Niechęć do zmiany pracy mimo szykan?

Dobra atmosfera w miejscu pracy to jedno z najczęściej formułowanych przez kandydatów do pracy oczekiwań. Zamiast w miejsce z dobra atmosferą, przyjaznymi współpracownikami i rozumiejącym szefem możemy jednak trafić do wrogiego środowiska, w którym narażeni będziemy na ostracyzm i szykany. A co może zrobić szykanowany w firmie pracownik? Najprostszym rozwiązaniem jest zmiana pracy, prawda? Otóż jak podają badania statystyczne, połowa pracowników, która w swoim miejscu pracy ma kiepską atmosferę i czuje się źle, wcale nie myśli o zmianie pracy.

Przeprowadzone badania statystyczne (i to w okresie kiedy nie było jeszcze kryzysu na rynku pracy) mówią, że aż 45% osób, które oceniają swoje środowisko pracy jako wrogie nie ma żadnego planu związanego ze zmianą pracy. Po prostu akceptują sytuację i cierpią. I nie chodzi tu nawet o to (jak sądzili badacze), że osoby te lubią swoje obowiązki i przedkładają je nad takie symptomy złej atmosfery w pracy jak publiczne zwracanie uwagi przez szefa czy nie zapraszanie takiej osoby na wspólne imprezy. Aż 60% osób które oceniają swoje miejsce pracy jako wrogie nie lubi swojej pracy i swoich obowiązków.

Co więc trzyma te osoby na ich obecnych stanowiskach w firmach w których nie czują się dobrze i są źle traktowane? Badacze nie mają na to odpowiedzi. Nie mają jej też szykanowane osoby. Być może jest też tak, że współpracownicy i szefowie stają się nieprzyjemni i źle nastawieni do osób które są słabo decyzyjne, niezdecydowane i niezaradne – to tłumaczyłoby dlaczego osoby te mimo złej atmosfery nie zmieniają pracy.

Macie jakieś pomysły? A może sami kiedyś byliście szykanowani lub nie lubiani w pracy. Jak sobie poradziliście z tą sytuacją?

źródło:.k-state.edu