Jedna praca na całe życie? To już nierealne

Część osób, które właśnie przechodzą, lub nie tak dawno przeszły na emeryturę pracowało przez całe życie w jednej lub dwóch firmach. W obecnych czasach wizja tego, że zwiążemy się na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat z jedną firmą jest w zasadzie nierealna.

Aby pracować przez wiele, wiele lat w jednej firmie trzeba nie tylko być oddanym tej jednej organizacji, ale również mieć zapewnione takie warunki pracy, by nie chcieć odejść gdzie indziej. Bardzo niewielu pracowników ma takie warunki zapewnione – prędzej czy później pojawia się firma, oferująca lepsze wynagrodzenie bądź możliwości. Z badań przeprowadzonych przez brytyjską firmę AAT wynika, że zaledwie 3 na 10 pracowników jest oddanych obecnej pracy, a ponad połowa uważa, że zanim minie pięć lat, będą już pracować gdzie indziej.

Wizja tego, że mielibyśmy latami pracować w jednej firmie, bez możliwości zmiany pracy, dla wielu pracowników oznacza uwięzienie w pułapce. I wielu badanych podkreśliło, że taka sytuacja nie tylko by ich przerażała, ale również sprawiała, że przestawaliby się w pracy starać.

Z czego wynika tak duża chęć do częstych zmian pracy? Analiza badań mówi, że czynników jest wiele, a najczęstsze to:

A wy z jakich powodów zmienialiście pracę?