Elastyczne godziny pracy lepsze niż mniej pracy?

Gdybyś mógł wybierać- czy wolisz pracować przez 7 godzin dziennie, ale w określonych przez pracodawcę godzinach, cz przez 8 – ale za to elastycznie – wtedy, kiedy Tobie pasuje – to co byś wybrał?

Taki wybór wydaje się wielu z nas nierealny – w końcu pracujemy 8 godzin dziennie i to w wyznaczonych godzinach (a niekiedy mamy dodatkowe pół godziny lub nawet godzinę przymusowej przerwy na lunch).W pierwszym odruchu zatem większość z Was zapewne powiedziała, że wolałaby pracować po prostu krócej. Tymczasem naukowe badania dowodzą, że pracownicy którzy pracują elastycznie są mnie zestresowani niż ci, którzy pracują krócej. Innymi słowy – jeśli chcemy zredukować stres w pracy, powinniśmy szukać biura, które pozwoli nam zarządzać własnym czasem.

Elastyczny czas pracy to również zysk dla pracodawcy. Nie tylko dlatego, że pracownik mniej choruje, ale również pracuje lepiej. Ernst&Young przeprowadził badania, z których wynika, że kobiety pracujące w systemie elastycznym marnowały w pracy zdecydowanie mniej czasu niż ich koleżanki na sztywno „wsadzone” w struktury godzin pracy. I były w związku z tym bardziej produktywne.

Zatem – co wybieracie? Wolność decydowania, czy po prostu mniejszą ilość godzin w pracy?