Przestanę pracować nim osiągnę wiek emerytalny – uważają Polacy

Zamierzacie pracować aż do emerytury? Plany wydłużenia wieku emerytalnego nie zachęcają do tego, by z optymizmem patrzeć w przyszłość. Mimo wszystko jakiś niewielki (ale jednak) procent nas zdąży odciążyć ZUS nie dożywając granicy 67 lat. Ciekawe czy to dlatego tak wielu z nas uważa, że przestanie pracować nim osiągnie wiek emerytalny?

Najciekawszy chyba wynik z badań Instytutu Badawczego Randstad to kwestia widoków na emeryturę w 30 krajach Europy i Świata. Optymizm Polaków dotyczący pracy i wieku emerytalnego sięgnął zenitu. Otóż zajmujemy pierwsze miejsce na liście krajów, pod względem wiary w to, że przestaniemy pracować zanim osiągniemy wiek emerytalny. 15% z nas zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem, a 39% raczej się zgadza. Dla porównania, w Danii pracować aż to wieku emerytalnego będzie 76%ludności. Jednocześnie, jesteśmy tez krajem o najwyższym wskaźniku chęci pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego – aż 57% polskich respondentów nie chce przerywać pracy wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego. Czy to może oznaczać, że choć chcemy pracować również po emeryturze, to większość z nas uważa, że nie będzie im dane pracować do osiągnięcia wieku emerytalnego?

Wyniki badań są naprawdę zastanawiające, bowiem jednocześnie 60% Polaków uważa, że będzie pracować na emeryturze. To dość schizofreniczne podejście -chcemy pracować po emeryturze, wierzymy że na emeryturze będziemy pracować,ale nie wierzymy, że pracując osiągniemy wiek emerytalny. Większość krajów ma to jednak nieco lepiej ułożone w świadomości pracowników. W takiej np. Danii, 55% badanych wierzy że będzie pracować na emeryturze a 24% że przestanie pracować jeszcze przed wiekiem emerytalny. Ma to sens. U nas?

źródło badań: randstad.pl