3 najgorsze odpowiedzi na pytanie: „dlaczego został Pan zwolniony”

Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie z poprzedniej pracy, to niestety nie da się tego ukryć, i na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno zostaniesz o to zapytany. Jakich odpowiedzi lepiej unikać?

„Nie wiem”

To najgorsza z możliwych odpowiedzi. Jeśli nie wiesz, dlaczego zostałeś zwolniony, to znaczy, że nie umiesz słuchać ani prawidłowo oceniać sytuacji. W efekcie nie uczysz się i nie można poprawiać Twojego zachowania bądź pracy. Nie rozumiesz, kiedy i dlaczego popełniasz błędy (bo niewątpliwie coś zrobiłeś nie tak, ale nawet o tym nie wiesz). Nikt nie zostaje zwolniony bez powodu. Nawet jeśli pracodawca nie musi go podawać (bo byłeś zatrudniony na umowę na czas określony) to i tak pracownik wie, dlaczego pracodawca z niego rezygnuje. Jeśli nie chcesz powiedzieć prawdy (w niektórych sytuacjach prawda również Cię pogrąży), to wymyśl cokolwiek, poza mówieniem „nie wiem”.

„Pokłóciłem się z szefem”

Mogłeś mieć z szefem różne opinie na temat stanowiska czy pracy. Mogłeś mieć problem z komunikacją, ale jeśli powiesz wprost, że się pokłóciłeś, to może oznaczać, że łatwo wchodzisz w konflikt, nie potrafisz utrzymać granic. Takich osób pracodawcy się zwyczajnie boją, bo potrafią sprawić, że rozpadnie się morale całego zespołu.

„Nie miałem wyników”

Cóż, czasem tak bywa, ale przyznawaj się do tego tylko wówczas, jeśli aplikujesz do zupełnie innej pracy. Przykładowo, byłeś zatrudniony jako sprzedawca a starasz się o pracę kierowcy. W tej sytuacji brak wyników nie ma znaczenia. Jeśli jednak starasz się o pokrewne stanowisko (np. pracownika obsługi klienta), to ujawnienie braku wyników może sprawić, że pracodawca uzna, że nie masz kompetencji wymaganych na tym stanowisku.