Etyka pracodawcy ważna w Azji, mało ważna w Europie

Czy pracowałbyś dla pracodawcy, który według ciebie prowadziłby nieetycznie działalność? Czy gdyby metody, produkty lub usługi pracodawcy kłóciły się z Twoim systemem wartości odmówiłbyś pracy czy też pieniądze mają jednak większe znaczenie? Europejczycy – jak wynika z badań, są znacznie bardziej tolerancyjni niż Azjaci (lub wyżej cenią pieniądze).

Monster Worldwide przeprowadził międzynarodowe badania chcąc sprawdzić na ile przeszkadzałoby nam w pracy nieetyczne działanie pracodawcy. I co się okazuje? Teoretycznie ponad połowa badanych nie pracowałaby dla nieetycznego szefa. W praktyce – Europa ma do tego spory dystans, to dla Azjatów działalność pracodawcy musi być zgodna z ich systemem wartości.

Średnio, dla 12% pracowników nie ma znaczenia czy pracodawca jest etyczny czy nie – i tak by u niego pracowali. 13% podjęłoby pracę, ale jednocześnie chcieliby móc zmienić to nieetyczne podejście. 22% podjęłoby się takie pracy z musu (czyli nie mając innej alternatywy). W Europie, problemów moralnych z brakiem etyki u pracodawcy nie miałoby 31% pracowników.

A jak wy sądzicie? Podjęlibyście pracę u pracodawcy który nie zachowuje się według was w porządku np. wobec klientów? Czy tylko wtedy kiedy nie mielibyście innej opcji?

źródło:employer-branding.pl