Nowe sposoby walki z bezrobociem?

bezrobocie program Nowe sposoby walki z bezrobociem? Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak szykuje – podobno rewolucyjne – zmiany w zakresie rekrutacji osób bezrobotnych. Nowe, pilotażowe programy walki z bezrobociem mają ruszyć w Krakowie, Rzeszowie i Gdańsku. Jolanta Fedak mówi, że „chodzi o zachęcenie bezrobotnych wszelkimi możliwymi sposobami do podjęcia pracy”. Fraza „wszelkie możliwe sposoby” kojarzy się bardziej z kijem niż marchewką, choć minister zapewnia, że nowy system ma być motywacyjny.

Na razie nie wiadomo dokładnie na czym polegać mają zmiany. Wprowadzonych ma być kilka programów pilotażowych, wykorzystujących różne metody wspomagania procesu zatrudnienia bezrobotnych. Ministerstwo zdecyduje o wprowadzeniu tego programu, który uzyska najlepsze efekty. Wśród pomysłów jest wprowadzenie Agencji zatrudnienia, które dostaną pieniądze tylko za tego bezrobotnego, który uzyska pracę; zmianę systemu motywacyjnego pracowników Urzędów Pracy i uzależnianie premii od skuteczności znajdywania bezrobotnym zatrudnienia; istnieje tez pomysł na prywatyzację usług zatrudnieniowych.

Uzależnianie premii od skuteczności wydaje się dobrym pomysłem, ale czy nie zaowocuje tym, że bezrobotni o niższych kompetencjach i kwalifikacjach będą pomijani, jako „mniej obiecujący”?
Jolanta Fedak uważa, że zmiany w sposobie poszukiwania pracy dla bezrobotnych mogą doprowadzić do skrócenia średniego okresu szukania zatrudnienia z 8 miesięcy (jak obecnie) do 6 miesięcy.

Dodaj komentarz

5 Responses to “Nowe sposoby walki z bezrobociem?”

 1. VIC says:

  Ciekawa sprawa. Tylko trzeba zadaćpytanie, dlaczego tylko w TYCH miastach ma wejść ten program? A reszta Polski to niby co?

 2. lidka says:

  „chodzi o zachęcenie bezrobotnych wszelkimi możliwymi sposobami do podjęcia pracy” – z tego stwierdzenia wynika iż bezrobotni nie chcą pracować i robią wszystko aby uniknąć zatrudnienia. Ciekawe, którzy bezrobotni migają się od możliwości zarobienia na życie. Ja szukam pracy jakiejkolwiek mimo że jestem po studiach ale w naszym województwie na jedno miejsce są setki chętnych 🙁

 3. Mii says:

  Jeśli mowa o Rzeszowie to dobrze by było jeśliby zatrudnieni w urzędzie pracy na początek zostali zapoznani z klasyfikacją zawodów w naszym kraju. Niestety kiedy przychodzę i mówię na jakie mam kwalifikacje i na jakim stanowisku bym chciała pracować to nikt nie ma pojęcia o czym mówię. Od niedawna mam pewność, że to nie jest jakiś mój wymysł tylko zawód istniejący w w Klasyfikacji Ministra Gospodarki i Pracy. Więc może ktoś się zastanowi wreszcie nad rolą Urzędu w pośrednictwie pracy, bo w moim odczuciu to jest instytucja od czepiania się dlaczego bezrobotny sam jeszcze sobie czegoś nie znalazł i nic więcej.

 4. Marek says:

  Są bezrobotni, który intensywnie pracy szukają i znaleźć nie mogą. W Polsce tworzenie miejsc pracy, a nie ich likwidacja jest problemem. Zwalczajmy problem u źródła, taka powinna być polityka rządu. Program zachęcający bezrobotnych do podjęcia pracy, jest właściwy w przypadku, gdy nie będzie już bezrobotnych, którzy z własnej inicjatywy szukają i nie znajdują. W obecnej sytuacji jest to pozorowane działań Pani Minister. Proszę zwrócić uwagę, jak dużo osób składa dokumenty aplikacyjne na wolny wakat. Proszę Serwis Info-praca o przekazanie tych danych Pani Minister. Mam nadzieję, że Pani Jolanta Fedak zweryfikuje swoje działania i skupi swoją uwagę na rzeczywisty problem i zaprzestanie działań pozornych. Na różne sposoby można “zawracać kijem Wisłę” i można je modyfikować, ale skuteczność będzie zerowa.
  Nie modyfikacja zakresu rekrutacji jest problemem, szukającym pracy pozostaje czekanie na lepsze programy pilotażowe, które zaproponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na ten “rewolucyjny” szkoda pieniędzy i wysiłków.
  Bezrobotny, który chce pozostać bezrobotnym podjął już decyzję i należy ją uszanować, pomocy potrzebują Ci, którzy składają dokumenty aplikacyjne bezskutecznie po kilkadziesiąt razy.
  Zwracam się do Pani Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jolanty Fedak, o głębsza analizę problemu bezrobocia w Polsce i dostosowania swoich działań do priorytetowych a nie pochodnych problemu.

 5. aa00 says:

  @Mii, masz racje. To nie tylko twoje spostrzeżenia. mam przesłuchanie w sprawie pracy i nie będę mógł sie zgłosić do urzędu w czasie kiedy to wyznaczyli mi spotkanie. Klientka powiedziała że mam wziąść zaświadczenie że byłem na przesłuchaniu… a nie dałoby sie o ten jeden dzień przesunąć tego spotkania?
  Po 2! Wchodze do urzędu, 1 klientka przyjmuje ludzi, 2 piją kawe 2 gadają o duperelach.
  @Marek no i z tobą też sie zgodze. Na stanowiska w moim zawodzie jest zgłaszanych po 20- do nawet setek CV.
  A chce pracować w zawodzie, i po to studiowałem