Style zarządzania za granicą – jaki kraj wybrać?

Chcesz wyjechać za granicę? Decydując się na konkretny kraj warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób managerowie kształtują w nich kulturę organizacji. Oczywiście każdy szef jest nieco inny, ale z badań firmy doradczej Hays wyłania się obraz różnic pomiędzy poszczególnymi krajami i to taki, którego byśmy się nie spodziewali.

Ciepłe, przyjazne środowisko, atmosfera rodzinnego zrozumienia. Włochy? Nie! W tworzeniu przyjaznego klimatu pracy przodują Rosjanie, Niemcy i Skandynawowie! Ponad połowa managerów w tych krajach wie, jak stworzyć miłe środowisko pracy. Kraje z południa Europy są w tym znacznie gorsze. Według badanych, aż 68% managerów we Włoszech tworzy demotywujące środowisko pracy. W kwestii firmowego chłodu i braku zaangażowania przodują również managerowie z Francji i Hiszpanii (64% z nich nie potrafi zadbać dobrze o atmosferę w pracy) .

Jeśli zależy nam na spolegliwym i nie stosującym wymuszeń szefie powinniśmy wybrać kraje Skandynawskie lub – ewentualnie – Wielką Brytanię. W Skandynawii, zaledwie 19% managerów stosuje rządy twardej ręki. W Anglii 35%. Na drugim biegunie są Turcy(79%) , Włosi (72%)i Portugalczycy (69%). Zatem jeśli chcemy przyjazną atmosferę i  łagodnego szefa, to najlepiej wyemigrować na północ, a nie na południe.

źródło:hrmagazine.co.uk