):

  /to bardzo miła i dobra wiadomość 🙂
  a czy dotyczy to też osób zatrudnionych na umowę zlecenie ze składką na ZUS? Będę wdzięczna za informacje 🙂

 2. Suppi napisał(a):

  Będzie następny powód do dyskryminacji. Wszystko co koliduje z interesem pracodawcy jest niestety tępione. Nie opłaca się zatrudniać matki z małym dzieckiem, bo to przecież pijawka, która wyssa z firmy wszystko co jej się należy, a palcem nie tknie, nie opłaca się takiego studenta brać, bo rzeba mu będzie dać tyyyyyle wolnego na naukę. Większość pracodawców tak patrzy i to jest smutne.

 3. justi napisał(a):

  @ Iza poczytaj sobie to w kodeksie pracy który jest również dostępny w internecie

 4. ProgWeb napisał(a):

  Nie bedzie, bo oszczednosci w wynagrodzeniu walnie przyczyniaja sie do zarobku polskich firm 🙂

 5. Albert napisał(a):

  a czy jest szansa uzyskać informację gdzie jest ten zapis opublikowany, dziennik ustaw nr itp?

 6. justi napisał(a):

  Z tego co ja wiem to ten zapis jest opublikowany w Kodeksie Pracy który jest dostępny również w internecie-wystarczy tylko wpisać słowa kodeks pracy i się wyświetli