Polacy optymistami?

Tego trudno było się spodziewać – w końcu słyniemy z tego, że umiemy narzekać najlepiej w Europie. Coraz lepsza pozycja pracowników i coraz niższe bezrobocie zaowocowały jednak nieco lepszą wizją przyszłości. Polacy stali się optymistami.

Z przeprowadzonego przez Page Group badania wynika, że aż 56% Polaków przewiduje, że najbliższe miesiące poprawią ich sytuację zawodową. To czyni z Polaków trzeci najbardziej pozytywnie patrzący w przyszłość naród Europy (po Szwecji – 66% i Niemczech – 63%). Wprawdzie z tej pierwszej trójki siłę nabywczą naszych pieniędzy mamy najniższą, ale za to wierzymy, że będzie lepiej. Najbardziej optymistyczni są najmłodsi uczestnicy rynku pracy (u osób poniżej 30 roku życia, optymizmem wykazuje się 63% osób), najgorzej wychodzi to osobom powyżej 49 lat.

54% Polaków zakłada w  ciągu najbliższych 12 miesięcy podwyżki (bądź zmianę pracy i związane z nią wyższe wynagrodzenie). Na razie zmiana pracy często niesie podwyżkę wynagrodzenia, ale warto pamiętać o tym, że sytuacja ta nie będzie trwała wiecznie i pracodawcy przestaną w końcu walczyć na wynagrodzenia (bo nie będą mogli udźwignąć takich obciążeń). Dlatego już warto rozglądać się za miejscem, w którym można spędzić spokojnych kilka lat.