Elastyczność i pozytywne nastawienie ważniejsze niż stopnie na studiach

Czy to, że student miał z egzaminów same piątki ma znaczenie dla jego pracodawcy? Czy też może bardziej liczą się konkretne cechy i umiejętności jakie posiada absolwent? Ernst&Young przyjrzał się temu, jakie słabe i jakie mocne strony posiadają absolwenci. Wyniki są dość ciekawe – zobaczcie sami:
Na ponad 1000 brytyjskich studentach przeprowadzono specjalistyczne testy badające poziom kompetencji w określonych, 60  obszarach. Następnie wyodrębniono te, które statystycznie najczęściej się pojawiały i te, które najmniej tworząc coś w rodzaju statystycznej mapy słabych i silnych cech studentów i absolwentów. Jakie to cechy?

Top 5 umiejętności studenckich, jakie zostały wytypowane podczas badania to:

  1. Rozwiązywanie problemów,
  2. Szczerość wobec samego siebie,
  3. Umiejętność budowania relacji,
  4. Czerpanie dumy ze swojej pracy (czyli to, że student jest w stanie sam automotywować się osiągniętym sukcesem do pracy)
  5. Poczucie humoru

A umiejętności, które są najsłabiej reprezentowane w tej grupie zawodowej?:

  1. Elastyczność (a raczej jej brak)
  2. Optymalizacja czasu
  3. Odwaga w pracy
  4. Umiejętność podjęcia ryzyka
  5. Zdolność gromadzenia na sobie uwagi innych

Ernst&Young uważa, że studenci nie mają wymaganych przez pracodawców kompetencji. Oszacowali, ze zaledwie ¼ (25%) studentów posiada te umiejętności miękkie, których szukają pracodawcy – problemem nie jest zatem wiedza i jej poziom czy też merytoryczne przygotowanie do pracy młodych ludzi, ale przede wszystkim to, że nie byli oni w stanie rozwinąć w sobie kompetencji miękkich w trakcie studiów. Ernst&Young daje jednak po swoich badaniach studentom nadzieję – wiedząc jakich kompetencji im brakuje mogą je w sobie rozwijać. Warto też przed rozmową kwalifikacyjną przygotować się do tego, by móc zaprezentować pracodawcy te cechy, których wymaga on w ogłoszeniu.

Oczywiście nie trzeba skakać na bungee by pokazać pracodawcy że jesteśmy skłonni do  podejmowania ryzyka i odważni – można takie cechy udowodnić mniej ekstremalnymi przykładami, ale trzeba się w tym kontekście do rozmowy kwalifikacyjnej przygotować.