Zaskakujące badania naukowców – jesteśmy coraz bardziej inteligentni

szachyWiele osób – zwłaszcza starszej daty – uważa, że współczesne społeczeństwo nieco głupieje. Bombardowani reklamami i programami telewizyjnymi, w których przez godzinę oglądamy to, jak nikomu nie znani celebryci skaczą do wody powoduje, że z naszego mózgu robi  się miałka papka, której nawet zombie się nie tknie. Jednak badania naukowe przeczą tej codziennej obserwacji. Okazuje się, że z dekady na dekadę nasza inteligencja rośnie – i to nie mało – około 3 punktów na każde 10 lat.

Testy inteligencji bazują na krzywej Gaussa – oznacza to, że wyniki tekstu są zawsze sprowadzane do tzw. średniej, ustalonej w przypadku testów IQ na 100  punktów. Statystycznie tyle punktów IQ ma  właśnie „średniak”.  Jednak ten średniak, rozwiązując test inteligencji 20 lat temu, prawdopodobnie osiągnął by na ówczesne standardy wyższy wynik – około 106 punktów. To jeszcze nie czyni go geniuszem, ale jak zauważają naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu, dzięki szerszemu dostępowi do wiedzy i edukacji, lepszemu odżywianiu i higienie, nasza inteligencja z pokolenia na pokolenie rośnie. Nie oznacza to oczywiście, że mamy więcej inteligentnych osób – inteligencja zawsze jest uśredniana, by można porównywać jednostki miedzy sobą, ale zdecydowanie średniak z dziś, 100 lat temu mógłby uchodzić za naprawdę inteligentnego.

Pozostaje się zatem pocieszyć, że nawet reality show nie są wstanie zabić w nas potencjału. Wykorzystaj go – zmień pracę na lepszą.