Pracodawcy nie mierzą absencji pracowników

Czy wiesz ile dni w zeszłym roku przebywałeś na chorobowym? A jak myślisz – czy Twoi szefowie to wiedzą?

W wyniku absencji pracowników każda firma traci rocznie dziesiątki tysięcy złotych  – co ciekawe, mimo iż każdy szef firmy zdaje sobie z tego sprawę, mało który zleca dokonywanie pomiaru absencji – czyli sprawdzania ile dni chorobowych wykorzystali w danym roku kalendarzowym pracownicy.
The Aon Hewitt Benefits and Trends Survey- badanie przeprowadzone na firmach brytyjskich pokazuje, że 32% pracodawców nie ma pojęcia ile dni chorobowych wykorzystują ich  pracownicy. 60% wprawdzie mierzy dni chorobowe, ale nie jest pewnych co do rzetelności zebranych danych. Poza tym firmy nie szacują też rzeczywistych dni chorobowych (czyli tych sytuacji w których pracownik mimo choroby przychodzi do pracy, jest mniej efektywny i zaraża innych).

Firmy nie tyko nie mierzą strat jakie mają przez choroby jak i nie szacują wydatków na działania prozdrowotne względem pracowników  – w efekcie nie są w stanie ustalić czy opłaca się inwestować w zdrowie pracowników czy nie. A jak wy uważacie ? czy w waszej firmie patrzy się na chorobę pracownika „krzywym okiem” czy też szef rozumie, że choroby się zdarzają?