Androgeny wpływają na preferencję wobec kariery

Czy to jakie mamy stężenie hormonów męskich (androgenów) może wpływać na preferencje w obszarze zawodu, który wybieramy? Naukowcy z Penn State twierdzą, że tak.

W ramach eksperymentu, Sheri A. Berenbaum – psychologi pediatra, wraz ze swoim zespołem obserwował rozwój zawodowy kobiet z CAH – wrodzonym przerostem nadnerczy. W wyniku tego genetycznego zaburzenia, osoby z CAH mają nadmierne wydzielanie androgenów nadnerczowych i niedobory kortyzolu. W efekcie kobiety (bo tylko one cierpią na CAH) mają wyższe stężenie androgenów niż kobiety bez tego zespołu.

Patrząc na wybory zawodowe, jakich dokonywały kobiety z wysokim poziomiem męskich hormonów i porównując je do wyborów kobiet bez nadmiaru androgenów psycholodzy zauważyli, że osoby z CAH częściej wybierają zawody w których praca jest skoncentrowana na rzeczach pojęciach (np. praca w IT, praca inżyniera, naukowca), a te z niższym poziomem – zawody skoncentrowane na ludziach (np. nauczyciele, opiekunki, sprzedaż).

Być może to właśnie hormony są odpowiedzialne za to, że tak mało jest kobiet które decydują się na naukową karierę, która bądź co bądź zawsze mocniej związana jest z pojęciami niż z ludźmi.

źródło:eurekalert.org