Za wysokie kwalifikacje… Jak rozwiać obawy rekrutera?

za wysokie 460x251 Za wysokie kwalifikacje... Jak rozwiać obawy rekrutera?

Aplikujesz na stanowisko, na którym oczekiwane są niższe kwalifikacje niż Twoje? Uzasadnij decyzję – inaczej możesz nie być traktowany poważnie.

Czego obawiają się rekruterzy, kiedy spotykają się z kandydatem o zbyt wysokich kwalifikacjach?

Można wskazać kilka takich elementów: wygórowane oczekiwania finansowe, rozczarowanie pracą i powiązane z nim szybkie przejście do innego pracodawcy oraz – jeśli jest bardziej doświadczony niż jego przełożony – trudności z komunikacją i akceptacją decyzji.

Te wszystkie obawy mogą spowodować, że Twoje CV nie przejdzie nawet wstępnej selekcji i nie dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego jeśli świadomie wysyłasz CV na stanowisko o niższych niż Twoje wymaganiach, spróbuj to umotywować już w mailu, który wraz z CV wysyłasz do pracodawcy.

Jak to zrobić?

Znajdź w ramach nowej firmy elementy, które możesz potraktować jako wyzwanie. Za takie można uznać już sam fakt, że to nowa branża. Argumentem może być wielkość firmy. Jeśli jest mała, a Ty masz doświadczenie korporacyjne, to nadarza się okazja, by mieć większy wpływ na to, jak firma funkcjonuje.

Zaprezentuj się jako osoba pomocna i skłonna do dzielenia się wiedzą – możesz pokazać, że chcesz się uczyć od innych, a w zamian dawać im coś od siebie. Wówczas Twoje kwalifikacje staną się atutem, a nie przeszkodą. Napisz wprost, że Twoje doświadczenie to plus dla firmy, a Ty aplikujesz z pełną świadomością.