Vendetta pracownika

zemsta pracownika1 Vendetta pracownikaJak donosi „Dziennik” coraz więcej donosów na nieuczciwe praktyki pracodawców wpływa do Państwowej Inspekcji Pracy. Ich autorami są sfrustrowani, zwolnieni pracownicy. Sporo donosów wpływa też do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Co jeszcze robią pracownicy aby zemścić się na swoim pracodawcy za złe traktowanie?

Pracownicy mają szeroki wachlarz metod jakimi mogą się zemścić. Niestety, często jest to miecz obosieczny, bądź mało efektywne działania – donos do PIP niewiele bowiem może – skoro pracodawca zostaje uprzedzony o kontroli i może wszystkich nielegalnie zatrudnianych pracowników wysłać na przymusowy urlop. Poza tym, tego, że połowę pensji pracodawca wypłaca pod stołem nie potwierdzi pracujący pracownik, oznacza to bowiem dla niego karę i ryzyko utraty pracy.
Pracownicy, poza donosami szkalują (lub po prostu piszą prawdę) pracodawców w internecie, kradną firmowe dane, bazy klientów, formatują na odchodnym dyski twarde z ważnymi informacjami. Pracownicy zaczęli też częściej zgłaszać piractwa komputerowe. Bywa też tak, że pracownicy samo postanawiają odebrać niewypłacone wynagrodzenie – np. przez wyniesienie biurowego sprzętu – w świetle prawa jest to jednak kradzież, lepiej więc zaległe zarobki zgłosić do sądu pracy i nie decydować się na pracę bez umowy.

Do PIP w tym roku trafiło już dwa razy więcej donosów niż przed rokiem (34 tys.). Co ciekawe, nie są to po prostu chęci zaszkodzenia pracodawcy – aż ¾ zarzutów potwierdza się po przeprowadzeniu kontroli (a jak napisaliśmy powyżej – sporej ilości pracodawca może uniknąć).

Z międzynarodowych badań przeprowadzonych przez ośrodek TNS wynika, że 38% pracowników odchodząc zabrałoby ze sobą bazę klientów, co trzeci wyrażałby się niepochlebnie o firmie starając się by ta informacja dotarła do jak największej liczby osób, a co dziesiąty wpisałby nazwisko byłego szefa na listę wysyłkową o charakterze pornograficznym. Tylko 20% pracowników nie mściłoby się na szefie w żaden sposób.

źródło: dziennik.pl

Dodaj komentarz

8 Responses to “Vendetta pracownika”

 1. mq says:

  Jacy pracownicy są podli !!! Prawda jest taka ze nikt nie wyniesie, skasuje dane, sformatuje dysk w firmie ktora szanuje pracownika, wypłaca mu pensje bez przetrzymywania 3-4 miesiace etc etc. Za takie zachowanie pracowników są odpowiedzialni TYLKO I WYŁĄCZNIE pracodawcy którzy działaja na zasadzie “za drzwiami mojej firmy nie obowiązuje prawo”.

  Odnośnie “pracownicy postanawiają odebrać niewypłacone wynagrodzenie – np. przez wyniesienie biurowego sprzętu – w świetle prawa jest to jednak kradzież”. W świetle prawa nie wypłacenie wynagrodzenia za wykonaną pracę jest przestępstwem – zwykłą kradzieżą. Odebranie należności za wykonaną pracę w naturze np. komputer nie można rozpatrywać jako kradzież a czasowe zabezpieczenie materialne na poczet zaległego wynagrodzenia.

 2. justi says:

  W firmie x jakiś czas temu zwolniono jakąś osobę-uważam,że niesłusznie bo wiem jak było naprawdę.W jaki sposób można pomóc tej osobie znając tylko imię i nazwisko tej osoby i wiedząc w jakiej firmie pracowała?Proszę o jakąś odpowiedź na moje pytanie.

 3. Sabina Stodolak says:

  Wydaje mi się że najpierw trzeba by spytać tej osoby czy chce pomocy i w jakiej formie. A o jaką formę pomocy Pani chodzi? Prawną?

 4. justi says:

  Wiem,że ta osoba chce pomocy bo jakiś czas temu ktoś z rodziny tej osoby mi powiedział że chce-najlepiej przywrócenia do pracy na to samo stanowisko

 5. gothica says:

  Co to w ogóle za praktyka, zapowiadanie kontroli? Aż szkoda słów na taki wymysł.

 6. Kamilaaa says:

  Ja uważam, że sabotowanie pracy firmy tylko dlatego, że chcemy sie zemścić na szefie, to głupota. Mimo wszystko pracowaliśmy w tej firmie, zarabialiśmy tam pieniądze, obowiązuje nas chyba jakas lojalność??? To, że szef nie zachowywał się zawsze w porządku, nie znaczy, że musimy zniżać się do tego samego poziomu…

 7. n-dru says:

  @kamila – a co powiesz o szefie, ktory kaze pracownikom korzystac z nielegalnego oprogramowania, podczas gdy sam jedyny oryginalny egzemplarz trzyma dla siebie? kontrola bedzie i ty bekasz. ja we firmie tak mialem i donioslem odpowiednim sluzbom na szefa zanim przyszla kontrola. i to kolejny sposob na vendette. wejdz sobie na http://www.oni-nielegalni.pl/zglos_przestepstwor.php tam masz wszystkei dane, co za to grozi itd

 8. Malinka says:

  Mój szef spieprzyl ze wszystkim, nie wyplacil pensji nie wydal swiadectw pracy….i co tu zrobic.Sprawa zostala zgloszona do PIP, sądu pracyprokuratury,a także został wniesiony wniosek o upadlosc firmy… Ten kraj jest chory,gosciu nadal jest bezkarny.