Kolory w biurze a samopoczucie

Poza branżą kreatywną, która chciałaby pracować w czarnym biurze, jesteśmy dość tradycyjni i wybieramy jasne bądź niebieskie kolory. A w jakim otoczeniu powinniśmy pracować, by zmniejszyć stres bądź stać się bardziej kreatywnymi?

Psychologia kolorów mówi otwarcie, że to, jakimi kolorami się otaczamy, ma wpływ na nasze samopoczucie. Może też zmieniać nasze odczucie temperatury. Przykładowo, jeśli jesteśmy w pomieszczeniu pomalowanym na chłodne kolory niebieskie bądź zielone to wydaje się nam, że w pomieszczeniu jest chłodniej. Ciepłe odcienie barw powodują, że wydaje się nam, iż jest cieplej.

Jak wpływają na nas kolory? Zielony pobudza kreatywność. Czerwony ma redukować zdolność analitycznego myślenia (jedne z badań wykazały nawet, że studenci, którzy przed testem siedzą w pomieszczeniu pomalowanym na czerwono, gorzej wypadają w testach analitycznych). Niebieski jest kolorem najbardziej neutralnym i co ciekawe, większość z nas podaje go za ulubiony. Zdaniem badaczy ma to związek z błękitem nieba.  Jeśli chcesz, by w Twoim zespole panowała harmonia, warto rozważyć pomarańczowy kolor – byle nie wpadał w żółty. Choć wiele osób deklaruje, że go lubi, to jakoś nie używamy tego koloru na co dzień.

W biurze nie sprawdzi się kolor biały – wywołuje poczucie nudy. Jeśli praca jest stresująca, niezłym rozwiązaniem jest delikatny róż – ma właściwości uspokajające.

Oczywiście, pomalowaniem biura na zielony nie sprawimy, że nagle wszyscy będą kreatywni. Forbes podkreśla również, że istnieją spore różnice międzykulturowe i jeśli pracujemy w międzynarodowym środowisku, to wybór jednej barwy dobrej dla wszystkich może nie być już taki łatwy.

Źródło: forbes.com