6 sposobów na poprawę umiejętności we własnym zakresie

Masz poczucie, że od jakiegoś czasu zawodowo stoisz w miejscu i się nie rozwijasz? Pracodawca nie daje ci szans na to, by zdobywać nowe doświadczenia? Zastanów się, co ty sam możesz zrobić, aby podnieść swoje kwalifikacje i poprawić umiejętności nie wydając na to fortuny – niezależnie od tego, czy pracodawca wspiera cię w tym czy nie.

1.Korzystanie z zasobów internetu

Internet to nieprzebrana skarbnica wiedzy. Do dyspozycji mamy nie tylko liczne artykuły, które są w stanie poszerzyć naszą wiedzę niemalże w każdej dziedzinie, ale również prezentacje, podcasty czy webinary, które w interaktywny sposób edukują. Chcąc rozwijać wiedzę z pomocą Internetu, warto opierać się nie tylko na wyszukiwarce, ale również korzystać z takich narzędzi jak:

Youtube- filmiki instruktażowe, prezentacje i wykłady

Slideshare – prezentacje (typu Power Point) – serwis ma wbudowaną wyszukiwarkę, zatem przeglądanie udostępnionych prezentacji jest dość łatwe

Prezi.com – narzędzie online do tworzenia prezentacji. Darmowa wersja konta nie pozwala na ukrycie prezentacji, przez co publicznie dostępne są tysiące wartościowych prezentacji na różnorodne tematy.

Tutoriale – materiały pozwalające krok po kroku pokazać użytkownikowi jak coś wykonać. Najczęściej tutoriale dotyczą kwestii technicznych lub związanych z rękodziełem, ale znaleźć można również tutoriale dotyczące naprawy roweru, motocykla czy nawet tego, jak zbudować szafę.

Poza tematyką branżową, internet pozwala również na ćwiczenie naszego mózgu – serwisy takie jak lumosity.com czy brainmetrix.com oferują całe systemy do trenowania mózgu. Można korzystać też z wielu serwisów z darmowymi zagadkami logicznymi, które pozwalają nam uaktywniać mózg. Wprawdzie nie ma badań, które potwierdziłyby to, że takie ćwiczenia podnoszą nam inteligencję, ale pozytywnie wpływają na szybkość kojarzenia i spostrzegawczość.

2.Aplikacje do nauki

Smartfony i tablety stają się coraz bardziej popularne – jeśli dysponujesz takim sprzętem wykorzystaj go nie tylko do rozrywki, ale również do nauki. Jest to możliwe, dzięki dziesiątkom aplikacji, które pozwalają na trenowanie konkretnych umiejętności. Popularne i efektywne są aplikacje do nauki języków obcych (np. EduKoala, mobilang), ale znaleźć można również aplikacje wspomagające naukę gry na gitarze, pływania czy uczenia się alfabetu Morse’a. Oczywiście, aby nauka z aplikacji była efektywna trzeba poświęcać na nią dziennie nieco czasu – przynajmniej godzinę.

3.Bezpłatne konferencje

Jeśli masz szczęście mieszkać w nieco większym mieście, warto rozejrzeć się za inicjatywami, które pozwolą rozwinąć wiedzę dzięki bezpłatnym konferencjom. Organizowane są one najczęściej przez fundacje lub stowarzyszenia branżowe i dotyczą przeróżnych tematów. Jak je znaleźć?

Bardzo często informacje o konferencjach pojawiają się w materiałach bur karier uczelni. Istnieją też specjalne strony, które publikują tego typu informacje (np. sekcja wydarzenia Goldenline lub szkolenia24h.pl. Informacje pojawiają się też w serwisach branżowych – np. proto.pl zamieszcza informacje o konferencjach z zakresu Public Relations i marketingu, computerworld.pl z zakresu IT i tak dalej).

4. Wymiana umiejętności

Chciałbyś nauczyć się języka, ale nie stać cię na kurs? Może zatem poszukać osoby, z którą można wymienić się umiejętnościami? Np. obcokrajowca, który w zamian za lekcję polskiego nauczy cię swojego języka? Wymieniać się umiejętnościami można nie tylko w zakresie językowym – w zasadzie na każdym polu taka wymiana barterowa jest możliwa. Trzeba tylko znaleźć osobę, która ma komplementarne potrzeby edukacyjne. Jak? np. poprzez serwisy typu gumtree czy społecznościówki typu sieoplaca.pl

5. Wolontariat

Świetnym sposobem na poszerzenie umiejętności, zdobycie doświadczenia i nowych znajomości jest wolontariat. Realizować go można w wielu organizacjach i fundacjach – często również zdalnie. Wolontariat nie tylko uczy konkretnych umiejętności, ale również współpracy w grupie, a poza tym pozwala na poznanie ciekawych osób i kiedyś może przydać się również w sferze zawodowej.

6. Nowe projekty

Najlepiej uczymy się poprzez praktykę. Zatem jeśli chcesz poszerzyć swoje umiejętności, najprościej zaangażować się w nowy projekt, który będzie wymagał od ciebie zdobycia nowych kompetencji. Być może w firmie, w której aktualnie pracujesz mógłbyś dołączyć do zespołu realizującego projekt, w którym mógłbyś się przydać i przy okazji czegoś nauczyć? Dopytaj szefa o takie możliwości. Jeśli w Twojej pracy nie ma takiej opcji rozejrzyj się po lokalnych inicjatywach i popytaj znajomych- być może ktoś z nich zaangażowany jest w coś, do czego możesz dołączyć?Nawet w ramach hobby.