8 najważniejszych rzeczy przy osiąganiu sukcesu

Co jest konieczne do tego, by osiągnąć sukces? Ciężka praca? Upór? A może dużo szczęścia? Każdy z nas ma swoją wizję tego, czym jest sukces – niezależnie jednak od tego, czy chcesz być właścicielem wielkiej firmy, cenionym managerem, posiadaczem ogromnej ilości pieniędzy czy po prostu chcesz posiadać pracę, którą będziesz kochać – w każdym rozumieniu sukcesu potrzebnych jest 8 rzeczy, które musisz codziennie realizować. Jeśli którejś z nich zabranie, sukces może nigdy nie nadejść.

1.Pasja

Czyli krótko mówiąc chęć robienia tego co robisz. Bez pasji da się pracować. Można przez całe życie robić coś, co nie sprawia nam frajdy i żyć. Mieć hobby niezwiązane z pracą i być człowiekiem szczęśliwym. Trudno jednak mówić wtedy o sukcesie zawodowym – prawdopodobnie nie da się go osiągnąć, jeśli to, co robimy zawodowo wcale nas nie „kręci”. Mało tego, nie wystarczy po prostu swoją pracę znosić- trzeba ja naprawdę lubić i chcieć wykonywać. A przede wszystkim widzieć sens w jej wykonywaniu.

2.Praca (ciężka)

„Bez pracy nie ma kołaczy” – choćbyśmy nie wiem jak chcieli ominąć pracę szerokim łukiem, to niestety bez niej, sukcesu nie da się osiągnąć. Mało tego, bez wkładania w nią wysiłku i poświęcania sporej ilości energii (niekoniecznie oznacza to dużą ilość czasu, choć zwykle jedno z drugim się łączy), raczej o sukcesie nie ma mowy.

3.Koncentracja na celu

Dużym problemem, który sprawia, że nie osiągamy sukcesów, jest brak jasno sprecyzowanego celu. Albo nie wiemy co chcemy osiągnąć, albo nie wiemy jak to zrobić, albo w końcu nie ustalamy sobie określonych ram czasowych i w efekcie okazuje się, że czas przecieka nam między palcami a my nadal jesteśmy w tym samym miejscu, w którym byliśmy jeszcze kilka lat temu. W ustalaniu celu pomaga np. metoda smart, albo matryca Eisenhowera. W zasadzie możesz wykorzystać każdą metodę, które tylko pozwoli ci ustalić cel i trzymać się go.

4.Przekraczanie granic

Wychodzenie ze strefy komfortu to podstawa w osiąganiu sukcesu. O co tu chodzi? Przede wszystkim o robienie rzeczy, które są dla nas nowe, nieznane, czasami trudne, ale które pozwalają przesunąć się dalej w osiąganiu celu. Jeśli w czymś czujesz się na tyle komfortowo, że nie wychodzisz poza schemat, szybko dopadnie cię stagnacja i stracisz z oczu cel.

5. Pomysły

Bez pomysłów i innowacji nie uda się niczego zwojować. Niezależnie od tego, czy Twoją wizją jest własna firma czy bycie najlepszym menedżerem w firmie, ważne, by stale mieć świeże pomysły, które możesz testować i sprawdzać co działa. W generowaniu pomysłów ważne jest też to, by otaczać się ludźmi, którzy mogą cię inspirować lub weryfikować Twoje koncepcje. Sporo czytać (bo wiele już zostało wymyślone i dzięki temu nie musisz wymyślać koła na nowo).

6. Poprawianie

Masz jasny cel i sporo pomysłów – dopóki jednak ich nie przetestujesz, to nie wiesz, czy będą działać. Dlatego dążenie do sukcesu to również stała analiza tego co zostało zrobione i co można zmienić, by w przyszłości osiągać lepsze efekty. Twoja konkurencja (czy to biznesowa czy w postaci innych pracowników też dąży do sukcesu i zmienia się – ty też musisz poprawiać to co już masz. Nawet jeśli wydaje ci się, że jest perfekcyjnie).

7. Służenie innym

Chodzi tu o to, że każda praca czy biznes to tak naprawdę robienie czegoś dla innych. Gdzieś zawsze jest klient końcowy, którego nie możesz stracić z oczu. Jeśli coś produkujesz, twoim klientem jest kupujący produkt człowiek, i o nim i jego potrzebach musisz pamiętać. Jeśli jesteś menedżerem, Twoimi „klientami” są podwładni i firma – i to o nich musisz myśleć. Twój sukces będzie ci służył tylko wtedy, kiedy innym przyda się to, co robisz.

8. Upór

Ostatnia rzecz, bez której sukces nie jest możliwy – dlaczego? Bo przy jego osiąganiu droga nie jest usłana różami. I jeśli się zniechęcisz, to nie tylko nic nie zyskasz, ale również cały zmarnujesz już przeznaczony na to czas i wysiłek. Upór nie musi być ślepy (po to, by unikać błędów masz punkt 5 i 6), ale jest konieczny by nie dać się przeciwnościom.

Problem z sukcesem jest jeszcze jeden – nawet kiedy go osiągniesz, nie możesz zaprzestać starania się o to, by wszystkie wymienione wyżej kwestie były stale w twoim umyśle. Jeśli o nich zapomnisz – spadniesz z piedestału. Nie wierzysz? Obejrzyj prezentacje Richards St Johna, na TEDex, którą udowadnia, że jeśli się zatrzymasz, sukces odejdzie, a jego odbudowa może zająć długie lata.

Tagi: