Tylko 15% kandydatów dowiaduje się, dlaczego zostali odrzuceni w procesie rekrutacji

Prawie połowa firm wysyła już kandydatom automatyczne powiadomienia o otrzymaniu dokumentów rekrutacyjnych. Niestety, nadal większość kandydatów nie dowiaduje się, dlaczego zostali odrzuceni w procesie rekrutacji.

Jak wynika z badań, zaledwie 15% kandydatów otrzymuje informację zwrotną na temat tego, z czego wynika brak chęci zatrudnienia ich przez firmę, do której kandydowali. Pozostali nie wiedzą, z czego wynika brak akceptacji dla ich kandydatury – czy wynika to z braku wystarczającej wiedzy, braku kompetencji miękkich, zbyt małego doświadczenia, nieodpowiedniej motywacji do pracy czy innych cech kandydata, które przez pracodawcę były niemile widziane.

Powodów nie przekazywania informacji jest wiele – od zwykłej próby oszczędzania czasu (kiedy odrzuconym kandydatom odsyła się „hurtem” automatyczną odpowiedź zwrotną – taką samą wszystkim), przez brak odwagi cywilnej osoby prowadzącej proces rekrutacji, po zakaz ze strony prawników firmy, bojących się pozwów od kandydatów. Niestety, odrzucony kandydat nie wie, co powinien poprawić, by w przyszłych procesach rekrutacyjnych mieć większą szansę na to, by prace otrzymać.

A czy ktoś z was dowiedział się kiedykolwiek dlaczego został odrzucony? Co wam powiedziano?