9 mitów pracy z domu

Rozważasz pracę z domu, ale boisz się, że zgnuśniejesz w piżamie, nikt cię na etat nie zatrudni i nie będziesz traktowany poważnie? Nie bój się – to wszystko mity. Praca zdalna nie jest już ani tak rzadka ani nietypowa jak jeszcze kilka lat temu i kilka przekonań na jej temat czas odłożyć do lamusa.

1.Praca z domu jest mniej efektywna

Tego najbardziej obawiają się pracodawcy, zakładając, że pracownik pracujący z domu będzie się po prostu lenił. Tymczasem badania wykazują, że pracownicy pracujący z domu są bardziej efektywni. Jedno z badań (Blooma, Lianga, Robertsa,Yinga) przeprowadzone na pracownikach w Chinach wykazało, że mimo braku zmiany godzin pracy i zakresu zadań, samo to, że pracownicy pracowali z domu podniosło efektywność ich pracy wobec pracowników przychodzących do biura o 13%.

2. Z domu pracują głównie kobiety

Ten mit wziął się z przekonania, że praca zdalna jest gorzej płatna, a pracownicy decydują się na nią dlatego, że ułatwia im to realizowanie domowych obowiązków. Stąd skojarzenie, że zdalnie pracują głównie kobiety. Tymczasem, wśród osób pracujących z domu więcej jest mężczyzn (z badań brytyjskich wynika, że stanowią oni 70% zdalnych pracowników).

3. Freelancerzy pracują w piżamie

Choć praca z domu zdaje się sprzyjać temu, by nie musieć się rano ubierać i cały dzień spędzać w szlafroku, to tak naprawdę niewielu freelancerów pracuje w ten sposób (wg badań z 2011 roku zaledwie 8%). Reszta grzecznie ubiera się co rano – może nie w garnitur, ale w normalne ubranie. Praca w piżamie nie sprzyja produktywności, rozleniwia i przede wszystkim powoduje, że przestajemy o siebie dbać. Osoby, które choć chwilę pracują jako freelancerzy zauważają tę zależność i do pracy przygotowują się prawie tak, jakby szli do biura (choć 35% freelancerów i osób pracujących z domu podkreśla, że większość ich znajomych myśli, że pracują oni w szlafrokach lub piżamach).

4. Nie da się być na etacie i pracować z domu

Lubimy pracę etatową – daje nam nie tylko emeryturę i staż pracy, ale również poczucie bezpieczeństwa związane z cotygodniowym przelewem. Panuje jednak przekonanie o tym, że nie da się pracować z domu i jednocześnie posiadać umowę o pracę. Przecież szef nie ma nas jak skontrolować. Prawda jednak jest taka, że choć większość osób pracujących zdalnie pracuje w oparciu o własną działalność lub umowy cywilno – prawne, to rośnie rzesza osób zatrudnionych na umowy o pracę, które pracują w określonych godzinach w ramach tzw. home office.

5. W telepracy pracuje się zwykle na niepełny wymiar czasu

Część pracy realizowana w systemie zdalnym rzeczywiście jest pracą na niepełny wymiar godzin – korzystają z tego matki opiekujące się dziećmi i osoby, które opiekują się innymi członkami rodziny. Większość jednak prac w oparciu o pracę zdalną, niczym się w wymiarze czasu pracy nie różni od tradycyjnej pracy w biurze.

6.Pracując z domu zarobisz mniej niż pracując w biurze

Paradoksalnie pracując z domu można zarobić więcej – zwłaszcza, jeśli jesteś rozliczany za efekty pracy a nie czas jaki spędzasz w pracy. Taki system rozliczeń sprzyja automotywacji i szybszemu wykonywaniu zadań (oraz nie marnowaniu czasu na rozpraszacze). Oczywiście praca na niepełny wymiar godzin da mniejsze wynagrodzenie – ale tak samo byłoby w przypadku pracy w biurze. Praca z domu to też dla wielu przywilej. By go mieć, trzeba być często nieprzeciętnym w swojej pracy – wtedy pracodawca zgadza się na ustępstwa, by pracownika pozyskać. A tacy ludzie zarabiają więcej niż pozostali.

7. Każdy chciałby pracować z domu

Jeśli marzy ci się praca zdalna, to wcale nie oznacza, że jesteś w większości. Nie każdy nadaje się do tego, by swoją pracę wykonywać bez przychodzenia do biura. W jednym z badań zrealizowanym przez przytaczanych wcześniej badaczy okazało się,że po kilku miesiącach pracy zdalnej i zakończeniu eksperymentu, prawie połowa badanych zdecydowała się wrócić do pracy w biurze – mimo iż mogli zostać przy systemie pracy z domu.

8. Praca zdalna w małej firmie jest mało możliwa

Kolejny mit – okazuje się bowiem że to właśnie właściciele małych i średnich firm są bardziej otwarci na pracę zdalną. Z badania Ipsos Mori wynika, że aż 73% szefów małych i średnich firm przywiązuje wagę do możliwości pracy zdalnej w ich firmach. Oczywiście nie znaczy to, że zawsze taka praca jest możliwa, ale otwartość na taką formę pracy rośnie.

9. Pracownika zdalnego nie da się kontrolować

Jeśli wydaje ci się, że jeśli będziesz pracować zdalnie, to będziesz mieć mnóstwo czasu na przyjemności a szef nie będzie mógł sprawdzać co robisz, to jesteś w błędzie. W związku ze zwiększeniem ilości pracowników zdalnych na świecie, powstało mnóstwo narzędzi umożliwiających kontrolę pracy pracownika zdalnego – od systemów mierzących czas pracy, po narzędzia kontrolujące sposób i terminy realizacji zadań. Poza tym, szef będzie cię i tak rozliczał z tego, co zrobiłeś.