Licznik rynku InfoPraca.pl – III kwartał 2016 r.

dynamika_ofert_pracy_w_3q_vs_2q_2016

Dane nie pozostawiają złudzeń – w Polsce z pewnością mamy już rynek pracownika. W III kwartale br. było o 28 proc. więcej ofert pracy niż w II kwartale.

 

 

Minione lato było dla przedsiębiorców bardzo ciężkie. Znalezienie pracownika zwłaszcza na podstawowe, często sezonowe stanowiska graniczyło niemal z cudem. Według GUS stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 8,5 proc. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od 2008 r. Wtedy jednak najniższa wartość tego wskaźnika wynosiła w październiku 8,8 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż obecnie.

Zmiany tego trendu na razie nie widać, a ofert pracy stale przybywa. Jak wynika z Licznika rynku InfoPraca.pl w III kwartale 2016 r. pracodawcy w serwisie InfoPraca.pl umieścili 51 362 ofert pracy. To aż o 28 proc. więcej niż w II kwartale tego roku. – Większa liczba ofert pracy latem pokazuje, że rynek pracy wciąż się rozpędza. W Polsce rynek pracy charakteryzuje sezonowość. Dlatego największe rekrutacje mają miejsce późną wiosną – tłumaczy Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny InfoPraca.pl – Wysoka liczba ofert pracy latem to sygnał, że stopa bezrobocia nadal będzie spadała – dodaje ekspert.

Więcej pracy w Polsce niż za granicą

Ofert pracy przybyło licząc kwartał do kwartału we wszystkich województwach. Największy wzrost
w stosunku do II kwartału był w województwie świętokrzyskim, gdzie ich liczba wzrosła aż o 48 proc. Ofert pracy przybyło także w Łódzkiem (o 44 proc.), Lubuskiem i Pomorskiem (o 43 proc.) oraz Lubelskiem (o 39 proc.). – W tych regionach pracy zazwyczaj brakowało. Teraz sytuacja się poprawiła, dlatego można zaobserwować aż tak dużą dynamikę – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

W województwie zachodniopomorskim ofert pracy było więcej o 22 proc., w opolskim o 29 proc., podkarpackim o 4 proc., kujawsko-pomorskim o 9 proc., a w Wielkopolsce o 12 proc.

Z powodu sezonowości ubyło ofert pracy za granicą. W porównaniu z II kwartałem można zauważyć spadek aż o 18 proc. – Wydaje mi się jednak, że jest to tymczasowe. Podejrzewam, że
w 2017 r. ofert pracy za granicą będzie więcej
– tłumaczy Jurkiewicz.

Największe wzrosty ofert pracy w porównaniu do II kwartału br., odnotowały następujące branże: przemysł ciężki/wydobywczy (wzrost o 91 proc.), produkcja (wzrost o 80 proc.), zakupy (59 proc.), logistyka (53 proc.), farmacja (38 proc.), IT – ERP (32 proc.) i IT – sprzedaż (23 proc.).

III kwartał br. vs III kwartał 2015 r.

W niektórych regionach liczba ofert pracy w III kwartale br., w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku, wzrastała w mocno zauważalny sposób. Przykładowo zapotrzebowanie na doradców/konsultantów w województwie pomorskim wzrosło prawie czterokrotnie.
W województwie wielkopolskim o 168 proc. wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników w biurach obsługi klienta. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim siedmiokrotnie zwiększyła się liczba ofert pracy w medycynie i opiece zdrowotnej. – Medycyna to jedna z 8 inteligentnych specjalizacji
w tym województwie. Władze mocno nastawiają się tam na promowanie tego typu działalności
i dlatego przybywa tam ofert pracy w tej branży
– tłumaczy Jurkiewicz.

W całej Polsce, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników
w następujących branżach: administracja państwowa, produkcja, motoryzacja, weterynaria, energetyka i obsługa klienta.

Z drugiej strony spadki liczby ofert pracy we wszystkich województwach można zauważyć tylko
w branży edukacyjnej. Największe w województwie opolskim (o 88 proc.).

Mniej pracy

Zaskoczeniem w najnowszym Liczniku rynku InfoPraca.pl jest spory spadek liczby ofert pracy
w szeroko rozumianej sprzedaży. Pracy dla przedstawicieli handlowych było o 26 proc. mniej niż w II kwartale. Sprzedaż detaliczna odnotowała o 24 proc. mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, a sprzedaż – Account Management aż o 31 proc. (mniej o 500 ofert).

Inne branże, w których dotychczas pracy nie brakowało, a jednak w ostatnim kwartale było jej mniej, to: turystyka i hotelarstwo, inżynieria, ubezpieczenia, IT—programowanie i finanse. Mniej też o 35 proc. było ofert dla kadry zarządzającej.

Hitem administracja i budownictwo

Osoby szukające pracy najchętniej aplikowały na stanowiska administracyjne. Na 1414 ofert wpłynęło aż 35 809 aplikacji. To oznacza, że o jeden etat starało się 25 osób. Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazło się budownictwo. Na 1799 ofert odpowiedziało 26 546 osób (15 na jedno miejsce). Na kolejnych znalazły się m.in. HR, instalacje/utrzymanie/serwis, inżynieria, obsługa klienta, logistyka, produkcja i sprzedaż detaliczna.

Z kolei pod względem przeciętnej liczby aplikacji na jedną ofertę pracy hitem okazały się te z branży sport/rekreacja. O jedno miejsce ubiegały się przeciętnie 44 osoby. Z kolei na oferty z branży redakcja/dokumentowanie/tłumaczenie wpływały po 32 aplikacje na miejsce. Na podium znalazła się także branża BHP/ochrona środowiska. Tu o jedno miejsce starało się 28 osób.

Tagi: