Praca zdalna – jak patrzy na to MŚP

Czy polskie małe i średnie przedsiębiorstwa są otwarte na pracę zdalną? Jak ją rozumieją oraz co im przeszkadza?

Coraz więcej osób – zwłaszcza z najmłodszego pokolenia – chciałoby pracować nieco bardziej elastycznie. Opcja w której spędzamy 8 godzin dnia w pracy, bez możliwości samodzielnego zarządzania własnym czasem zaczyna nam mocno przeszkadzać. Chcemy większej wolności i autonomii. Aby to było możliwe, pracodawcy muszą umożliwiać pracę w elastycznych formach. Czy pracodawcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw – czyli Ci, których najwięcej jest w Polsce są otwarci na pracę zdalną?

Badania w tym zakresie przeprowadziła Fundacja Obserwatorium Zarządzania na zlecenie ClickMeeting. Z badań wynika, że pracodawcy pod pojęciem pracy zdalnej rozumieją głównie pracę poza siedzibą firmy, szczególnie w tym modelu zaś cenią sobie to, że mogą pracować ze specjalistą z innego miasta niż siedziba firmy.

Głównym problemem okazuje się nie brak możliwości pełnej kontroli pracownika (choć to również jest istotne), ale brak możliwości organizowania spotkań bezpośrednich. Zabawne jest to,że 55% pracodawców kontaktuje się z mobilnymi zdalnymi pracownikami za pomocą… telefonu stacjonarnego.

Więcej informacji na temat stosunku MSP do pracy zdalnej znajdziecie w infografice: