Co zabrać ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną?

Czy idąc na rozmowę rekrutacyjną warto zabierać ze sobą swoje CV? Co warto wziąć ze sobą na spotkanie rekrutacyjne? I jak sobie przygotować dokumenty?

Teoretycznie, idąc na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy otrzymać od rekrutera informacje na temat tego, czy powinniśmy przygotować sobie jakieś dodatkowe dokumenty. Z reguły, przy pierwszym spotkaniu nie będą one potrzebne, ale zawsze warto się zabezpieczyć. Co zatem zabrać?

Kopia CV – wprawdzie rekruter nasze CV otrzymał i powinien je sobie wydrukować przed spotkaniem – nie zaszkodzi jednak mieć ze sobą teczkę z dodatkowym CV. Listu Motywacyjnego nie warto ze sobą zabierać. Jeśli rekruter nie zadał sobie trudu, aby przeczytać go przed rozmową, świadczy to tylko o braku profesjonalizmu i przygotowania do spotkania – a z nieprofesjonalistami przecież nie chcesz pracować.

Certyfikaty- jeśli posiadasz potwierdzenie swoich umiejętności – np. certyfikaty językowe, dokumenty potwierdzające kompetencje obsługi określonych urządzeń czy programów, również warto je ze sobą zabrać.

Referencje – pisemne referencje również mogą się przydać. Zwłaszcza, jeśli nie dołączyliśmy ich do CV wysyłanego drogą mailową.

W niektórych przypadkach, przydatne może być też portfolio wykonanych do tej pory prac. Portfolio najbardziej przydaje się przy stanowiskach twórczych – u grafików, copywriterów. Portfolio można przynieść w formie wydrukowanej, lub w postaci elektronicznej na pendrivie. Niektórzy kandydaci, w obawie przed brakiem dostępu do komputera w miejscu rozmowy, biorą ze sobą również laptopa. Jeśli decydujemy się na taki krok, przed rozmową sprawdźmy, czy na naszym pulpicie nie ma elementów, które mogłyby zrujnować nasz wizerunek (jeśli np. mamy tapetę z nagą kobietą, zmieńmy ją na coś neutralnego.