Czy rozważał Pan kiedyś prowadzenie własnej firmy – jak odpowiedzieć?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej może paść pytanie, czy rozważasz bądź rozważałeś założenie własnego biznesu. To z pozoru niewinne pytanie jest dość podchwytliwe. Jak na nie najlepiej odpowiedzieć?

Podchwytliwość pytania polega na tym, że w zasadzie każdy z nas na którymś etapie kariery zawodowej rozważał własny biznes (mniej lub bardziej poważnie). Z tego powodu stwierdzenie „nie, nigdy nie myślałem o własnej firmie”, zwłaszcza jeśli pada z ust osoby z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, która do tego wszystkiego zarządzała innymi, brzmi po prostu nieprawdopodobnie. Jeśli odpowiesz w ten sposób, to rekruter będzie podejrzliwy.

Z drugiej strony, jeśli powiesz „tak, zamierzam założyć firmę w ciągu pięciu lat”, to również nie najlepsza odpowiedź. Takiej osoby pracodawca będzie się bał. Choć nie ma nigdy gwarancji, że pracownik zostanie na dłużej, to osoba, która chce się usamodzielnić, jest traktowana jako mniej bezpieczna niż ta, która chce całe życie pracować dla kogoś i mieć tzw. święty spokój.

Co zatem odpowiedzieć? Najbezpieczniejszą odpowiedzią jest potwierdzenie, że o tym myślałeś, ale doszedłeś do wniosku, że jednak nie masz do tego potrzebnych kompetencji, zdrowia czy odpowiedniego pomysłu. Z perspektywy osoby rekrutującej odpowiedź jest zarówno prawdopodobna, jak i sensowna i bezpieczna.