3 rady, jak napisać skuteczny list motywacyjny dla studenta

InteriewMe_InfoPraca

List motywacyjny powinien opisywać dotychczasowe osiągnięcia i umiejętności, które oferujesz pracodawcy. Tylko… co zrobić, jeśli Twoje doświadczenie jest na tyle krótkie, że ich jeszcze nie masz?

Jak wyróżnić się wśród innych kandydatów, skoro praktycznie nie masz jeszcze nic, co można by wpisać do CV? Jak opisać prace dorywcze, aby zainteresować pracodawcę?

Jesteś studentem i szukasz praktyki? A może dopiero co skończyłeś studia i chcesz dostać się na staż? W tym artykule dowiesz się, jak napisać list, który przekona rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę.

  1. Co opisać w liście, kiedy masz małe doświadczenie?

Jeśli nie masz jeszcze sukcesów zawodowych, opisz w liście motywacyjnym inne dokonania. Skup się na studiach lub wolontariacie. Być może uczestniczyłeś w kołach naukowych lub dodatkowych projektach? Opisz je w interesujący sposób, najlepiej używając liczb i cyfr.

Np. Należałem do Koła Naukowego Młodych Przedsiębiorców. Byłem odpowiedzialny za pozyskiwanie prelegentów na eventy uczelniane. Na każde z organizowanych wydarzeń udało mi się zaprosić ponad 90% osobistości, które chcieliśmy gościć.

Taki sposób opisania osiągnięć pokaże pracodawcy, że jesteś skuteczny i osiągasz cele, a więc jesteś dobrze rokującym pracownikiem.

Jeśli nie należałeś do żadnego koła naukowego ani organizacji studenckiej, opisz prace wakacyjne, które wykonywałeś. Uważaj jednak, aby wspomnieć tylko te kompetencje, które są przydatne na stanowisku pracy, o które się ubiegasz.

Zobacz, jakie umiejętności możesz opisać na przykładzie pracy barmana:

Z sukcesem realizowałem plany sprzedażowe. Moje utargi przekraczały o 20% założone cele.

Umiem poradzić sobie z trudnym i wymagającym klientem.

Wiem, jak zwiększyć sprzedaż. Moje wyniki sprzedaży najdroższych alkoholi były o 24% wyższe od wyników pozostałych pracowników.

Doskonale radzę sobie w pracy pod presją. Mimo dużej ilości zamówień, zawsze udawało mi się je realizować w wyznaczonym czasie.

Teraz widzisz, że praca barmana to nie tylko przygotowywanie drinków i rozliczanie kasy. Jeśli dobrze się zastanowisz, w każdej wykonywanej pracy bądź projekcie znajdziesz choć jedną cenną umiejętność, którą warto opisać w swoim pierwszym liście motywacyjnym.

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze warto wpisać w liście motywacyjnym, aby dostać pracę? Przeczytaj ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-list-motywacyjny-do-firmy

  1. Zaproponuj rozwiązanie problemu, aby się wyróżnić.Interesującym pomysłem jest opisanie w liście motywacyjnym rozwiązania, które wdrożyłbyś w firmie, gdybyś został zatrudniony.

To pomoże Ci przykuć uwagę pracodawcy. Jeśli Twoja propozycja będzie ciekawa, udowodnisz rekruterowi, że mimo braku doświadczenia jesteś kreatywny i masz głowę pełną pomysłów. Pracodawca może docenić Twoje nieszablonowe podejście zarówno do listu motywacyjnego, jak i do pracy.

Na co zwrócić uwagę opisując rozwiązanie problemu?

Dzięki dokładnemu opisowi sytuacji zaprezentujesz swój potencjał. Nawet jeśli w firmie nie występuje podobny problem, to pokażesz swoją inicjatywę i skuteczność. W końcu każdy pracodawca chce mieć pracownika, który rozwiązuje problemy, a nie jest ich źródłem.

Taki punkt w liście motywacyjnym pomoże Ci zyskać uznanie w oczach pracodawcy.

  1. Zamień zainteresowania i motywacje w swoje silne strony.

Mówi się, że w listach motywacyjnych, wbrew nazwie, nie zaleca się opisywania swojej motywacji do pracy. To w dużym stopniu prawda. Jeśli list pisze specjalista z co najmniej kilkuletnim stażem pracy, jego dotychczasowe osiągnięcia są dużo ważniejsze od motywacji.

W Twoim przypadku opisanie motywacji będzie korzystne. Napisz, że chcesz poszerzyć swoją wiedzę praktyczną i nabyć doświadczenie. Jeśli interesujesz się swoją pracą, jesteś dla firmy pracownikiem idealnym.

Pracodawca najprawdopodobniej doceni ambitne podejście. Pomyśli, że skoro podchodzisz tak profesjonalnie do znalezienia stażu, to będziesz pracować z nie mniejszym zaangażowaniem. Duże zaangażowanie przekłada się na szybką naukę, a więc samodzielność w pracy i zysk dla pracodawcy. W ten sposób zdobywasz przewagę nad innymi kandydatami i zwiększasz swoje szanse na zdobycie pracy.

Kamila Okulska, InterviewMe

Tagi: