Czy warto dodawać zdjęcia do CV?

Po poprzednim poście o umieszczaniu zdjęć w CV pojawiło się kilka komentarzy, w tym pytanie czy warto zamieszczać zdjęcia w CV, zwłaszcza jeśli pracodawca tego nie wymaga.
Zastanówmy się wiec co zyskujemy a co możemy stracić nie zamieszczając zdjęcia.

Obecne przepisy dotyczące zamieszczania przez pracodawców ogłoszeń rekrutacyjnych wprowadzają na pracodawców pewne ograniczenia. W ramach Kodeksu Pracy, pracodawca nie może już na etapie prowadzenia procesu rekrutacyjnego dyskryminować pracowników ze względu na takie czynniki jak płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, czy orientację seksualną.
Część pracodawców obawia się tego, że potencjalny kandydat zaskarży pracodawcę o dyskryminację, dlatego często pracodawcy nie umieszczają informacji o konieczności załączenia zdjęcia do aplikacji. Czy oznacza to, że nie chcą wiedzieć jak wygląda kandydat?

Niekoniecznie. Choć są zawody dla których wygląd pracownika nie ma najmniejszego znaczenia, to wiele zawodów wymaga od pracownika aby był w tzw. „standardzie”.
Trudno spotkać wytatuowanego kelnera, key accounta z dreadami czy wykolczykowanego sprzedawcy w ekskluzywnych sklepie. Czasami też pracodawcy mają swoje własne, specyficzne wymagania.
Zamieszczenie zdjęcia w CV, choć pozornie może pozbawić nas możliwości zdobycia pracy, nie zostaniemy bowiem zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, tak naprawdę pozwala zaoszczędzić czas. W jaki sposób? Otóż pracodawca, który nie zatrudni nas ze względu na nasz wygląd przekona się o tym, że nie odpowiadamy jego potrzebom szybciej i nie będzie zawracał głowy naszą osobą ani sobie, ani nam.

Inną korzyścią wynikającą z zamieszczenia zdjęcia w CV jest fakt iż osoba czytająca nasze CV już na poziomie analizy CV zapoznaje się z nami i zdobyte informacje kojarzy z osobą ze zdjęcia. Na spotkaniu rekrutacyjnym nie jesteśmy już wtedy osobami widzianymi po raz pierwszy. Rekruter lepiej nas zapamiętuje.

Zamieszczenie zdjęcia ma również swoje minusy. Może okazać się że jesteśmy podobni do osoby której pracodawca nie lubi, może też być tak, że jesteśmy kompletnie nie fotogeniczni i zawsze na zdjęciu wyglądamy gorzej niż w rzeczywistości.

Podsumowując: jeśli dla pracodawcy ważny jest wygląd i podejrzewasz że zamieszczając zdjęcie nie zdobędziesz pracy, możesz tego nie robić, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że prędzej czy później pracodawca i tak Cię zobaczy.
Tak naprawdę, pogłoski o tym iż nie dostaje się pracy ze względu na „brzydkie zdjęcie” jest mitem. Dla pracodawców liczą się przede wszystkim kwalifikacje i posiadane doświadczenie oraz kompetencje miękkie, nie zaś długość włosów kandydata.
Poza tym, czy naprawdę chciałbyś / chciałabyś dostać pracę tylko ze względu na to, iż jesteś przystojny, bądź masz długie blond włosy ?