Szefowie nie lubią żółtego

W badaniu osobowości wykorzystuje się różnorodne testy – również testy projekcyjne, które wielu ludziom wydają się psychologicznym hokus – pokus. Tymczasem nawet wybór preferencji kolorystycznych może powiedzieć psychologowi wiele na temat tego jaki jesteś. Testy polegające na wyborze ulubionych (lub nie podobających się) kolorów, stosuje się nawet w ramach testów koniecznych do uzyskania pozwolenia na broń. Ostatnio zaś, również w rekrutacji. Testem opartym na wyborze preferowanych kolorów przebadano też 877 prezesów – po to, aby dowiedzieć się, że typowy szef różni się od reszty świata.

Test kolorów, którym poddano szefów (członków panelu dyskusyjnego USA Today) był dość okrojoną wersją testu psychologicznego, ale i tak zauważono kilka prawidłowości. Przede wszystkim, w porównaniu do grupy kontrolnej (czyli reszty świata),  prezesi 3 razy mniej lubią kolor czerwony i 3 i pół razy rzadziej wybierają jako ulubiony kolor żółty. Za to są fanami magenty (czyli kolory zbliżonego do różu biskupiego)  – wybierają ją trzy razy częściej.

A co to oznacza? Otóż według prowadzącego badania Dewey’a Sadka, typowy prezes jest bardziej wrażliwy i skryty niż typowy człowiek, ma mniejsza tendencję do perfekcjonizmu oraz większe szanse na to, by być emocjonalnie niestabilnym (czyli często zmieniać stan emocjonalny). Prezesi są też bardziej nastawieni na współpracę oraz …mniej pewni siebie  w środowisku społecznym. Dziwne, prawda?

Oczywiście badania przeprowadzono na prezesach amerykańskich korporacji, więc być może nasi szefowie mają nieco inne, dominujące  cechy osobowości.

Test, który zaprezentowano prezesom służy również do tego, by określać nim najbardziej pasującą do osobowości karierę. Szefowie, (średnio) okazywali się odpowiednimi kandydatami do pełnienia funkcji zarządczych, a pasujące do nich kariery to również nauczyciel, artysta  oraz pracownik socjalny. Badacze, którzy interpretowali wyniku uważają, że chodzi tu o zdolność do motywowania zarówno siebie jak i innych oraz współpracę,  która we wszystkich wymienionych zawodach jest istotna.

Na koniec pozostaje pytanie – czy skoro prezesi mogliby być dobrymi nauczycielami, to czy również nauczyciele mogą być świetnymi prezesami? Jak uważacie?

źródło badań:inc.com