Inteligentne osoby lepiej blokują rozpraszacze

W naszej codziennej pracy co chwilę coś nas rozprasza. A to telefon, a to mail, a to odgłosy ruchu ulicznego zza okna lub wypowiedziane do nas zdanie kolegi z pracy. W tym zalewie danych musimy się skupić i pracować. Osoby o wyższym poziomie IQ okazują się w tym lepsze.

Umiejętność tą sprawdzono laboratoryjnie – pokazywano badanym figury na których przesuwały się paski. Badani musieli odpowiedzieć na pytanie, w którą stronę paski się przesuwają. Jednocześnie zmierzono ich poziom inteligencji. Okazało się, że osoby bardziej inteligentne wolniej wyłapywały kierunek ruchu pasków na dużych obiektach, ale szybciej niż średnia na małych.

Z czego to wynika? Badacze uznali, że osoby które szybciej wyłapywały kierunek ruchu na małych obiektach były w stanie bardziej skupić się na detalach (odwrotnie, wolniejsza reakcja na duże obiekty oznacza według nich to, że osoby te pomijają oczywistości – nie ma detali, nie ma skupienia.) Miałoby to różnicować ludzi na tych, którzy lepiej pracują nawet mimo dużej ilości bodźców, które ich rozpraszają od tych, którzy sobie z tymi bodźcami nie radzą tak dobrze.

A jak szybko ty zauważysz przesuwające się paski? Tekst możecie znaleźć na stronie telegraph.co.uk