Serwisy społecznościowe zagrażają firmom

i to nie tylko przez cyberslacking

web201 Serwisy społecznościowe zagrażają firmomSerwisy społecznościowe i podpięcie każdego komputera w biurze do Internetu sprawia firmom coraz większe trudności. I nie chodzi tu nawet o osławiony cyberslacking, czyli marnowanie czasu który powinniśmy przeznaczać na pracę, ale o wyciek danych do sieci, narażenie firmy na phishing (wyłudzanie danych, haseł, identyfikatorów), spam czy ataki złośliwych trojanów i innych wirusów. Zagrożeniem jest też zwykłe gadulstwo pracowników.

O ile rozmawiając przez telefon nie ma większego ryzyka że ktoś podsłucha naszą rozmowę (o ile oczywiście nie mamy pluskwy ani nie drzemy się stojąc na środku Rynku) o tyle rozmawiając przez zwykłe gg – nie mówiąc już o informacjach dzielonych przez takie serwisy jak blip.pl – informacje które podajemy mogą łatwo wycieknąć. A że pracownicy przyzwyczajeni do Internetu przestali traktować go jak wrogie medium, to chętnie dzielą się informacjami o nowych projektach, kontraktach, zwolnieniach, klientach itd. Dla szpiegostwa gospodarczego gadatliwość pracowników i ich poczucie że są:

  • anonimowi w Sieci
  • nie do znalezienia
  • bezpieczni – nikt przecież na pewno nie włamał się na ich gg (a szpieg to już na pewno nie, skąd miałby numer? ah, no mam numer gg w profilu na N-K, ale przecież na pewno nikt by nigdy nie wpadł na to że pracuję w tej firmie…no tak, mam ją wpisaną w mój profil na Golden Line a na obu serwisach to samo zdjęcie…)

to prawdziwe Eldorado – bez przekupywania i łapówek mogą za pomocą kilku wtyczek lub po prostu dodatkowych, fikcyjnych profili na serwisach społecznościowych wyciągnąć z pracownika co tylko chcą.

Badania w materii postrzegania przez firmy bezpieczeństwa danych w Internecie przeprowadziła firma Sophos. Wynika z niej, że 63% administratorów uważa że pracownicy ujawniają w Internecie zbyt dużo informacji. 50% firm w USA w ogóle nie kontroluje stron na jakie wchodzą pracownicy – w Polsce odsetek ten jest jeszcze większy.

Nie wiadomo nawet w tym kontekście czy blokować strony czy nie, bowiem wielu sprytnych pracowników, po zablokowaniu im dostępu do ulubionych serwisów szuka sposobu obejścia blokady co nierzadko naraża firmę na jeszcze większe ryzyko.

Dodaj komentarz