CV jak trzeba

Chcesz, by Twoje CV było skuteczne? Wykorzystaj te elementy, które lubią rekruterzy i które do nich przemawiają. 

Szukaj w ogłoszeniu

CV zaczyna się od analizy oferty zatrudnienia. W niej są zawarte oczekiwania względem kandydata i odniesienie się do nich w CV bardzo dobrze wpłynie na odbiór dokumentu.

Estetyka

Na tym etapie ważne jest uświadomienie sobie, jak ważna jest estetyka – schludność, poprawność językowa (ortografia i interpunkcja), jednolita czcionka, równe odstępy, wypunktowanie, skala umiejętności. Te elementy świadczą o zaangażowaniu kandydata i przywiązywaniu wagi do szczegółów. Szczegóły to także aktualność dokumentu. Do usunięcia kwalifikują się elementy niezwiązane ze stanowiskiem, na które kandydat aplikuje (np. umiejętności, szkolenia) bądź termin ich przydatności dawno minął.

Liczby

Rekruterzy szukają liczb. Za ich pomocą można zaprezentować procentowy wzrost sprzedaży, liczbę obsłużonych klientów, zaproszonych gości na konferencję, przeprowadzonych projektów, wystąpień publicznych, oszczędności…

Podsumowanie zawodowe

Na początku CV jest miejsce dla tzw. podsumowania zawodowego. W kilku krótkich zdaniach zawiera się w nim najważniejsze umiejętności i cele, do których się zmierza. To pozwoli pokazać, że CV jest adresowane na konkretne stanowisko, a nie wysyłane masowo do dziesiątek firm.

O doświadczeniu

Skupiając się na doświadczeniu, także warto je powiązać ze stanowiskiem, na które się aplikuje. Wymieniając obowiązki zaleca się podkreślić najważniejsze osiągnięcia – efekty działań. Pamiętając o tym, że dobre CV to zwięzłe i czytelne CV, unikać należy umieszczania treści zbędnej, czyli takiego doświadczenia, które nie pasuje do wymagań na konkretne stanowisko. Istotne są daty rozpoczęcia i zakończenia każdej pracy z dokładnością do pełnego miesiąca, nazwa pracodawcy, nazwa stanowiska. Podobnie należy postąpić z umiejętnościami i cechami, jakie wyróżniają kandydata. – Nie nadużywajmy niewiele mówiących słów jak „komunikatywny”, „otwarty umysł”, „odpowiedzialny”. Zastąpmy je konkretnymi przykładami, w jakich działaniach te cechy się przejawiają – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl. Odnosi się to m.in. do deklarowanej umiejętności pracy w zespole. – Wbrew pozorom i deklaracjom, kandydaci nie radzą sobie z zespołowością, z podziałem zadań, z komunikowaniem się w grupie. Doprecyzowanie, jak zespołowość wygląda w praktyce, daje pracodawcy pełniejszy obraz kandydata – dodaje Marek Jurkiewicz.

Z zainteresowaniem o zainteresowaniach

Wspomnieć warto o zainteresowaniach – o ile w rzeczywistości nimi są. Innymi słowy – trzeba o nich umieć opowiadać z pasją. Oryginalne pasje pozwalają utkwić w pamięci pracodawcy.

Na koniec klauzula

Obrazu dobrego CV dopełnia zamieszczona na końcu klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji.