Spodziewasz się dużej konkurencji w ramach rekrutacji? Zadbaj o list motywacyjny

Dedykowany i dopasowany do oferty list motywacyjny bardziej pomoże kandydatowi z mniejszymi kwalifikacjami aplikującymi na proste stanowisko na którym panuje duża konkurencja niż doświadczonemu specjaliście z unikalnymi kompetencjami. Dlaczego?

Prowadzę właśnie rekrutację na dość proste, operacyjne stanowiska. CV, jak nietrudno się domyślić, jest sporo – stanowisko nie obfituje w szczególnie wyśrubowane wymagania, a miejsce pracy jest bardzo przyjazne, zatem sporo osób jest posadą zainteresowanych. Siłą rzeczy nie da się zaprosić na spotkania wszystkich – trzeba zrobić selekcję CV. Kryteria jednak są dość szerokie. Kto ma zatem największe szanse? Te osoby, które zadały sobie trud dokładnego przeczytania ogłoszenia rekrutacyjnego i stworzyły dedykowany (lub wyglądający na taki) list motywacyjny. Takich osób jest jednocześnie na tyle mało,że zaproszony na spotkanie zostanie każdy, kto taki list stworzył.

Przy stanowiskach nie wymagających zbyt dużego doświadczenia oraz licznych kompetencji warto poświecić nieco czasu i stworzyć dedykowany list motywacyjny – to właśnie on może zadecydować o tym, że to właśnie ty – spośród kilkudziesięciu kandydatów zostaniesz zaproszony na spotkanie rekrutacyjne. Dlaczego? Ponieważ konkurencja jest spora i większość kandydatów spełnia kryteria – jeśli jednak jest ich wielu, osoby prowadzące rekrutację nie są w stanie spotkać się ze wszystkimi (i często nie ma takiej potrzeby by poświęcać kilka lub kilkanaście dni na rozmowy ze wszystkimi, skoro właściwego kandydata można znaleźć po 2-3 dniach rozmów). Z tego powodu, przeglądając aplikację rekruterzy zwracają uwagę na mniej formalne niż doświadczenie elementy – takie, które pokazują, że kandydat rzeczywiście uważnie przeczytał ogłoszenie, wie na czym polega praca i naprawdę jest do pracy w tej firmie zmotywowany. Przykładem takiej postawy jest właśnie dedykowany list motywacyjny – który jest skierowany do firmy (czyli ma odpowiedni nagłówek), a cechy i motywacja, które kandydat podkreśla dotyczą zarówno wymagań jaki specyfiki firmy, w której chce otrzymać posadę.

Tagi: