Wymagający szef a zdrowie pracownika

thermometer-833085_640Chcesz zachować zdrowie? Poszukaj szefa, który nie stawia stale przed Tobą wyzwań i który nie jest nadmiernie wymagający. W przeciwnym razie doprowadza co prawda do rozwoju pracownika, ale może przy tym rujnować jego zdrowie.

Ciągła presja ze strony pracodawcy związana z koniecznością wysokiej efektywności to dla wielu pracowników źródło tak dużego stresu, że pracują po godzinach, czują się winni, kiedy idą na urlop, a kiedy się przeziębią, i tak przychodzą chorzy do pracy. Takie zachowanie w dłuższej perspektywie niekorzystnie odbija się na zdrowiu, a także zwiększa poziom tzw. prezenteizmu w firmie, czyli sytuacji, kiedy pracownik do pracy przychodzi, choć i tak – ze względu na chorobę – nie ma sił pracować.

Z badań opublikowanych w Work & Stress (prowadzonych przez profesor Karinę Nielsen) wynika, że tzw. inspirujący liderzy (czyli ci, którzy sporo wymagają, ale jednocześnie są motorem zmian i powodują, ze dzięki wyzwaniom pracownik wspina się na wyżyny) sprawiają, że pracownicy pracują mocniej i ciężej, ale jednocześnie są bardziej zadowoleni z pracy, rzadziej cierpią na depresję oraz lepiej śpią. Niestety, tak się dzieje tylko w stosunkowo krótkim okresie. Z biegiem dni pojawia się u nich coraz więcej problemów ze zdrowiem i pogarsza się ich samopoczucie.

Masz wymagającego szefa? Nie lekceważ nawet zwykłego przeziębienia. Lepiej 2-3 dni poleżeć w domu niż później 2 tygodnie w szpitalu.

Źródło: eurekalert.org