Jesteś wysoki? Masz szanse na lepsze zarobki

zyrafa Jesteś wysoki? Masz szanse na lepsze zarobkiSmutna wiadomość dla wszystkich niskopiennych mężczyzn. Przeprowadzone ostatnio w Australii badania statystyczne dowodzą, ze wysocy mężczyźni mają szanse na wyższe zarobki niż ich niżsi koledzy. Z badań wynika, że 5 cm wzrostu więcej = 1 rok doświadczenia w karierze pracownika (lub 712 $ rocznie więcej).

Do wniosków naukowcy doszli po zbadaniu średniego wzrostu pracowników i odniesieniu tego do ich zarobków. Średni wzrost wynosił 177,8 cm ale mężczyźni którzy mieli o 5 cm więcej, mieli tez średnio zarobki wyższe o 1,5%. U kobiet, zależność taka nie występuje.

Skąd takie dysproporcje? Naukowcy stwierdzili że być może jest tak, ze wyższy wzrost sprawia, że człowiek jest bardziej szanowany a co za tym idzie lepiej się go wynagradza. Inna teza mówiła też o tym, że osoby niskie są dyskryminowane i traktowane płacowo jak równe kobietom. W efekcie nie tyle wyżsi zarabiają więcej , co niżsi mniej.
To wszystko co mieli do powiedzenia naukowcy australijscy -patrząc jednak na wczorajszą informacje o zależności między postrzeganą przez nas samych własną atrakcyjnością a zarobkami można uznać, że istnieje jeszcze trzecie wytłumaczenie tego fenomenu. Mężczyźni wysocy mogą po prostu czuć się bardziej atrakcyjni i bardziej pewni siebie – a to wpływa pozytywnie na ich kariery.

źródło: kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

2 Responses to “Jesteś wysoki? Masz szanse na lepsze zarobki”

  1. JUSTYNA says:

    Z tego co wiem to sytuacja dotyczy również kobiet np.czasami w ogłoszeniach o pracę jest napisane w wymaganiach kobieta powyżej 170 cm wzrostu lub w jednym ogłoszeniu nawet widziałam że był napisany rozmiar buta 39 lub 40 czyli chcą wysoką kobietę bo kobieta której wzrost wynosi w granicach 150-160cm wzrostu na pewno nie ma takiego rozmiaru buta,czyli tylko szansę na pracę mają wysokie kobiety

  2. Janusz says:

    Dyskryminacja jednym słowem! Ja mam 215 cm a na stażu najniższy pieniądz niż mój kolega (164cm) zarabia więcej i młodszy na budowie!