Pensja brutto i netto – negocjacje wynagrodzenia

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną trzeba być przygotowanym na negocjacje wynagrodzenia. Pracodawca może zarówno zapytać kandydata ile ten chciałby zarabiać, jak i zaproponować kwotę wynagrodzenia. Owa kwota może być podana jako kwota netto i brutto – warto wiedzieć, jak obie kwoty mają się do siebie.

Kandydaci do pracy najchętniej podają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kwotę netto. Pracodawcy najczęściej stosują kwotę brutto. Czym różnią się obie kwoty wynagrodzenia?

Kwota brutto wynagrodzenia, to kwota, jaką otrzymuje pracownik, ale przed odliczeniem podatku, ubezpieczenia rentowego, chorobowego, zdrowotnego, składki emerytalnej. Jest to koszt pracownika z tytułu wynagrodzenia. (Koszt pracodawcy wynosi jeszcze więcej, bo dochodzą dodatkowe składki).

Kwota netto wynagrodzenia to kwota, którą pracownik otrzymuje „na rękę” – czyli kwota brutto po odliczeniu składki emerytalnej, ubezpieczenia społecznego oraz podatku.

Przykładowo zatem, przy wynagrodzeniu 3000 zł brutto, pracownik otrzymuje kwotę netto w wysokości 2156.72 zł, a koszty pracodawcy wynoszą 3558.30 zł

Jak obliczyć ile dostaniemy „na rękę” lub jaką kwotą brutto będzie nasze oczekiwane wynagrodzenie? Najlepiej w tym celu skorzystać z jednego z ogólnie dostępnych kalkulatorów wynagrodzenia, które znajdziemy na wielu stronach internetowych (w wyszukiwarkę wpiszmy „kalkulator brutto netto”). Kalkulatory te stosują uproszczony sposób obliczania wynagrodzenia – nie ma w nich miejsca np. na nadgodziny czy pracę w weekendy, która jest inaczej rozliczana, nie uwzględniają tego, czy pracownik dojeżdża do pracy czy nie (dojazd do pracy z innej miejscowości wpływa na koszty uzyskania przychodu). Ogólnie jednak możemy się dzięki nim zorientować, jakie dostaniemy wynagrodzenia „na rękę”.

Zanim zatem pójdziemy na rozmowę kwalifikacyjną sprawdźmy ile brutto wynosi nasze oczekiwane wynagrodzenie i jak wygląda kwota o kilkaset złotych wyższa i niższa. Na bieżąco można obliczyć wynagrodzenie licząc 71% od kwoty brutto – będą to jednak szacunkowe dane. Zawsze można też – jeśli pracodawca podaje kwotę brutto, dopytać o to jaka będzie kwota netto i dopiero po usłyszeniu tej kwoty odnieść się do niej.