Ogłoszenie rekrutacyjne dyskryminujące nierzetelnych

dyskryminacja Ogłoszenie rekrutacyjne dyskryminujące nierzetelnychW Polsce, Art. 183a § 4 K.P. podkreśla zakaz dyskryminowania pracowników w zakresie nawiązywania stosunku pracy pod względem rasy, religii, niepełnosprawności, płci i jeszcze kilku zmiennych. Dlatego, pracodawcy na ogłoszenia, które umieszczają w prasie i Internecie muszą uważać. Na szczęście jeszcze nie tak jak Brytyjczycy, którym nie wolno napisać nawet tego, że szukają rzetelnego pracownika.

W każdym kraju, obowiązujący kodeks pracy nieco inaczej określa kryteria dyskryminacji. Pracodawca musi mieć jasność, co mu wolno, a czego nie, w przeciwnym razie naraża się na sprawę w sądzie i konieczność zapłaty odszkodowania. Za takie ogłoszenie jak to poniżej każdy z mężczyzn, który zdecydowałby się na skierowanie sprawy do sądu, mógłby „wyciągnąć” od pracodawcy wysokość najniższego wynagrodzenia. (Przy odrobinie funduszy na inwestycję, mógłby to być całkiem niezły pomysł na dorabianie, zanim znajdziemy prawdziwą pracę) – w ten sposób, jeszcze w 2007 roku, 938 zł zarobił Bartłomiej Trętowski.

ogloszenie1 Ogłoszenie rekrutacyjne dyskryminujące nierzetelnych

W Polsce jednak jeszcze stosunkowo łatwo uniknąć błędu w ogłoszeniu rekrutacyjnym, w Wielkiej Brytanii zaś nieco już przesadzają. Nie tak dawno, Nicole Mamo, pracownica brytyjskiej agencji rekrutacyjnej, chciała umieścić ogłoszenie o poszukiwaniu osoby sprzątającej do pracy w szpitalu. Chciała, aby osoba ta była pracowita i rzetelna („reliable”). Niestety, okazało się że ogłoszenie z tymi dwoma słowami może zostać potraktowane jako dyskryminujące. Przez kogo? Otóż przez nierzetelnych pracowników, którzy poczują się urażeni, że się ich w pracy nie chce. Innymi słowy mówiąc, nie można już w Wielkiej Brytanii pragnąć godnych zaufania pracowników, bo Ci, którzy są niegodni zaufania, mogą pracodawcę podać do sądu.

Jakkolwiek nie brzmi ta historia idiotycznie, jest prawdziwa, a Nicole Mamo, która jak sama powiedziała „chętnie by się śmiała, gdyby sprawa nie była poważna”, zmuszona była do usunięcia tych słów z ogłoszenia. Niedługo nasze ogłoszenia rekrutacyjne mogą wyglądać tak:

Do pracy w gastronomii zatrudnię człowieka

Dodaj komentarz

6 Responses to “Ogłoszenie rekrutacyjne dyskryminujące nierzetelnych”

 1. ProgWeb says:

  Raczej same numery telefonow, bo ktos sie jeszcze obrazi, ze gdzie indziej nie zatrudnisz, albo ze tylko ludzi sie zarudnia a zwierzątek albo robotów np. nie…

  Ludzie co rusz udawadniają, że nie ma czegoś takiego jak granica głupoty, czy absurdu… -_-“

 2. MK says:

  …Do pracy w gastronomii zatrudnię człowieka…
  Patrzac na sort “ludzi” ktorzy czasami przychodza na rozmowy (w szczegolnosci w poniedzialek rano) tutaj w tym zdaniu tez mozna by sie przyczepic do czegos…

 3. Sabina Stodolak says:

  Hehe – no tak, ale przynajmniej nikt Cię nie oskarży o dyskryminację, bo musiałby udowodnić że nie kwalifikuje się do grupy docelowej, czyli nie jest człowiekiem. A to chyba dość trudne 🙂

 4. BaStiLiA says:

  Gastronomii też można się doczepić. 🙂 Do ogłoszenia o treści: “praca” też pewnie znajdziemy haczyk, którego można by się chwycić. Pozdrawiam

 5. onata says:

  ac oz dyskryminacją pozytywną? Zatrudnię pracownika. Wymagania miel widziana grupa inwalidzka/orzeczenie o niepełnosprawności/ Czy to jest ok? Czy to jest do udowodnienia? Najśmieszniejsze, że ogłoszenie pojawia się również na stronach PSZ i nie jest oznaczone jako oferta dla niepełnosprawnych.

 6. Sabina Stodolak says:

  @onata – Szczerze powiedziawszy nie wiem jak to jest. Nie dawałam ogłoszeń kierowanych bezpośrednio do niepełnosprawnych. Sprawdzę to. (podobnie będzie pewnie z ogłoszeniami “tylko dla” studentów oraz “ze statusem bezrobotnego”)