A może Islandia?

seljalandsfoss-1207956_640Nowy kierunek emigracji Polaków – Islandia. Niestety, przeznaczony głównie dla robotników wykwalifikowanych. Czy warto rozważać Islandię jako kierunek emigracji zarobkowej?

Islandia to maleńki kraj – zaledwie 102 tys. km2 i gęstość zaludnienia wynosząca 3,2 osoby na km2. Łatwo więc się domyśleć, że większość kraju jest po prostu niezamieszkana (11% powierzchni to lodowce) . Polacy stanowią tam na razie niespełna 3% – ale przez to, że niewiele osób osiedla się w Islandii, ilość ta wystarcza do tego, by to Polacy stanowili największą ilościowo grupę emigrantów.

Islandia jest krajem bardzo malowniczym, ale zimnym. Średnia roczna temperatura to około 5 stopni a latem temperatura oscyluje wokół 15 stopni (obecnie jest tam „dość ciepło” – około 11 stopni) a jasno jest prawie przez całą dobę. Za to grudzień jest wyjątkowo ponury, bo słońca prawie nie widać. Ulubione rozrywki Islandczyków to kino i literatura – tu wydaje się najwięcej książek w przeliczeniu na ilość mieszkańców.  Islandczycy mają też najczystszą na świecie wodę i jedne z najpiękniejszych widoków.

Większość osób pracuje w Islandii w turystyce bądź usługach.  Polacy poszukiwani są najbardziej na takie stanowiska jak kierowcy, operatorzy maszyn, cieśle, stolarze, murarze, elektrycy bądź murarze.  Zarobić można nawet do 2,5 – 3 tys. Euro. Co ważne – do pracy wystarczy znajomość angielskiego (Islandzki nie jest konieczny).

Gdzie szukać pracy w Islandii? Poprzez certyfikowane agencje pracy tymczasowej – to najbardziej bezpieczne i pewne rozwiązanie.

Tagi: