Zwolnienie lekarskie a termin wypowiedzenia

Ostatnio jedna ze znajomych osób będąca na okresie wypowiedzenia zadała mi pytanie o to, czy L4 przesuwa termin rozwiązania umowy o pracę. Jak to w zasadzie jest z L4 i wypowiedzeniem?

Pracownik który jest na wypowiedzeniu (czy to ze strony pracodawcy czy własnej inicjatywy) może się rozchorować tak, jak każdy inny pracownik. Jeśli jest chory może pójść do lekarza i jeśli lekarz uzna to za konieczne, pracownik może otrzymać zwolnienie chorobowe.

L4 nie ma wpływu na okres wypowiedzenia – to znaczy, okres wypowiedzenia nie ulegnie przesunięciu ze względu na to, że pracownik się rozchorował. Jedyną zmianą, jaką wprowadzi L4 w rozliczenie się pracodawcy z pracownikiem może być kwestia urlopu, jeśli pracownik będzie chory tak długo, że nie zdąży wykorzystać należnego mu urlopu wypoczynkowego.

Przykładowo – masz dwa tygodnie wypowiedzenia (umowa na czas określony). Do wykorzystania masz 4 dni urlopu wypoczynkowego, o który wnioskujesz na 4 ostatnie dni pracy (wtorek – piątek). Rozchorowujesz się podczas ostatniego tygodnia wypowiedzenia i w poniedziałek idziesz do lekarza. Otrzymujesz zwolnienie na cały tydzień. Przez to, nie możesz wykorzystać urlopu wypoczynkowego, a jako że stosunek pracy ulega z końcem tygodnia ustaniu, pracodawca musi rozliczyć się z urlopu i wypłacić Ci ekwiwalent za 4 niewykorzystane dni urlopu.